تحصیل
بازگشت

سیستم آموزشی ایالات متحده آمریکا

 

انعطاف پذیری از جمله مزایای سیستم آموزش عالی در آمریکا است. گوناگونی مؤسسات برای دانشجویان این امکان را فراهم می کند که با استفاده از شیوه های تحصیلی متنوع به تخصص مطلوب خود دست یابند و آموزش های شغلی و حرفه ای ببینند. سن آغاز تحصیل اجباری در ايالات متحده بسته به ایالت سن 5 تا 8 سال است و معمول ترین سن براي شروع تحصیل 7 سالگي است. پايان دوره تحصیلی نیز بين 15 تا 18 مي باشد كه سن 16 عمدتا پایان دوره تحصیلات اجباری است. دوره ی تحصیلی در ایالات متحده آمریکا 12 ساله است اما قوانین واحدی برای کلیه ایالات وجود ندارد. بلکه هر ایالت بنابر شرایط خود از قوانین و تدابیر خاصی پیروی می کند. دانش آموزان پس از پایان مقطع تحصیلی دوازدهم فارغ التحصیل شده و مدرک دیپلم دریافت می کنند.

در ایالات متحده، هر فردی که دوره دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانده باشد و شرایط لازم را کسب کند می‌تواند بسته به انتخاب خود به تحصیل در کالج‌ها یا دانشگاه‌ها بپردازد. کالج ها دوره های آموزشی دو ساله برگزار می کنند و برای دانشجویان این امکان را فراهم می سازند که با کسب مهارت های حرفه ای به محض فارغ التحصیلی جذب بازار کار شوند. اما دانشگاه، یک موسسه با ترکیبی از تحصیلات تکمیلی و تحقیقاتی است که مدارک دانشگاهی در رشته‌های گوناگون و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و بالاتر از آن ارائه می‌دهد.

کالج ها و دانشگاه های ایالتی عمدتا به نام “دانشگاه های دولتی” معروفند که با هزینه و یارانه ایالت ها تاسیس شده اند و در ازای دریافت شهریه اندک امکان تحصیل برای افراد آن ایالت را فراهم می کنند. از مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی دولتی فرصتهای پژوهشی و برزاری کلاس های تحصیلی در رشته های مختلف است. این دانشگاه ها عمدتا فضای بزرگتر و ظرفیت پذیرش دانشجوی بالاتری در مقایسه با دانشگاه های خصوصی دارند. دانشگاه‌های خصوصی طبیعتاً شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا

در ایالات متحده مقطع تحصیلی کارشناسی یک دوره چهار ساله است؛ به این معنی که اگر تمام وقت تحصیلات خود را تمام کنید، بعد از چهار سال فارغ التحصیل می شوید. اما شما می توانید دو سال اول کارشناسی را بخوانید و سپس مدرک دانشگاهی خود را دریافت کنید و جذب بازار کار شوید یا دو سال دیگر تحصیل خود را ادامه دهید تا مدرک کارشناسی خود را بدست آورید.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا

 

دوره فوق لیسانس در کشور ایالات متحده آمریکا یک دوره ی دو تا سه ساله است که در آن دانشجویان در پایان دوره ی تحصیل موظف به نگارش پایان نامه هستند. انواع مختلفی از دوره ی فوق لیسانس بسته به نوع رشته وجود دارد که عبارتند از:

کارشناسی ارشد علوم پایه (MS)،

کارشناسی ارشد رشته های هنر (MA)

کارشناسی ارشد رشته های مهندسی (MEng)

کارشناسی ارشد رشته ی علوم تربیتی (MEdu)

و …

درصد خیلی کمی از ساکنین ایالات متحده آمریکا دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند؛ لذا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شانس شما برای کار در آمریکا پس از فارغ التحصیلی و اخذ اقامت آمریکا را افزایش می دهد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آمریکا نیازمند کسب شرایط زیر است:

 • مدرک کارشناسی با ۴ سال تحصیل و با حداقل معدل ۱۵
 • سه توصیه نامه از اساتید قبلی
 • تهیه Statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600): داشتن مدرک زبان برای ادامه ی تحصیل در آمریکا ضروری است و بدون مدرک زبان شانسی برای پذیرش در دانشگاه های این کشور نخواهید داشت.
 • مدرک GRE
 • مدرک GMAT برای رشته های مالی، بیزنس و مدیریت و حسابداری

 

 

تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا

 

تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا در طول یک یک دوره ۴ تا ۶ ساله برگزار می شود که بالاترین مدرک تحصیلی در آمریکا و یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی در دنیا بشمار می رود. دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری ابتدا باید کلاس ها و سمینارهای پیشرفته را در طول سه تا چهار ترم بگذرانند و سپس در پایان این دوره ها از دانشجو آزمون گرفته می شود و در صورت قبولی در آزمون می تواند روی پایان نامه خود کار کند. از طرف دیگر ظرفیت پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا به شدت محدود است؛ لذا شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا وجود دارد که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد:

 • مدرک کارشناسی یا لیسانس با معدل بالای ۱۵
 • معدل کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس با معدل بالای ۱۶
 • توصیه نامه از طرف اساتید مقاطع تحصیلی قبلی
 • اظهارنامه شخصی مرتبط با رشته تحصیلی موردنظر
 • مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس
 • مدرک آزمون GRE

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون GRE و GMAT کلیک نمایید.

همچنین شرکت در سمینارها و ارائه مقالات بین المللی و مکاتبه با اساتید دانشگاه مورد نظر برای کسب توصیه نامه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

هزینه اقامت
بازگشت
درباره
بازگشت
موسسات
بازگشت
ویزای دانشجویی
بازگشت

ویزای دانشجویی ایالات متحده آمریکا

 

تحصیل به عنوان دانشجوی بین­المللی در ایالات متحده آمریکا مستلزم دریافت ویزای تحصیلی است. ویزای تحصیلی در واقع مجوز ورود به این کشور است. در همین رابطه سه نوع ویزای اصلی دانشجویی وجود دارد:

 

ویزاهای F-1: برای دانشجویان تمام وقت با هزینه کامل که به دنبال انجام تحصیلات دانشگاهی در ایالات متحده هستند. این ویزا رایج­ترین نوع ویزا برای دانشجویانی است که در دانشگاه­ها و کالج­های ایالات متحده تحصیل می کنند.

 

ویزاهای M-1: برای دانشجویان تمام وقت شهریه­پرداز که در دوره­های حرفه­ای در ایالات متحده به شکل حضور در یک مؤسسه حرفه­ای فنی یا تجاری مشارکت دارند.

 

ویزاهای J-1: ویزای بازدیدکنندگان تبادلی. این برنامه ویزا طیف گسترده­ای از دانشجویان و افراد عادی را شامل می­شود. یکی از معروف­ترین برنامه­های تحت پوشش ویزای J-1 برنامه Fulbright است که یک برنامه بورسیه دولتی ایالات متحده برای دانشجویان خارجی است. علاوه بر این ویزای J-1 با دیگر انواع ویزا متفاوت است؛ چراکه تا حد زیادی توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده اداره می­شود.

 

برای دریافت هر یک از انواع ویزا نیاز به ارائه­ی مدارک خاصی است که با توجه به اینکه ویزای دانشجویی F-1 رایج­ترین نوع ویزای دانشجویی برای ایالات متحده­ی آمریکاست، به بررسی اسناد لازم برای دریافت این نوع ویزا می­پردازیم. به یاد داشته باشید که ویزای دانشجویی در مقایسه با ویزای توریستی به مدارک بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل قبل از مراجعه به سفارت برای انجام مصاحبه ویزا، لیست مدارک مورد نیاز خود را چک کنید. برای این کار می­توانید از مشاورین موسسه­ی دانش پذیران اسپید آروین نیز کمک بگیرید تا اطلاعات لازم در خصوص مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی را دریافت کنید. اما مدارکی که برای دریافت ویزای دانشجویی F-1 نیاز دارید عبارتند از:

 

·       یک پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه بیش از مدت زمان اقامت شما اعتبار داشته باشد.

·       کپی پرینت شده­ی DS-160 (فرم درخواست آنلاین ویزا)

·       نامه وقت تعیین شده برای مصاحبه (اصل و کپی)

·       فرم I-20 ارسال شده توسط کالج (بیانگر محل تحصیل شما)

·       رسید تایید پرداخت هزینه­ی ویزا

·       اظهارنامه بانکی حداقل به مدت سه سال که نشان می­دهد شما دارایی کافی برای پرداخت هزینه­های سال اول را دارید (می­تواند حساب بانکی متعلق به والدین یا سرپرست نیز باشد).

·       گواهی برگه­ی امتحانات مانند IELTS, TOFFEL, GMAT و …

·       و …


برای تحصیل در ایالات متحده­ی آمریكا، دانشجویان باید اثبات کنند که می­توانند هزینه­هایی را كه برای سال اول تحصیل و زندگی در آمریکا موردنیاز است را پوشش دهند. این هزینه­ها شامل شهریه، هزینه­های زندگی و سایر هزینه­ها (مانند کتاب، تفریحات و …) می­شود. علاوه بر اثبات توانایی مالی برای سال اول تحصیل، دانشجویان بایستی نیاز دارند که نشان دهند از بودجه­ی لازم برای ادامه­ی تحصیلات در دانشگاه­های آمریکا برخوردارند.

·

 

ویزای همراه آمریکا

 

در صورتی که هر یک از دانشجویان بین­المللی ایالات متحده­ی آمریکا تمایل داشته باشند همسر و فرزندان زیر 21 سال برای مدت اقامت در آمریکا آنها را همراهی کنند، به ویزای F2 یا M2 نیاز دارند. همچنین این امکان وجود دارد که دانشجویان بین المللی همزمان با درخواست ویزا برای خود برای دریافت ویزای F2 یا M2 اقدام کنند یا اینکه ابتدا دانشجوی بین­المللی برای دریافت ویزای F-1 یا J-1 متقاضی شود و سپس برای ویزای همراهان در تاریخی بعد از دریافت ویزای F-1 یا M-1 اقدام کنند. ویزای همراه دارای شرایط خاصی است؛ به عنوان مثال همسر با ویزای F2 نمی­تواند خود برای یک دوره تمام­وقت تحصیلی ثبت­نام کند اما می­تواند در کلاس­هایی که ماهیت حرفه­ای یا تفریحی دارند؛ مانند دنبال کردن سرگرمی موردعلاقه (به عنوان مثال آشپزی یا تنیس) شرکت کند. علاوه بر این فرزندان دارای وضعیت ویزای F2 مجاز هستند به عنوان دانش­آموز تمام وقت در دبستان، راهنمایی یا دبیرستان شرکت کنند اما نمی­توانند یک دوره تمام­وقت تحصیلی در کالج یا دانشگاه را بگذرانند.

 

مقررات بین ­المللی آمریکا به همسر و فرزندان دانشجویان بین­المللی که دارای ویزای F-2 هستند، اجازه نمی­دهد در هر زمان و در طول مدت اقامت در ایالات متحده شغلی را بپذیرند؛ اما همراهان با ویزای J-2 مجاز هستند با دریافت مجوز در ایالات متحده کار کنند که این مجوز می­تواند به محض ورود به کشور با ویزای J-2 صادر شود. توجه داشته باشید که پروسه­ی دریافت مجوز کار برای همراه ممکن است تا 4 ماه طول بکشد. همچنین تا زمانی كه همراه كارت مجوز اشتغال (EAD) را دریافت نكرده باشد ، نمی­تواند شروع به كار كند. این کارت برای یک دوره 12 ماهه صادر شده و می­تواند در هر سال تمدید شود.

 

در کنار این موارد برای دریافت ویزای همراه شما نیاز به اثبات توانایی مالی برای هر یک از همراهان خود دارید. این توانایی مالی برای هر کودک معادل 7000-6000 دلار و برای همسر 7000-5000 دلار است. باید در نظر داشته باشید کودکانی که در ایالات متحده متولد می­شوند نیازی به دریافت ویزای F-2 و M-2 و همچنین اثبات توانایی مالی ندارند.

اما در خصوص اینکه ویزای همراه تا چه زمانی معتبر است، باید گفت همراهان با ویزای F-2 و J-2 واجد شرایط ماندن در ایالات متحده هستند تا زمانی که ویزای F-1 یا J-1 دانشجو در وضعیت معتبر باقی بماند. هنگامی که یک دانشجو با ویزای F-1 دوره­ی تحصیلی خود را به اتمام رساند، دانشجو و همچنین همراهان با ویزای F-2 می­توانند تا 60 روز در ایالات متحده اقامت داشته باشند. اما اگر دانشجو دارای ویزای J-1 باشد و دوره­ی تحصیلی خود را به پایان رساند، شخص و همراهان دارای ویزای J-2 می­توانند تا 30 روز در ایالات متحده بمانند. توجه به موارد زیر نیز در خصوص ویزای همراه ضروری است:

·       اگر همسر با ویزای F-1 / F-2 یا همسر با ویزای J-1 / J-2 طلاق بگیرد ، F-2 یا J-2 دیگر وابسته به F-1 یا J-1 نیست و همراه نمی­تواند با استفاده از ویزای همراه در آمریکا بماند؛ بنابراین باید آمریكا را ترك كند یا در صورت واجد شرایط بودن، قبل از نهایی شدن طلاق برای تبدیل ویزای خود اقدام كند.

·       اگر فرزند با ویزای F-2 یا J-2 ازدواج کند یا به سن 21 سالگی برسد، دیگر وابسته به والدین با ویزای F-1 یا J-1 نیست. در این شرایط فرزند با ویزای F-2 یا J-2 نمی تواند در آمریکا بماند. وی باید آمریكا را ترك كند یا در صورت واجد شرایط بودن، به موقع برای تبدیل ویزای خود اقدام كند.

 

همچنین شما می­توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در آمریکا، ویزای تحصیلی این کشور و شرایط ویزای همراه با مشاورین استادی پلن تماس بگیرید.

مجوز کار
بازگشت

کار در حین تحصیل در دانشگاه­های آمریکا

 

در زمان دانشجویی در ایالات متحده، ممکن است تصمیم بگیرید که در کنار تحصیل شغلی داشته باشید-خواه این باشد که شهریه خود را سبک­تر کنید، تجربه کاری کسب کنید، یا فقط کمی پول اضافی برای خرج کردن داشته باشید. در درجه­ی اول بخاطر داشته باشید که به عنوان یک دانشجوی بین­المللی که ویزای تحصیلی کشور آمریکا را داراست، نمی­توانید به آسانی شغل مورد نظر خود را بدست آورید. به هر حال در این زمینه مقرراتی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. در ادامه به بررسی مقررات در زمینه­ی کار در حین تحصیل در دانشگاه­های آمریکا برای دانشجویان بین­المللی خواهیم پرداخت:

دانشجویانی که ویزای F-1 آمریکا را دریافت کرده باشند، نمی­توانند در سال اول تحصیل کار کنند. البته این دانشجویان می‌توانند در محوطه دانشگاه با در نظر گرفتن شرایط خود شغلی پیدا کنند. اما این دانشجویان پس از سال اول می‌توانند به کار حین تحصیل در آمریکا مشغول شده و استخدام شوند.

دانشجویانی که ویزای تحصیلی M-1 آمریکا را دریافت کرده‌اند، می‌توانند هم‌زمان با تحصیل کار کنند. اما باید توجه داشته باشند، نوع شغلی که برای اشتغال انتخاب می‌کنند باید مرتبط با تحصیلات آن‌ها باشد. این مسئله در رابطه با دانشجویانی که ویزای نوع اول را دارند نیز صادق است. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در طول هفته به مدت ۱۰ تا ۲۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد 20 تا 30 ساعت و دانشجویان دکترا 30 تا 40 ساعت در طول هفته به کار در حین تحصیل بپردازند. تنها شرط اشتغال برای دانشجویان بین المللی در آمریکا این است که نبایستی به جای اتباع آمریکایی کار کنند.

قبل از شروع اقدام برای یافتن شغل، با مسئول رسمی خدمات شغلی (DSO) در دانشگاه یا کالج خود تماس بگیرید. این فرد، شخصی است که برای کمک به دانشجویان بین­المللی در نظر گرفته شده است و می­تواند شما را در زمینه­ی یافتن شغل مناسب در آمریکا راهنمایی کند. به یاد داشته باشید همان­گونه که پیشتر گفته شد دانشجویان دارای ویزای F-1 در سال اول تحصیل اجازه­ی کار مستقل و استخدام را ندارند و طبق قانون وزارت امنیت آمریکا دانشجویان بین­المللی با ویزای F-1 تنها 4 راه برای کار قانونی در ایالات متحده دارند که این چهار راه عبارتست از:

 • استخدام در پردیس دانشگاه
 • اشتغال خارج از دانشگاه
 • آموزش درسی عملی (CPT)
 • آموزش اختیاری عملی (OPT)

 

 • استخدام در پردیس دانشگاه

   

اشتغال در محوطه دانشگاه، آزادانه در دسترس دانشجویان دارای ویزای F-1 است و به کارهایی که در محوطه دانشگاه یا در یک محل تحصیل وابسته به دانشگاه که خارج از محوطه­ی دانشگاه انجام می­شود، اشاره دارد. این وابسته بودن به دانشگاه باید حداقل یکی از این دو معیار را داشته باشد:

 • با برنامه درسی دانشگاه در ارتباط باشد.
 • مربوط به پروژه های تحقیقاتی با بودجه قراردادی در سطح تحصیلات تکمیلی باشد. (بسیاری از دانشکده­ها و دانشگاه­ها دارای موسسات آموزشی وابسته در سطح شهر هستند.)

به عبارت دیگر شما می­توانید جایی در محوطه دانشگاه خود کار کنید؛ مانند کتاب­فروشی، کتابخانه، خوابگاه یا کافه تریا. یا می­توانید در جایی مانند آزمایشگاه تحقیقاتی خارج از دانشگاه که وابسته به دانشگاه شماست، مشغول به کار شوید. این تنها نوع شغلی است که می­توانید از ابتدای سال تحصیلی خود دنبال کنید و باید حداکثر 30 روز قبل از شروع کلاس­ها برای آن­ اقدام کنید. توجه داشته باشید که ساعت کاری شما در هفته به طور میانگین 20 ساعت است، اما می­توانید در ایام تعطیلات تمام وقت کار کنید. اما اگر تصمیم دارید بیش از یک شغل داشته باشید نیز کل ساعت­های ترکیبی شما در هفته نمی­تواند از 20 ساعت تجاوز کند.

 • اشتغال خارج از دانشگاه 

مشاغل خارج از دانشگاه فقط در اختیار دانشجویان بین­المللی است که یک سال تحصیلی کامل را پشت سر گذاشته­اند و دارای مشکلات اقتصادی خاصی (مشکلات اقتصادی غیرمنتظره) هستند؛ مانند:

 • از دست دادن کمک­های مالی یا اشتغال در محیط دانشگاه (اگر دانش آموز مقصر نیست)
 • افزایش قابل توجه شهریه یا هزینه­های زندگی
 • کاهش قابل توجه در ارزش نسبی ارز دانشجویی که مرتبط با پرداخت هزینه­های زندگی دانشجو است.
 • تغییرات غیرمنتظره در شرایط مالی برای منابع مالی دانشجویی
 • صورتحساب­های پزشکی بزرگ به طور غیرمنتظره که تحت پوشش بیمه نیستند.
 • سایر هزینه­های قابل توجه و غیر منتظره

شرایط اضطراری تحت عنوان “رویدادهای جهانی” نیز گروه خاصی از دانشجویان با ویزای F1 را تحت تأثیر قرار می­دهد؛ از جمله بلایای طبیعی، جنگ­ها و درگیری­های نظامی، بحران­های مالی ملی یا بین المللی و … . در این شرایط الزامات نظارتی بایستی صورت بگیرد. او باید دلیل را تأیید کند و به عنوان اولین بخش از روند درخواست، اشتغال خارج از دانشگاه را توصیه کند.

 • آموزش درسی عملی (CPT): 

آموزش درسی عملی  (CPT)یکی دیگر از راه­های کسب درآمد در کنار تحصیلات دانشگاهی در ایالات متحده آمریکاست. این برنامه به منظور کسب تجربه در دنیای واقعی در زمینه تحصیلی طراحی شده است؛ اما بایستی مرتبط با برنامه درسی شما باشد. برخلاف دیگر دسته­بندی­های شغلی دانشجویی، CPT  می­تواند تمام­وقت و بدون محدودیت ساعت هفتگی باشد. همچنین می­توانید بیش از یک مجوز CPT را به طور همزمان داشته باشید. برای اینکه بتوانید واجد شرایط CPT شوید، بایستی یک سال تحصیلی کامل را گذرانده باشید، مگر اینکه دانشجوی تحصیلات تکمیلی باشید. به خاطر داشته باشید که اگر یک سال یا بیشتر در CPT تمام وقت شرکت می­کنید، واجد شرایط لازم برای آموزش اختیاری یا OPT نیستید.

 • آموزش اختیاری عملی (OPT): 

آموزش اختیاری عملی (OPT) به اشتغال موقت مربوط به رشته تحصیلی شما (مثلاً کار در یک ایستگاه تلویزیونی در صورت تحصیل روزنامه نگاری) اطلاق می­شود. دانشجویان واجد شرایط می­توانند تا 12 ماه مجوز اشتغال OPT دریافت کنند. دو نوع OPT وجود دارد:

 • OPT قبل از اتمام تحصیلات: پس از اتمام یک سال تحصیلی کامل در یک کالج یا دانشگاه ایالات متحده شما می­توانید حداکثر 20 ساعت در هفته به شکل پاره­وقت و یا نیمه­وقت در یک مدرسه کار کنید.
 • OPT پس از اتمام تحصیلات: بعد از اتمام تحصیلات می­توانید برای این گزینه اقدام کنید. افرادی که مجاز به OPT پس از اتمام تحصیلات هستند، می­توانند در صورت تمایل به صورت پاره وقت یا تمام وقت کار کنند.

در نظر داشته باشید که تنها به مدت 12 ماه می­توانید در این برنامه شرکت کنید. بنابراین چنانچه پیش از اتمام تحصیلات دانشگاهی 9 ماه به شکل OPT فعالیت کرده باشید، حال می­توانید تنها به مدت 3 ماه پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در این زمینه فعالیت کنید.

فرصت­های محدودی برای دانشجویان وجود دارد که بتوانند پس از اتمام تحصیل در ایالات متحده مشغول به کار شوند و اقامت این کشور را بدست آورند. اما می­توان با استفاده از همین فرصت­های محدود اقامت دائم ایالات متحده­ی آمریکا را بدست آورد که در این بخش از مقاله به بررسی این راه­ها خواهیم پرداخت:

 • آموزش اختیاری عملی (OPT)

همانگونه که در بالا گفته شد آموزش اختیاری یک راه برای اشتغال دانشجویان بین­المللی است که دارای ویزای F-1 هستند. اما این برنامه­ی محبوب تنها امکان کار در حین تحصیل را فراهم نمی­کند بلکه دانشجویان می­توانند برای حداکثر مدت 12 ماه جواز OPT دریافت کنند و به صورت پاره­وقت (20 ساعت در هفته) یا تمام وقت کار کنند.

در نظر داشته باشید که دانشجویان بین­المللی تنها 90 روز پس از فارغ­التحصیلی قبل از ترک خاک آمریکا می­توانند بیکار بمانند. اما هنگامی که یک دانشجو مشغول به کار در زمینه­ی OPT پس از فارغ­التحصیلی است، پسوند OPT STEM به ویزای دانش­جویان دارای مدرک فناوری، مهندسی یا ریاضی اضافه می­شود که به آنها این امکان را می­دهد که ویزای F-1 خود را به مدت 24 ماه تمدید کنند. همچنین ویزای F-1 OPT را می­توان در نهایت به مدت 36 ماه تمدید کرد. عمدتا دانشجویان پس از فارغ­التحصیلی از این فرصت برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای اشتغال بلندمدت استفاده می­کنند.

 • ادامه­ ی تحصیل 

شما می­توانید پس از اتمام تحصیلات در ایالات متحده­ی آمریکا به ادامه­ی تحصیل فکر کنید و با تحصیل در مقاطع بالاتر به اقامت تحصیلی در این کشور ادامه دهید و از این طریق برای یافتن شغل و اقامت دائم در ایالات متحده از فرصت­های خود نهایت استفاده را ببرید.

 • آغاز تجارت و یا سرمایه­گذاری در ایالات متحده آمریکا

قانون چودنوفسکی اغلب دانشجویانی را که سرمایه­گذاری به شکل کارآفرینی در ایالات متحده انجام می­دهند، مشمول دریافت ویزا می­داند. اما ویزایی که به دانشجویان کارآفرینی که مشمول این قانون می­شوند، تعلق می­گیرد دارای انواع مختلفی است:

ویزای E-2: به کارآفرینان اجازه فعالیت در ایالات متحده را می­دهد که این فعالیت مشروط به برآورده ساختن شروط زیر است:

 • شخص کارآفرین در ایالات متحده سرمایه­گذاری کرده باشد یا در روند سرمایه گذاری “مقدار قابل توجهی” از سرمایه یک شرکت معتبر در ایالات متحده را دارا باشد.
 • به دنبال توسعه و هدایت سرمایه­گذاری خود باشد که این امر از طریق در اختیار داشتن 50 درصد مالکیت شرکت یا کنترل عملیات شرکت در موقعیت مدیریتی قابل نشان دادن است.

در این شرایط مدت زمان اقامت اولیه 2 ساله است ولی به شکل نامحدود بعد از پایان 2 سال تمدید نمی­شود و تمدید ویزا منوط به بررسی مجدد شرایط شماست.

ویزای EB-5: این نوع ویزا به افرادی تعلق می­گیرد که حداقل 500000 دلار در ایالات متحده سرمایه­گذاری کرده و واجد شرایط ایجاد شغل در ایالات متحده هستند. این نوع ویزا یکی از راه­های تبدیل ویزای F-1 به گرین کارت آمریکا است. به دلیل اینکه سرمایه­گذاران و خانواده­های آنها واجد شرایط اقامت دائم هستند، می­توانند اقامت دائم را بدست آورند. در نظر داشته باشید که سرمایه­گذاری می­تواند به طور مستقیم یا از طریق مراکز واسطه انجام شود و طیف گسترده ای از گزینه­ها از جمله املاک و مستغلات، مشاغل و رستوران­ها را شامل شود.

 • ویزاهای کاری غیر مهاجرتی آمریکا

   

ویزاهای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت در ایالات متحده است و به طور معمول این نوع ویزاها دارای تاریخ انقضا هستند. روند اخذ ویزای غیرمهاجرتی شامل درخواست USCIS (خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده) و معمولاً مصاحبه است. ویزاهای غیر مهاجرتی به شکل زیر طبقه­بندی می­شوند:

نیاز به یک موسسه یا حامی کارفرمای آمریکایی:

 

ویزای E-3: برای اتباع استرالیا که فقط برای انجام خدمات در یک حرفه خاص به ایالات متحده می­آیند.

ویزای H-1B: برای برخی از مشاغل با مهارت خاص که به مدرک لیسانس نیاز دارند. توجه داشته باشید که این نوع ویزا به شدت محبوب بوده و به سرعت در روزهای اول آوریل که زمان درخواست برای آن است، به اتمام می­رسد. برخی از موسسات حامی این نوع ویزا عبارتند از: 1) موسسات آموزش عالی 2) مراکز غیرانتفاعی وابسته به مؤسسات آموزش عالی 3) سازمان­های تحقیقاتی غیرانتفاعی یا سازمان­های تحقیقاتی دولتی

ویزای L-1: به منظور انتقال کارمندان یک شرکت یا شرکت­های چند ملیتی یا ایجاد دفتر جدید در ایالات متحده که مستلزم رعایت شرایط زیر است:

 • کارمند باید به دنبال ارائه خدمات با ظرفیت اجرایی یا مدیریتی باشد.
 • کارمند باید حداقل یک سال از سه سال گذشته را به طور مداوم در شرکت کار کرده باشد.

حداکثر مدت اقامت در این حالت نیز 7 سال با تمدید مدیر یا مدیر اجرایی، 5 سال برای یک کارمند با دانش تخصصی و 1 سال در صورت تأسیس دفتر جدید در ایالات متحده است.

ویزای O-1: برای شهروندان غیرآمریکایی که دارای توانایی خارق العاده در هنر، علم، آموزش، تجارت یا دو و میدانی که قصد دارند در ایالات متحده فعالیت رسمی داشته باشند. برای دریافت این نوع ویزا بایستی متقاضی یک نامه از یک گروه همکار که بیانگر واجد شرایط بودن وی است، داشته باشد.

 

مشمول فعالیت تجاری

 

ویزای E-1: دانشجویاتی که قادر به انجام تجارت بین­المللی قابل توجهی با کشورهای طرف قرارداد خود هستند، می­توانند این نوع ویزا را دریافت کنند که این قراردادها انواع مختلف قراردادهای مرتبط با کالاها، خدمات ، بانکداری بین المللی، بیمه، حمل و نقل، گردشگری و فناوری را شامل می­شود. در این شرایط مدت زمان اولیه اقامت 2 سال با امکان تمدید 2 ساله پس از اتمام زمان اقامت به شکل نامحدود است.

 • با یک شهروند آمریکایی ازدواج کنید: تبدیل ویزای F-1 به گرین کارت

یک دانشجو با ویزای F1 که با یک شهروند آمریکایی ازدواج می­کند، ممکن است فوراً واجد شرایط تابعیت آمریکا نباشد، اما واجد شرایط انتقال مستقیم از ویزای F1 به گرین کارت هست و هیچ محدودیت یا زمان انتظاری برای گرین کارت همسر وجود ندارد. شما سه سال پس از دریافت گرین کارت می­توانید برای دریافت تابعیت آمریکا اقدام کنید. توجه به این نکته حائز اهمیت است که حتی اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده باشید، باید قبل از دریافت گرین کارت، معیارهای خاصی را رعایت کنید که برای این منظور باید شخصیت اخلاقی خوبی از خود نشان دهید، بتوانید به زبان انگلیسی صحبت کنید، بخوانید و بنویسید و در آزمون شهروندی پذیرفته شوید.

 • ویزای کاری مهاجرتی

ویزای کاری مهاجرت برای شهروندان غیرآمریکایی ست که به دنبال اقامت دائم قانونی و احتمالاً دریافت تابعیت آمریکا هستند. شهروندان غیرآمریکایی که متقاضی ویزای کاری مهاجرتی هستند، به یک اسپانسر مستقر در ایالات متحده که توسط USCIS تأیید شده است (خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده) نیاز دارند. این نوع ویزا انواع مختلفی دارد که در ذیل به آنها اشاره می­کنیم:

ویزای EB-1: برای شهروندان غیر آمریکایی که استادان و محققان استثنایی هستند.

ویزای EB-2: متخصصان غیر آمریکایی با مدرک پیشرفته (یا معادل آنها) و افراد دارای توانایی استثنایی در هنرها، علوم یا مشاغل دارای منافع اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و یا رفاهی برای کشور آمریکا.

ویزای EB-3: برای شهروندان غیر آمریکایی که کارگر ماهر و یا متخصص هستند.

ویزای EB-4: برای شهروندان غیر آمریکایی همچون اعضای نیروهای مسلح یا مترجمان افغان و عراقی.

ویزاهای کاری مهاجرتیEB-2 ، EB-3 و EB-4 نیاز به یک گواهی کار دائمی از سوی وزارت کار آمریکا (DOL) دارند که به تایید USCIS رسیده باشد و نشان دهد که کارگران آمریکایی قادر، مایل، واجد شرایط و در دسترس برای پذیرش این فرصت­های شغلی نیستند و نیز در زمینه اشتغال در نظر گرفته شده و به طور کلی اشتغال کارگران خارجی تأثیر منفی بر دستمزد و شرایط کار کارگران شاغل آمریکایی نخواهد گذاشت.

با تبدیل ویزای دانشجویی به هر یک از انواع ویزاهای ذکر شده در بالا می­توان اقامت کشور ایالات متحده­ی آمریکا را بدست آورید. همچنین در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در خصوص انواع ویزاهای کشور آمریکا و شرایط مرتبط با این نوع ویزاها کسب کنید، می­توانید با دفتر استادی پلن در تهران تماس حاصل نمایید.

نحوه درخواست
بازگشت

فرم ارزیابی تحصیلی

 • ثبت فرم ارزیابی بصورت رایگان و انلاین
 • امکان انتخاب چند کشور و رشته مورد علاقه جهت بررسی
 • بررسی شرایط شما توسط کارشناسان پذیرش تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان درخصوص شرایط پرونده شما برای دریافت پذیرش تحصیلی
 • بررسی شرایط شما و خانواده توسط کارشناسان ویزای تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان ویزا در خصوص شرایط پرونده شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور مدنظر
 • دریافت مشاور انلاین از کارشناسان ما پس از دریافت نتیجه فرم
 • دریافت مشاوره در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز هریک از دانشگاه های هدف
 • بهره مندی از مشاوره حضوری در دفتر تهران
+ اطلاعات بیشتر
درخواست فرم ارزیابی

ارتباط با کارشناسان

شما می توانید برای برای ارتباط با کارشناسان استادی پلن و دریافت مشاوره رایگان از لینک زیر اقدام بفرمایید.

تماس با ما

2 دیدگاه در “کشور آمریکا

  1. عرض ادب

   خوب در صورت فارغ التحصیلی از کالج های معتبر آمریکا ، شما می توانید درخواستی برای مقطع لیسانس در دانشگاه داشته باشید،
   که در صورت پذیرفتن مدارک شما تنها واحدهای درسی باقی مانده را باید بگذرانید.

   برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره، می توانید با کارشناسان استادی پلن تماس بگیرید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.