تحصیل
بازگشت

تحصیل در انگلستان

 

سیستم آموزشی انگلستان به جهت کیفیت تدریس از اعتبار بالایی در بین کشورهای جهان برخوردار است و همین امر موجب شده است که هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه­های این کشور اقدام کنند. در این مقاله به بررسی سیستم آموزشی کشور انگلستان و شرایط تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت. در انگلستان سیستم آموزشی مقطع مدرسه 13 ساله است؛ در حالیکه در بسیاری از کشورهای جهان، این سیستم 12 ساله است. سال تحصیلی در انگلستان در حالت استاندارد در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز می شود و تا ژوئن یا جولای ادامه می یابد. با این وجود برخی دوره ها انعطاف پذیرتر هستند و چندین تاریخ شروع در طول سال دارند.

سیستم آموزشی در کشور انگلستان به چهار بخش اصلی آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه ، آموزش اضافی و آموزش عالی تقسیم می شود. دانش آموزان در پایان هر مرحله ارزیابی می شوند. مهمترین ارزیابی در 16 سالگی اتفاق می افتد که دانش­آموزان گواهینامه GCSE یا گواهینامه عمومی آموزش متوسطه خود را دریافت می کنند. هنگامی که دانشجویان GCSE خود را به اتمام برسانند، می­توانند برای شروع به تحصیل در دانشگاه­های انگلستان اقدام کنند.

 

 

 

تحصیل در مدارس ابتدایی انگلستان

 

مدارس در انگلستان به دو شکل مدارس روزانه (Day Schools) و مدارس شبانه روزی (Boarding Schools) موجود می باشند. بسیاری از دانش آموزان بین المللی در مدارس شبانه روزی انگلستان به تحصیل و زندگی مشغول هستند. علاوه بر این مدارس انگلستان را می توان در سه دسته بندی مدارس دولتی (State Schools)، مدارس خصوصی (Private Schools) و مدارس خانگی قرار داد.

مدارس دولتی (State Schools): تمامی کودکان و نوجوانان انگلیسی دارای سن 5 تا 16 سال می توانند بطور رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند. این مدارس عمدتا توسط دولت یا مراجع آموزشی محلی پشتیبانی و تامین مالی می شوند و امکان تحصیل دانش آموزان بین المللی در این مدارس وجود ندارد. مگر اینکه همراه والدین خود اقامت کشور انگلستان را داشته باشند.

مدارس خصوصی (Private Schools): در حدود 2600 مدرسه خصوصی در انگلستان وجود دارد که اکثر این مدارس توسط شهریه هایی که والدین دانش آموزان پرداخت می کنند، تامین مالی می شوند.

تحصیل خانگی (Home Schools): تعداد کمی از کودکان و نوجوانان دارای سن 4 تا 16 سال در خانه توسط والدین یا معلم خصوصی آموزش داده می شوند.

 

 

دوره ی متوسطه:

مسیرGCSE  – سال دهم و یازدهم:

 

در دو سال آخر دوره متوسطه (سن 14 تا 16 سالگی)، بیشتر دانش آموزان برای دریافت مدرک تحصیلی GCSE اقدام می کنند که معمولا بیش از دو سال طول می کشد. در واقع سال یازدهم یک سال بسیار مهم در سیستم آموزشی انگلستان است؛ زیرا آخرین سال تحصیلات اجباری متوسطه در انگلستان است و دانش آموزان نیز شروع به گذراندن امتحانات GCSE خود می کنند.

 

سال دوازدهم و سیزدهم:

 

سطح A: سطح A مدرک تحصیلی است که مدارس تحصیلی در انگلستان و همچنین مدارس وابسته به نظام سلطنتی به دانشآموزانی که تحصیلات متوسطه یا پیش دانشگاهی خود را به پایان رسانده اند، ارائه می دهد. اکثر دانش آموزان در پایان سال سیزدهم، امتحانات سطح پیشرفته (سطح A) را که در سه یا چهار موضوع ارائه می شود را می گذرانند که این دو سال اغلب به نام های پائین ششم و بالا ششم شناخته می شود. سطح A مهارتهای مطالعه دانشجویان و توانایی آنها در تفکر و استدلال انتقادی را توسعه می دهد. به طوری که دانشجویان کاملا برای تحصیل در دانشگاه های سطح جهانی آماده می شوند. همچنین گذراندن دوره های سطح پیشرفته تنها راه ممکن برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان است.

دوره سطح پیشرفته خود به دو سال O-Level (سال اول) و A-Level (سال دوم) تقسیم می شود. دانش آموزان معمولاً 5-6 واحد را به شکل عمقی در چندین موضوع یاد می گیرند که به آنها امکان ورود به دانشگاه های دارای رتبه بالاتر در انگلستان را بر اساس نمره ی کسب شده می دهد.

 

فاند بین المللی سال (IFY):

 

دانشجویان بین المللی که به طور معمول 17 سال سن دارند و 11 یا 12 سال آموزش مدرسه و امتحانات پایان تحصیلی خود را با موفقیت گذرانده اند، واجد شرایط دریافت فاند بین المللی سال هستند. این برنامه برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که پتانسیل و انگیزه موفقیت را دارند طراحی و در نظر گرفته شده است. همچنین دانشجویان بالغ و افرادی که شکاف تحصیلی دارند نیز می توانند از این فاند بهره مند شوند.

 

آموزش عالی انگلستان

 

دانشگاه های انگلستان هزاران دوره آموزشی عالی ارائه می دهند که منجر به دریافت مدارک تحصیلی می شود که توسط کارفرمایان و دانشگاهیان در سراسر جهان مورد پذیرش و احترام است.

 

سال اول بین المللی انگلستان

 

نوع دیگری از مدرک تحصیلی درجه اول برای آموزش عالی است که می توانید در انگلیس بدست آورید. این دوره مطالعات پایه را شامل می شود. افرادی که قصد ورود به دانشگاه را دارند ولی نتوانسته اند نمرات بالایی کسب کنند و همچنین تمایل دارند که از کلاس هایی نزدیک به مشاغل آینده خود بهره مند شوند، از این دوره استفاده می کنند. این دوره با هدف ارائه دانش علمی، مهارتهای تحصیلی و توانایی زبان انگلیسی ارائه می شود و هزاران دانشجو از این دوره فشرده بهره مند می شوند تا پس از 12 ماه و گذراندن 9-12 واحد مستقیماً وارد سال دوم دانشگاه شوند.

 

لیسانس در انگلستان

 

گرچه ممکن است هزینه تحصیل در انگلستان نسبت به سایر کشورها بالاتر باشد، اما تجربه تحصیل در دانشگاه های برتر انگلستان تجربه ی متفاوتی است. دوره های کارشناسی در انگلستان به طور کلی دارای مدت زمان 3 سال است، اما برخی از دوره های کارشناسی مرتبط با علوم طبیعی یا مهندسی ممکن است 4 ساله باشند. همچنین برخی دانشگاه ها دوره های کارشناسی 4 ساله را ارائه می دهند که در این دوره 1 سال به عنوان کارورزی و برای به دست آوردن تجربه کاری است که این دوره ها به عنوان دوره های ساندویچ شناخته می شوند.

ممکن است برخی از دانشجویان به دلایل مختلف، طول دوره تحصیلات خود مدتی را به تعویق بیندازند. همچنین برخی از دانشجویان، امکان تحصیل تمام وقت ندارند که این امر ممکن است به دلایل متعددی اتفاق افتد. در این حالت دانشجویان تحصیل در دوره های پاره وقت را انتخاب می کنند که به طور معمول دو برابر زمان می برد و شش تا هشت سال بسته به دانشگاه محل تحصیل زمان می برد.

همچنین دانشجویانی که تمایل دارند سریعتر وارد بازار کار شوند می توانند علاوه بر دوره های ساندویچ از دوره های کوتاه مدت کارشناسی بهره ببرند که عبارتند از:

گواهی آموزش عالی (Certhe) به مدت یک سال به صورت تمام وقت و دو سال به صورت پاره وقت ارائه می شود.

مدرک تحصیلات عالی (DipHE) یک دوره 2 ساله تمام وقت است.

هیچ یک از گزینه های فوق نمی توانند منجر به ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شوند ، اما دانشجویان می توانند در صورت تغییر نظر خود، این دوره ها را به یک دوره سه ساله تمدید کنند.

پیش ارشد در انگلستان

 

این دوره برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  دریافت مدرک تحصیلی خود را دارند، طراحی شده است. این دوره یک تجربه منحصر به فرد به دانشجویان ارائه می دهد که ترکیبی از آموزش زبان انگلیسی، مهارت های تحقیق و برگزاری کلاس های GMAT (در صورت لزوم) است. این دوره معمولاً براساس نیاز دانشجو در 3-6 ماه برگزار می شود. در بیشتر موارد هنگامی که دانشجویان این دوره را در کالج می گذرانند، اساتید دانشگاهی به آنها کمک می کنند تا دوره تحصیلات تکمیلی و دانشگاه مناسب را انتخاب کنند.

 

فوق لیسانس در انگلستان

 

مدرک کارشناسی ارشد گزینه ای مناسب برای افرادی است که می خواهند دانش خود را درباره یک موضوع خاص افزایش دهند و بعد از اتمام دوره کارشناسی چشم انداز شغی خود در آینده را بهبود بخشند. دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان به طور معمول یک سال به طول می انجامد. چهار نوع برنامه اصلی تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان وجود دارد.

 • کارشناسی ارشد (MA)،
 • کارشناسی ارشد علوم (MSc)،
 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)،
 • کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)

هر یک از این دوره ها 1-2 سال تمام وقت به طول می انجامد. علاوه بر این متوسط هزینه کارشناسی ارشد در انگلستان برای یک دانشجوی بین المللی 14620 پوند است. شهریه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع رشته مورد نظر برای تحصیل و اینکه در کدام قسمت از انگلستان می خواهید زندگی کنید و در چه دانشگاهی شرکت می کنید، متفاوت است. اما به طور کلی مدارس تحصیلات تکمیلی در انگلستان بسیار ارزان تر از مدارس تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده است و تحصیل در انگلستان می تواند 30 تا 60 درصد ارزان تر از ایالات متحده ی آمریکا باشد.

پیش دکتری در انگلستان

 

در حال حاضر، این دوره در دانشگاه های بسیار محدودی در کشور انگلستان ارائه می شود. برنامه مقدماتی دکترا برای دانشجویان بین المللی جهت آمادگی ورود به مقطع دکترا ارائه می شود. این برنامه شامل کلاسهای فشرده انگلیسی همراه با کلاس های روشهای تحقیق، آموزش مهارت های مطالعه و مجوز آمادگی برای دوره ی دکترا جهت اطمینان از پیشرفت مطلوب در دانشگاه است. دانش آموزان با آموزش برای آزمون آیلتس و طیف گسترده ای از واحدهای های تخصصی در زمینه ی تخصصی خود بهترین آمادگی ممکن را برای تحصیل در مقطع دکترا دریافت می کنند. این دوره می تواند براساس ترجیحات و نیازهای دانشجویان 6 یا 9 ماه باشد.

 

 

تحصیل در مقطع دکترا در انگلستان

 

دوره دکترا سنتی که به آن دکترای علمی نیز گفته می شود، یک دوره ی تحصیلی همانند مقطع کارشناسی ارشد است که شامل نگارش پایان نامه بر اساس یک تحقیق اصلی و اساسی می شود. طول دوره دکتری معمولاً 3 سال است اما ممکن است تا 4 سال نیز تمدید شود. برای مطالعات دکتری دو گزینه وجود دارد:

 • در بسیاری از دوره های دکترا، دانشجویان موضوع تحقیق خود را انتخاب می کنند و به طور مستقل تحت نظارت دانشگاه روی این پروژه کار می کنند.
 • دوره ی دکتری ممکن است به عنوان بخشی از یک پروژه موجود که دانشگاه در حال حاضر روی آن کار می کند، ارائه شود؛ به این معنی که دانشجوی دکترا روی یک پروژه از پیش تعیین شده کار می کند.

اما برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور انگلستان دانشجویان ملزم هستند که دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در یک دانشگاه شناخته شده گذرانده باشند. همچنین دانشجویان بین المللی باید الزامات تعیین شده توسط دانشگاه مربوط به زبان انگلیسی را که معمولاً مدرک آیلتس بین 6 و 7 است را برآورده کنند.

بسیاری از دانشگاه ها به دانشجویان توصیه می کنند قبل از ارائه درخواست رسمی برای مدرک دکترا با یکی از اساتید دانشگاه تماس برقرار کنند و نسخه ای از برنامه درسی خود را به استاد ارائه دهند و بیان کنند که موضوع پیشنهادی آنها برای مطالعه چیست و یا به کدام پروژه علاقه دارند.

برخی از دانشگاه ها نیز از دانشجویان درخواست می كنند كه برنامه ی تحقیقاتی خود را به طور كامل ارائه دهند. در این حالت مهم است که ابتدا با استاد مور نظر صحبت کرده و اطمینان حاصل شود که موضوع قابل قبول خواهد بود. دانشجویان دکترا می توانند به سه طریق شهریه خود را پرداخت کنند:

 • تأمین اعتبار یه صورت شخصی: بسیاری از دانشجویان برای تکمیل دکتری به پرداخت شهریه دکترا اقدام می کنند.
 • دانشجویی: دانشگاه ها غالباً برای تحقیق و پژوهش از شوراهای تحقیقاتی، خیرین و شرکای صنعتی، کمک های مالی دریافت می کنند. در صورتی که دانشجویان متقاضی دریافت دوره دکتری خود به عنوان بخشی از یکی از پروژه های تحقیقاتی دانشگاه باشند، معمولاً شهریه آنها تحت عنوان دانشجویی تحت پوشش قرار می گیرد و ممکن است هزینهای نیز در قبال هزینه های زندگی خود دریافت کنند.
 • بورس تحصیلی در انگلستان : بسیاری از دانشگاه های انگلستان به خصوص لندن بورس های تحصیلی جزئی یا کاملی را برای دانشجویان بین المللی دکترا ارائه می دهد.

 

 

هزینه اقامت
بازگشت

هزینه زندگی در انگلستان

 

متوسط شهریه کل سال تحصیلی در انگلستان :

دوره های پایه: 4000 تا 12،000 پوند

دوره های هنری: 7000 تا 9000 پوند

دوره های علمی: 7،500 تا 22000 پوند

دوره های بالینی: 10،000 تا 25،000 پوند

همراه با شهریه ذکر شده در بالا، میانگین هزینه زندگی بسته به بخشی از انگلستان که دانشجو در آن زندگی می کند متفاوت باشد. ممکن است برای هر فرد بین 6000 تا 12000 پوند باشد. این هزینه ها شامل اقامت ، غذا ، مسافرت (اتوبوس / مترو) ، سرگرمی (سینما ، غذا خوردن در ورزش / ورزش) و موارد دیگر (کتاب / پوشاک / بهداشت شخصی / تماس تلفنی) است و همچنین بسته به سبک زندگی فرد متفاوت است.

درباره
بازگشت
موسسات
بازگشت
ویزای دانشجویی
بازگشت

ویزای تحصیلی کشور انگلستان

 

تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان به جهت کیفیت بالای آموزشی محبوب بسیاری از دانشجویان بین­المللی در سراسر جهان است. در کنار سیستم آموزش عالی انگلستان که از بهترین و قدرتمندترین نظام­های آموزشی جهان به شمار می­رود، رضایت 90 درصدی دانشجویان از تحصیل در این کشور در میان سایر دانشگاه­های انگلیسی زبان جهان یکی دیگر از دلایل مهم تحصیل در انگلستان است. اما برای تحصیل در دانشگاه­های انگلستان نیازمند دریافت ویزای تحصیلی این کشور هستید که در واقع مانند یک جواز برای اقامت و تحصیل در این کشور عمل می­کند. دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلستان از ضوابط خاصی پیروی می­کند که در ادامه به بررسی آن می­پردازیم:

 

به طور کلی دانشجویان بین­ المللی خارج از انگلستان و یا اتحادیه اروپا بایستی برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنند. اما فقط در شرایطی می­توانید متقاضی دریافت ویزای دانشجویی انگلستان باشید که حداقل در یک دوره کارشناسی تمام­وقت در انگلستان تحصیل کنید. به یاد داشته باشید که ویزای دانشجویی برای دوره­های تحصیلی پاره­وقت صادر نمی­شود. صلاحیت شما برای دریافت ویزا با استفاده از سیستم قوانین مبتنی بر امتیاز با نام ویزای دانشجویی درجه 4 محاسبه می­شود و در صورت کسب امتیاز لازم شما خواهید توانست ویزای دانشجویی انگلستان را دریافت کنید.

 

کسب 40 امتیاز برای دریافت ویزای دانشجویی کشور انگلستان الزامی است ولی برای این منظور بایستی مراحل زیر را طی کنید:

 

1.     تأیید دوره: شما باید یک تاییدیه پذیرش تحصیلی (CAS) از دانشگاه موردنظر خود توسط سازمان ویزا و مهاجرت بریتانیا (UKVI) دریافت کنید. کلیه دانشگاه­ها باید برای دریافت درجه­ی اعتبار HTS (Higher Trusted Status) اقدام کنند تا در لیست حامیان ویزای درجه­ی 4 بریتانیا (30 امتیاز) قرار گیرند. کالج­هایی که دارای درجه­ی A هستند، نیز می­توانند شماره­ی (CAS) صادر کنند. رتبه­بندی یک کالج به عنوان درجه­ی A تنها برای 12 ماه اعتبار دارد و کالج­ها در طول این مدت بایستی برای دریافت HTS اقدام کنند.

2.     تأمین بودجه: لازم است برای پرداخت هزینه شهریه دوره دانشگاه و هزینه­های زندگی ماهانه خود (10 امتیاز) شواهدی از بودجه و توانایی مالی ارائه دهید. شهریه دانشگاه­ها در انگلستان بطور متوسط حدود 12000 پوند در سال است اما این رقم می­تواند از 8000 تا 36،000 پوند متغیر باشد. همچنین باید نشان دهید که برای هر ماه تحصیل خود بودجه­ای حدود 1250 پوند (حداکثر برای نه ماه) دارید که در اینصورت قادر خواهید بود هزینه­های ماهانه زندگی خود را تامین کنید. بنابراین حداکثر مقدار بودجه­ی مورد نیاز شما 11385 پوند خوهد بود. شما بایستی این رقم را با شهریه دانشگاه خود جمع کنید و مجموع این مبلغ را تحت عنوان توانایی مالی ارائه دهید.

3.     درخواست ویزا: برای ارسال درخواست ویزای دانشجویی درجه 4 خود باید فرم درخواست آنلاین را از طریق وب­سایت ویزا و مهاجرت انگلستان تکمیل کنید. دانشجویان بین­المللی از همه کشورها (بجز کره شمالی) باید درخواست ویزا را بصورت آنلاین ارسال کنند. همچنین لازم است اثر انگشت و عکس خود را (که به عنوان “اطلاعات بیومتریک” شناخته می­شود) در یک مرکز درخواست ویزا به عنوان بخشی از پروسه­ی ویزا ارائه کنید.

 

4.     هزینه خدمات درمانی مهاجرتی: کلیه اتباع خارج از اروپا که قصد دارند بیش از شش ماه در انگلستان زندگی کنند، باید برای دستیابی به خدمات ملی بهداشت انگلستان (NHS) هزینه­ای تحت عنوان هزینه خدمات درمانی” پرداخت کنند. این هزینه در سال حدود 150 پوند برای دانشجویان است و بایستی هنگام ارسال درخواست آنلاین ویزا پرداخت شود. به یاد داشته باشید که فقط پس از تأییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه ­می­توانید برای ویزای دانشجویی کشور انگلستان اقدام کنید.

 

5.     تأیید دوره: شما باید یک تاییدیه پذیرش تحصیلی (CAS) از دانشگاه موردنظر خود توسط سازمان ویزا و مهاجرت بریتانیا (UKVI) دریافت کنید. کلیه دانشگاه­ها باید برای دریافت درجه­ی اعتبار HTS (Higher Trusted Status) اقدام کنند تا در لیست حامیان ویزای درجه­ی 4 بریتانیا (30 امتیاز) قرار گیرند. کالج­هایی که دارای درجه­ی A هستند، نیز می­توانند شماره­ی (CAS) صادر کنند. رتبه­بندی یک کالج به عنوان درجه­ی A تنها برای 12 ماه اعتبار دارد و کالج­ها در طول این مدت بایستی برای دریافت HTS اقدام کنند.

 

6.     تأمین بودجه

 

لازم است برای پرداخت هزینه شهریه دوره دانشگاه و هزینه­های زندگی ماهانه خود (10 امتیاز) شواهدی از بودجه و توانایی مالی ارائه دهید. شهریه دانشگاه­ها در انگلستان بطور متوسط حدود 12000 پوند در سال است اما این رقم می­تواند از 8000 تا 36،000 پوند متغیر باشد. همچنین باید نشان دهید که برای هر ماه تحصیل خود بودجه­ای حدود 1250 پوند (حداکثر برای نه ماه) دارید که در اینصورت قادر خواهید بود هزینه­های ماهانه زندگی خود را تامین کنید. بنابراین حداکثر مقدار بودجه­ی مورد نیاز شما 11385 پوند خوهد بود. شما بایستی این رقم را با شهریه دانشگاه خود جمع کنید و مجموع این مبلغ را تحت عنوان توانایی مالی ارائه دهید.

 

7.     درخواست ویزا

برای ارسال درخواست ویزای دانشجویی درجه 4 خود باید فرم درخواست آنلاین را از طریق وب­سایت ویزا و مهاجرت انگلستان تکمیل کنید. دانشجویان بین­المللی از همه کشورها (بجز کره شمالی) باید درخواست ویزا را بصورت آنلاین ارسال کنند. همچنین لازم است اثر انگشت و عکس خود را (که به عنوان “اطلاعات بیومتریک” شناخته می­شود) در یک مرکز درخواست ویزا به عنوان بخشی از پروسه­ی ویزا ارائه کنید.

 

8.     هزینه خدمات درمانی مهاجرتی

کلیه اتباع خارج از اروپا که قصد دارند بیش از شش ماه در انگلستان زندگی کنند، باید برای دستیابی به خدمات ملی بهداشت انگلستان (NHS) هزینه­ای تحت عنوان هزینه خدمات درمانی” پرداخت کنند. این هزینه در سال حدود 150 پوند برای دانشجویان است و بایستی هنگام ارسال درخواست آنلاین ویزا پرداخت شود. به یاد داشته باشید که فقط پس از تأییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه ­می­توانید برای ویزای دانشجویی کشور انگلستان اقدام کنید.

در کنار این موارد دانشجویانی که مایلند دوره­های مطالعاتی حداکثر شش ماهه یا دوره­های زبان انگلیسی، حداکثر به مدت 11 ماه را در کشور انگلستان بگذرانند، می­توانند از ویزای کوتاه مدت تحصیلی استفاده کنند.

 

شرایط ویزای همراه جهت تحصیل در دانشگاه­های انگلستان

 

در کنار تحصیل در انگلستان یکی از دغدغه­های هر دانشجویی دوری از والدین، همسر و یا فرزندان است. به همین جهت بررسی شرایط ویزای همراه پیش از تحصیل در هر کشور از جمله مواردی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد. اگر شما یک دانشجوی تحت حمایت دولت باشید، دوره­ی تحصیلی شما بیش از شش ماه باشد و یا یک دوره­ی تحصیلات تکمیلی 12 ماه یا بیشتر را در یکی از دانشگاه­های انگلستان یا اصطلاحا یک نهاد شناخته شده بگذرانید، می­توانید همسر و فرزندان خود را با ویزای درجه 4 خود به انگلستان بیاورید. همچنین در صورتی که در حال گذراندن دوره­ی زبان انگلیسی در این کشور هستید (یک دوره که پایین­تر از سطح مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد باشد)، نیز می­توانید خانواده خود را با استفاده از این نوع ویزا با خود همراه سازید.

 

استفاده از ویزای همراه استثنائات و شرایط خاصی دارد که بایستی مورد توجه قرار گیرند:

 

·       اگر شما به عنوان یک دانشجوی درجه 4 مرخصی گرفته و مرخصی خود را تمدید کرده­اید و فرزندان بالای 18 سال دارید، ممکن است آنها نیز بتوانند به عنوان همراه شما، درخواست مرخصی بدهند.

·       برای اینکه فرزندان مشمول ویزای همراه باشند، الزامی است که هر دو والدین در انگلستان باشند یا به انگلستان بیایند. استثنائات اندکی در این مورد وجود دارد. خانواده­هایی که نمی­توانند این شرط را برآورده کنند، باید دلایل جدی و قانع کننده­ای ارائه کنند که نشان دهد کودک باید در انگلیس همراه با شما باشد و یا اینکه شما تنها مسئولیت کودک را بر عهده دارید و مقدمات مناسبی را برای کودک فراهم کرده­اید.

·       کودکانی که در انگلستان متولد می­شوند نیازی به دریافت ویزای درجه­ی 4 ندارند.

·       اگر اعضای خانواده شما در انگلستان مستقر نباشند و یا واجد شرایط درخواست ویزای همراه نباشند، می­توانند به عنوان بازدید کننده به انگلستان بیایند. توجه داشته باشید که یک بازدید کننده معمولاً می­تواند تا 6 ماه در انگلستان بماند.

·       از نظر شرایط کاری، در صورتی که ویزای شما 12 ماهه و یا بیشتر باشد، همراه شما اجازه­ی کار خواهد داشت. در صورتی که ویزای شما کمتر از 12 ماه باشد، امکان کار برای همراه وجود نخواهد داشت.اما در نظرداشته باشید که همراه نمی­تواند به عنوان یک مربی حرفه­ای (مربی ورزشی) کار کنند.

·       همراه نمی­تواند به عنوان پزشک یا دندانپزشک کار کند؛ مگر اینکه دارای مدرک پزشکی یا دندانپزشکی از موسسه­ای در انگلستان باشند یا قبلاً ویزای انگلستان دریافت کرده باشند که اشتغال آنها به عنوان پزشک یا دندانپزشک را محدود نمی­کند و به همین ترتیب می­توانند در این دوره استخدام شوند.

 

توجه به این نکته ضروری است که اگر تصمیم دارید خانواده خود را هنگام تحصیل در انگلستان با خود همراه کنید، بسیار مهم است که برنامه­ریزی کرده و برای انتقال آنها به انگلستان آماده شوید. برای این امر نیاز است علاوه بر این که از بودجه و ویزاهای مورد نیاز خود اطمینان حاصل می­کنید، از وضعیت اسکان، مدرسه یا مهد کودک فرزندان و فرصت­های شغلی برای خانواده خود نیز مطمئن شوید. در صورتی که تمایل داریت اطلاعات بیشتری در خصوص ویزای کشورهای انگلستان وشرایط آن دریافت کنید، می­توانید با مشاورین استادی پلن تماس حاصل کنید.

مجوز کار
بازگشت

کار در حین تحصیل در انگلستان

 

یکی از راه­هایی که می­تواند به دانشجویان برای کاهش هزینه­های زندگی در یک کشور خارجی کمک کند، کار در حین تحصیل است. اما شرایط کاری در هر کشور منحصر به فرد است و قبل از انتخاب یک کشور برای تحصیل لازم است به این مورد توجه شود. صدها شغل و فرصت کاری برای دانشجویان و فارغ ­التحصیلان در کشور انگلستان و خصوصا شهر لندن وجود دارد. قبل از هر چیز صلاحیت شما برای کار در انگلستان در حین تحصیل به دو محدودیت عمده بستگی دارد:

 • محدودیت­های ایجاد شده توسط دانشگاه شما
 • محدودیت­های ایجاد شده توسط موسسات رسمی دولتی

در ابتدا شما باید اطمینان حاصل کنید که دانشگاه شما هیچگونه محدودیت اضافی در خصوص اشتغال برای شما ایجاد نکرده است. به عنوان مثال بسته به دوره تحصیل، دانشگاه شما ممکن است ساعات کار را علاوه بر محدودیت های دولتی که وجود دارد، محدود کند یا ممکن است برخی از دانشگاه­ها فقط به شما اجازه کار در محوطه دانشگاه را بدهند، اما نیازی به نگرانی نیست؛ زیرا هنوز گزینه های بسیاری برای شما وجود دارد. با این حال قبل از اشتغال به مشاغل پاره وقت باید بررسی کنید که آیا از شرایط لازم برخوردار هستید یا خیر؟ اولین معیاری که باید بررسی کنید سن شماست. اگر زیر 16 سال دارید، واجد شرایط کار در انگلستان نیستید.

دانشجویان بین ­المللی که دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد تمام وقت را در یک دانشگاه شناخته شده می­گذرانند، مجاز هستند در طول ترم تا حداکثر 20 ساعت در هفته و در ایام تعطیل به شکل تمام وقت کار کنند. در صورتی که در حال تحصیل در مقطعی پایین­تر از کارشناسی باشید، به شما به عنوان یک دانشجوی بین­المللی اجازه داده نخواهد شد که در حین تحصیل کار کنید اما هیچ محدودیتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا (EU) وجود ندارد.

علاوه بر این هزاران شغل دانشجویی نیمه وقت و یا پاره­وقت در انگلستان و خصوصا در لندن برای کمک به تحصیل شما وجود دارد. بسیاری از دانشگاه­ها دارای مراکز شغلی هستند که به شما در یافتن شغل مناسب کمک می­کنند. به یاد داشته­ باشید داشتن یک شغل از نظر مالی به شما کمک زیادی کرده و برای شما این امکان را نیز فراهم می­کند تا مهارت­های اضافی مانند کار گروهی را فرا بگیرید. به عنوان یک دانشجوی بین­المللی شما می­توانید در مشاغل پاره­وقتی همچون: مسئول پشتیبانی، دستیار فروش، دستیار فیزیوتراپ، مسئول پذیرش، مترجم آزاد، پیشخدمت، راهنمای محل اقامت، دستیار رسانه­های اجتماعی، توزیع کننده روزنامه، عکاس، معلم خصوصی و … فعالیت کنید. اما به عنوان یک دانشجوی بین­المللی با ویزای درجه­ی 4 شما اجازه­ی برخی فعالیت­های کاری را نداری که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • شما نمی­توانید به عنوان یک فرد شاغل به طور مستقل کار کنید.
 • به عنوان یک ورزشکار حرفه­ای به عنوان مثال مربی حرفه­ای کار کنید.
 • یک دوره کارآموزی تمام وقت در طول ترم انجام دهید که مرتبط با تحصیلات شما نیست.
 • به عنوان پزشک یا دندانپزشک فعالیت کنید، مگر اینکه در یک دوره­ی آموزشی در انگلستان شرکت کرده باشید.
 • سرمایه­گذاری کنید یا یک فعالیت تجاری را آغاز کنید.
 • و …

کار پس از فارغ­ التحصیلی در کشور انگلستان

 

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در صورتی که قصدی برای ادامه­ی تحصیل در مقطع بالاتر را نداشته باشند، تنها 4 ماه اجازه­ی اقامت در انگلستان پس از فارغ­التحصیلی را دارند. بنابراین دانشجویانی که می­خواهند اقامت کشور انگلستان را دریافت کنند، باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. برای این منظور چندین نوع ویزا وجود دارد که پس از فارغ­التحصیلی از دانشگاه­های انگلستان می­توانید برای دریافت آنها درخواست دهید اما بایستی واجد شرایط لازم باشید:

 • ویزا درجه 2 (عمومی): این ویزای اصلی است که پس از تحصیل در انگلستان با کمک آن می­توانید برای اقامت و کار اقدام کنید. دریافت این نوع ویزا برای فارغ­التحصیلان مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا از دانشگاه­های معتبر انگلستان امکان­پذیر است. قبل از درخواست برای این نوع ویزا، باید پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای مجاز دریافت کنید و حداقل 20800 پوند حقوق بگیرید. پس از پنج سال اشتغال، دارندگان ویزا درجه 2 می­توانند برای اقامت در انگلستان، مشروط بر اینکه شرایط حقوق و دستمزد (35000 پوند) و سایر معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشند، درخواست دهند.
 • ویزا درجه 1 (کارآفرینان کارشناسی ارشد): این ویزا فرصتی عالی برای فارغ­التحصیلان دانشگاه­های انگلستان است که مایل به ماندن در انگلستان هستند، اما نتوانسته­اند ویزای کار عمومی درجه 2 را دریافت کنند. برای این منظور متقاضیان بایستی یک ایده کسب و کار داشته باشند و ایده­ی خود را توسعه داده و سپس این ایده را به یک HEI UK (موسسه آموزش عالی انگلیس) پیشنهاد دهند تا از ایده حمایت کند. این امر در مورد همه دانشجویان فارغ­التحصیل از هر رشته­ ای صدق می­کند.
 • ویزا درجه 4 (دانشجویی): اگر دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مقطع دکترا در یک مؤسسه آموزش عالی انگلستان هستید، می­توانید 12 ماه بعد از تاریخ فارغ­التحصیلی خود در انگلستان اقامت داشته باشید. شما تحت حمایت دانشگاه خود قرار خواهید گرفت، اما به جز برخی از حرفه­های محدود مانند پزشکی یا دندانپزشکی، حقوق کاملی بدون محدودیت کار خواهید داشت.
 • ویزای درجه 5 موقت کارگران: این ویزا به شما امکان می دهد تا 12 یا 24 ماه در انگلستان (بسته به طرحی که درخواست می­کنید) کار کنید. دانشجویان بین­المللی در انگلستان می­توانند پس از تحصیل برای کارآموزی در انگلستان از طریق ویزای درجه 5 (بورس مجاز دولتی) اقدام کنند.

در صورتی که در دانشگاه­های انگلستان تحصیل کرده ­اید و قصد اقامت در این کشور را دارید با کمک یکی از موارد بالا می­توانید برای اشتغال در این کشور اقدام کنید. علاوه بر این در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می­توانید با دفتر استادی پلن در تهران تماس حاصل کنید.

 

نحوه درخواست
بازگشت

فرم ارزیابی تحصیلی

 • ثبت فرم ارزیابی بصورت رایگان و انلاین
 • امکان انتخاب چند کشور و رشته مورد علاقه جهت بررسی
 • بررسی شرایط شما توسط کارشناسان پذیرش تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان درخصوص شرایط پرونده شما برای دریافت پذیرش تحصیلی
 • بررسی شرایط شما و خانواده توسط کارشناسان ویزای تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان ویزا در خصوص شرایط پرونده شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور مدنظر
 • دریافت مشاور انلاین از کارشناسان ما پس از دریافت نتیجه فرم
 • دریافت مشاوره در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز هریک از دانشگاه های هدف
 • بهره مندی از مشاوره حضوری در دفتر تهران
+ اطلاعات بیشتر
درخواست فرم ارزیابی

ارتباط با کارشناسان

شما می توانید برای برای ارتباط با کارشناسان استادی پلن و دریافت مشاوره رایگان از لینک زیر اقدام بفرمایید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.