تحصیل
بازگشت

 تحصیل در هلند

 

هلند کشوری  کوچک در شمال غربی اروپا است و عضو شنگن می باشد. هلند کشوری توسعه یافته و جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا می باشد. واحد پول کشور هلند یورو است و از مهم‌ترین شهرهای دانشجویی این کشور می‌توان به آمستردام، روتردام، خرونینخن، اوترخت، لایدن و .. اشاره داشت. در کشور هلند دانشگاههای مختلفی با اعتبار علمی بالا وجود دارند که مدارک تحصیلی آنها در اکثر کشورهای دنیا مورد تایید می‌باشد. زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد.

تحصیل در هلند مزایای مختلفی دارد که در زیر آمده است:

 1. تحصیل به زبان انگلیسی در معتبرترین دانشگاه های هلند
 2. تحصیل در هلند بدون محدودیت سنی
 3. وجود دانشگاه‌های معتبر در تمامی رشته های تحصیلی و تمامی مقاطع تحصیلی
 4. وجود اقتصاد و فرهنگ اجتماعی بالا مردمان هلند
 5. امکان تبدیل ویزای تحصیلی هلند بلافاصله بعد از اتمام تحصیل به ویزای کاری
 6. امکان اخذ اقامت بعد از ۵ سال کار در هلند
 7. امکان دریافت ویزای همراه در هنگام تحصیل در هلند

 

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای هلند

 

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید معدل دیپلم آنها بالاتر از 12 باشد و البته برای پذیرش تحصیلی در بعضی از رشته‌ها نیاز به معدل بالاتر از 14 می‌باشد. اگر دوره تحصیلی به زبان انگلیسی باشد، نمره 6 یا 6.5  زبان در آزمون آیلتس که براساس شرایط مختلف دانشگاه متفاوت است , مورد نیاز است. البته می‌توان بدون داشتن مدرک زبان برای گرفتن پذیرش تحصیلی اقدام کرد و دوره زبان را در هلند گذراند ولی در این صورت امکان دریافت ویزا کاهش می‌یاشد. پیشنهاد ما به شما این است دوره زبان را بگذرانید و بعد وارد کشور هلند شوید. ولی در مقطع لیسانس در بیشتر رشته‌ها نیاز به زبان هلندی یا آلمانی است و نمره زبان B1 یا B2 مورد نیاز است .

طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس 3 الی 4 سال است که این بستگی به رشته شما دارد , همچنین هزینه تحصیل در دانشگاههای مختلف هلند متفاوت است. شهریه دانشگاههای هلند در مقطع لیسانس در حدود 7 الی 11 هزار یورو در سال است. دانشجویان مقطع لیسانس میتوانند در هفته حدود 10 ساعت کار پاره‌وقت انجام دهند و در ساعت حدود 8 تا 10 یورو درآمد داشته باشند.

در کشور هلند میتوان در رشته‌های مختلفی اعم از فنی و مهندسی، علوم انسانی و … تحصیل در کرد.

مدارک لازم جهت ثبت نام کارشناسی در هلند به شرح زیر می باشند:

 • ریز نمرات دبیرستان اصل با ترجمه رسمی
 • مدرک پیش دانشگاهی اصل با ترجمه رسمی
 • گواهی سابقه کار (در صورت وجود)
 • نمونه کار (فقط برای رشته های هنر و معماری)
 • عکس پاسپورتی
 • مدرک زبان
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • توصیه نامه از دو نفر استاد ( برای افراد با تحصیلات دانشگاهی )

 

تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاههای هلند

 

به علت کیفیت بالای دانشگاههای هلند در مقاطع بالا، افراد زیادی برای مقطع فوق‌لیسانس این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند و وارد دانشگاههای این کشور میشوند. برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس نیاز به معدل لیسانس بالای 12 می‌باشید که البته در انتخاب بعضی از رشته‌ها نیاز به معدل بالای 14 نیاز است. اگر دوره فوق‌لیسانس شما به زبان انگلیسی باشد نیاز به مدرک زبان با نمره آیلتس 5/6 هستید و اگر دوره به زبان آلمانی است، نیاز به نمره زبان آلمانی B2  دارید. شهریه دانشگاههای هلند در مقطع فوق‌لیسانس در حدود 11 تا 15 هزار یورو  در سال است. طول دوره مقطع فوق‌لیسانس 1 الی 2 سال است. مدارک تحصیلی 1 ساله فوق‌لیسانس فقط در بعضی ا دانشگاهها در ایزان مورد تایید است و برای مطلع شدن از لیست این دانشگاهها می‌توانید با مشاوران استادی پلن تماس بگیرید. دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس در هفته 20 ساعت اجازه کار دارند و حقوق آنها بین 8 تا 10 یورو در ساعت است.  در کشور هلند میتوان در رشته‌های مختلفی اعم از فنی و مهندسی، علوم انسانی و … میتوان ادامه تحصیل داد.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد کشور هلند:

 

 • مدرک کارشناسی اصل با ترجمه رسمی
 • ریزنمرات دوره کارشناسی اصل با ترجمه رسمی
 • ریز نمرات دبیرستان اصل با ترجمه رسمی
 • مدرک پیش دانشگاهی اصل با ترجمه رسمی
 • گواهی سابقه کار ( در صورت وجود )
 • نمونه کار (فقط برای رشته های هنر و معماری)
 • عکس پاسپورتی
 • مدرک آیلتس زبان با نمره 5/6
 • رزومه
 • انگیزه نامه تحصیلی

 

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاههای هلند

 

تحصیل در مقطع دکتری در کشور هلند برای دانشجویان جذابیت فراوانی دارد. چرا که اکثر دانشگاههای این کشور در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی و حقوق ارائه می‌کنند. دانشجویان متقاضی در مقطع دکتری باید فوق‌لیسانس مرتبط گذرانده باشند. البته در بعضی مواقع امکان تغییر رشته وجود دارد که برای دریافت اطلاع کامل از قوانین از تغییر رشته میتوانید با مشاوران استادی پلن تماس بگیرید.

تحصیل در کشور هلند در مقطع دکترا حداقل ۴ سال می باشد و متقاضیان باید حداقل معدل فوق‌لیساس 14 داشته باشند و اگر خواهان دریافت بورسیه تحصیلی هستند باید معدل بالای 16 داشته باشند. همچنین برای اخذ پذیرش دکترا و تحصیل به زبان آلمانی، مدرک  B2  زبان آلمانی مورد نیاز است و برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره آیلتس 7 مورد نیاز است. البته در بعضی از رشته‌ها مدرک نمره زبان 5/7 آیلتس مورد نیاز است. هزینه تحصیل دکترا در هلند با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. در برخی از دانشگاه‌ها کل هزینه دکترا به عنوان بخشی از پروژه‌های تحقیقاتی توسط دولت هلند تأمین می‌شود، و در برخی دیگر بخشی از آن توسط دانشگاه پرداخت می شود.

دانشجویان متقاضی تحصیل دکترای تخصصی در هلند به عنوان کارکنان دانشگاهی در کارهای تحقیقاتی شرکت داشته و حقوق دریافت می‌کنند و از پرداخت شهریه معاف هستند.

دانشجویان در مقطع دکتری اجازه کار ۳۰ ساعت در هفته را دارند. همچنین کشور هلند برای دانشجویانی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند و دارای بورسیه تحصیلی و یا حقوق ماهانه   می باشند، حقوق ماهیانه به میزان تقریبا بین 1800 الی 2400 هزار یورو را در نظر می گیرد.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع دکتری کشور هلند:

 • مدرک کارشناسی اصل با ترجمه رسمی
 • ریزنمرات دوره کارشناسی اصلی با ترجمه رسمی
 • ریز نمرات کارشناسی ارشد اصلی با ترجمه رسمی
 • مدرک کارشناسی ارشد اصل با ترجمه رسمی
 • گواهی سابقه کار ( در صورت وجود )
 • نمونه کار (فقط برای رشته های هنر و معماری)
 • عکس پاسپورتی
 • مدرک آیلتس زبان با نمره ۷
 • رزومه
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • معرفی‌نامه از 2 استاد

 

 

در زیر لیست دانشگاههای ممتاز هلند که در کلیه مقاطع لیسانس ، فوق‌لیسانس و دکتری مدرک معتبر تحصیلی ارائه میکنند،  آمده است:

 

 1. Delft university of Technology
 2. Eindhoven university of Technology
 3. Erasmus University Rotterdam
 4. Leiden university
 5. Maastricht university (universiteit Maastricht)
 6. Radbound University Nijmegen
 7. Tilburg university
 8. University of Amsterdam (Universiteit Van Amsterdam)
 9. University of Groningen
 10. University of Twente
 11. Utrecht university
 12. Vrije Universiteit Amsterdam (Free university Amsterdam)
 13. Wageningen University

بورسیه‌های تحصیلی در هلند

 

چرا بورسیه تحصیلی

 

دریافت بورسیه تحصیلی در میزان پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل شما در دانشگاههای مختلف تاثیر بسزایی دارد. به همین علت دانشجویان زیادی به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی جهت ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور هستند. بورسیه تحصیلی معمولا در مقطع فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌گردد. به همین علت اکثر دانشجویان این مقاطع به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستند.

 

بورسیه تحصیلی در هلند

 

مبلغ بورسیه در دانشگاههای مختلف هلند متفاوت می‌باشد و بسته به اینکه چه مقطع و چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید، می‌توانید بورسیه مختلفی را دریافت کنید.

 

پاداش تحصیلی در کشور هلند

 

دانشجویانی که رزومه تحصیلی قوی دارند و جزء دانشجویان برتر و نخبه در دانشگاه و رشته خودشان معرفی شوند، می‌توانند از پاداش تحصیلی استفاده کنند. این رقم خیلی متفاوت است ولی معمولا نسبت به بورسیه تحصیلی ثابت که به دانشجویان ارائه می‌شود رقم کمتری دارد. البته که همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این مبلغ به نوعی پاداش تحصیلی است.

 

انواع بورسیه تحصیلی در هلند

 

 

 • بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس هلند

 

برنامه بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس با همکاری اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اروپایی شکل گرفته است. این بورسیه مخصوص دانشجویان غیر اروپایی است که برای ادامه تحصیل وارد اروپا می‌شوند. تا به حال حدود 4/1 میلیون نفر از این بورسیه تحصیلی استفاده کرده‌اند و کشورهای هلند، آلمان، سوئد و بلژیک جز کشورهای اصلی این بورسیه تحصیلی هستند. نوعی از این نوع بورسیه وجود دارد که دانشجویان در دو کشور از این چهار کشور ادامه تحصیل می‌‌دهند. این بورسیه برای مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌گردد.

بر اساس این بورسیه، به هر دانشجو مبلغی بین 21 تا 42 هزار یورو در طول دوره تحصیل پرداخت می‌شود.

بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس برای دانشجویانی که دارای رزومه قوی تحصیلی و کاری می‌باشند ولی استطاعت کافی مالی را ندارند و قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند، مناسب است.

داشنجویان دانشگاههای مختلف در ایران میتوانند از این نوع بورسیه تحصیلی استفاده کنند ولی تا کنون حدود 400 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد ایران نیز توانستند این نوع بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. اگر دانشجوی دانشگاه آزاد هستید میتوانید با مشاوران استادی پلن تماس حاصل فرمایید تا رزومه شما برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی بررسی گردد.

 

 

 • بورسیه تحصیلی اراسموس هلند

 

این بورسیه تحصیلی توسط اتحادیه اروپا به دانشجویان پرداخت می‌گردد و مخصوص کسانی است که می‌خواهند برای ادامه تحصیل وارد اروپا شوند. در بعضی از رشته‌های خاص مرتبط با رشته نانو و متالورژی امکان دریافت این بورسیه افزایش می‌یابد. این بورسیه معمولا به تعداد محدود به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویانی که در مقطع فوق‌لیسانس و دکتری رزومه تحصیلی قوی داشته باشند و همچنین کار مرتبط با رشته تحصیلی خودشان انجام داده باشند، می‌توانند بهه دریافت این بورسیه تحصیلی امیدوار باشند.

 

 • بورسیه تحصیلی دزموند فورتس هلند

 

این بورسیه توسط شرکت FMO  هلند به دانشجویان مستعد و فارغ‌التحصیلان حرفه‌ای که قصد تحصیل در بعضی از رشته‌ها را داشته باشند ارائه می‌گردد. این شرکت در زمینه کارآفرینی و مدیریت مالی فعالیت می‌کند و کسانی که در این رشته‌ها تحصیل کرده باشند و دارای تخصص باشند، میتوانند بورسیه دزموند فورتس را دریافت کنند.

 

 • بورسیه تحصیلی دولتی هلند

 

بورسیه تحصیلی که توسط دولت این کشور به بعضی از دانشجویان ارائه می‌شود و معمولا به دانشجویان رشته‌های علوم سیاسی و اقتصاد و بعضی از رشته‌های علوم انسانی ارائه می‌گردد. تعداد این نوع بورسیه هم محدود است.

 

 • بورسیه تحصیلی منا هلند

 

بورسیه تحصیلی منا به دانشجویان خاورمیانه و آفریقا(الجزایر، مصر، ایران، عراق، اردن، لبنان، لیبی، مراکشف سوریه و تونس)ارائه می‌شود و این بورسیه از 140 طرح بورسیه تشکیل شده است. معمولا برای دوره‌های کوتاه مدت( 2 الی 12 هفته) این بورسیه پرداخت می‌شود و برای گذراندن یک دوره خاص در کشور هلند در نظر گرفته شده است. البته فرد متقاضی باید در رشته تحصیلی و شغل مرتبط با آن دارای شرایط مناسبی باشد تا بتواند این نوع بورسیه را دریافت کند. همچنین کارفرمای هلندی باید درخواست شما را قبول کند تا بتوانید این نوع بورسیه را دریافت کنید.

 

 • بورسیه تحصیلی لیبرال هلند

 

این نوع بورسیه ویژه دانشجویان کانادایی است که در کانادا تحصیل کرده‌اند و قصد دارند در هلند ادامه تحصیل دهند و یا اینکه بخواهند مدرک تحصیلی خودشان را با دانشگاههای هلند تطبیق بدهند. این نوع بورسیه معمولا به دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شود و بازه زمانی آن برای مدت 3 تا 12 ماه می‌باشد.  

 

 

 • بورسیه تحقیقاتی هلند

 

این نوع بورسیه توسط وزارت امورخارجه هلند به دانشجویان ارائه می‌شود  و جهت انجام کارهای تحقیقاتی در مقاطع فوق‌لیسانس، دکتری و فوق‌دکتری به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویانی که دارای ایده‌های خاصی باشند و مقالات معتبر یا اختراعی داشته باشند می‌توانند درخواست دریافت این نوع بورسیه تحصیلی را بدهند. رزومه تحصیلی قوی از شرایط دریافت بورسیه تحقیقاتی هلند می‌باشد.

 

 • بورسیه تحصیلی دانشگاههای هلند

 

هر ساله دانشگاههای مختلف هلند، به دانشجویان بورسیه‎‌های مختلفی را پرداخت می‌کند که تایید دانشجویان توسط اساتید دانشگاه و خود دانشگاه صورت می‌گیرد. این نوع بورسیه‌ها در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری به دانشجویان ارائه می‌شود. معدل تحصیلی و نوع دانشگاه فارغ‌التحصیلان و کارهای پژوهشی آنها در امکان دریافت بورسیه تحصیلی موثر است. هر دانشگاه هر ساله در مقاطع و رشته‌های مختلفی با مبالغ مخلفی این بورسیه را به دانشجویان پرداخت می‌کند. امکان دریافت این نوع بورسیه برای دانشجویان زیادتر از انواع دیگر بورسیه‌های تحصیلی است. مبلغ این نوع بورسیه‌ها خیلی متفاوت است. در بعضی مواقع قسمتی از شهریه دانشگاه، در بعضی مواقع کل شهریه دانشگاه و گاهی اوقات کل شهریه دانشگاه و هزینه زندگی افراد پرداخت می‌شود.بسته به به اینکه فرد متقاضی دارای چه شرایطی است، مدلهای مختلف بورسیه تحصیلی به آنها پرداخت می‌شود.

برای بررسی رزومه خودتان و امکان دریافت این نوع بورسیه تحصیلی می‌توانید با مشاوران استادی پلن تماس بگیرید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاههای هلند

 

 

 • گذرنامه معتبر
 • انگیزه نامه تحصیل در هلند(sop)
 • ترجمه مدارک تحصیلی( تمامی مدارک تحصیلی)
 • مدرک زبان آیلتس(بسته به درخواست , آیلتس 6.5 به بالا)
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاه( حداقل 2 توصیه نامه)
 • رزومه تحصیلی به روز

 

(بسته به اینکه خواهان دریافت چه نوع بورسیه تحصیلی هستید، ممکن است بعضی مدارک دیگر به این لیست مدارک اضافه شود و می‌توانید برای دریافت لیست کامل مدارک با مشاوران استادی پلن تماس بگیرید.)

 

 

هزینه اقامت
بازگشت

زندگی در هلند

 

هلند یکی از کشورهای اروپایی است که به علت امکان تحصیل به زبان انگلیسی و شرایط خوب زندگی و امکان کار کردن در زمان تحصیل مورد استقبال زیاد دانشجویان قرار می‌گیرد. هر ساله دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف وارد کشور هلند می‌شوند و در دانشگاههای این کشور ادامه تحصیل می‌دهند.

معمولا هزینه اقامت درکشورهای محتلف اصلیترین و بیشترین هزینه ماهانه‌ای است که دانشجویان باید صرف کنند .

به گزارش  Eurostudent ، حدودا از مجموع هزینه های تحصیلی در کشور هلند، هزینه های دانشجویی به طور متوسط  به شرح زیر است:

۳۷٪  برای هزینه محل اقامت در هلند
۱۵٪ در هزینه های تحصیل در هلند
۳٪  هزینه برای حمل و نقل در هلند

 

هزینه‌های زندگی در کشور هلند به نسبت بعضی از کشورهای اروپایی بالاتر است. البته کیفیت زندگی در این کشور هم از درجه بالایی برخوردار است.

 

میانگین هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ هلند به طور میانگین به شرح زیر است:

Enscheda : حدود ۱۲۰۰ یورو در ماه
Eindhoven : حدود ۱۱۰۰ یورو در ماه
: Amsterdam and Delftحدود 1250 یورو در ماه

 1000 : Rotterdam یورو در ماه

 

 

خوابگاههای دانشجویی هلند

در دانشگاههای هلند خوابگاههای دانشجویی برای اقامت دانشجویان در داخل محوطه دانشگاه وجود ندارد. البته تعداد کمی از دانشگاهها در حال ایجاد خوابگاههای دانشجویی هستند. به همین علت هزینه اقامت در هلند به نسبت بالا است و پیدا کردن محل اقامت ارزان خصوصا در سال اول تحصیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که در این امر مشاوران موسسه اسپید آروین در کنار شما هستند و می‌توانند به شما کمک کنند.

همان‌طوری که در بالا اشاره شد، تعداد بسیار کمی از دانشگاههای هلند خوابگاه دانشجویی دارند و ظرفیت آنها هم معمولا خیلی کم است و شانس اجاره خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان جدید معمولا خیلی کم است و خوابگاههای دانشگاهی معمولا امکانات رفاهی مناسبی به دانشجویان ارائه نمی‌دهد. اجاره خوابگاه دانشجویی معمولا فقط برای سال اول به دانشجویان پیشنهاد می‌شود و بعد از اینکه دانشجویان با شرایط زندگی در هلند آشنا شدند می‌توانند سراغ اجاره آپارتمان به همراه دوستان خودشان بروند چون این گزینه برای آنها مقرون به صرفه‎تر است و آپارتمانها از امکانات رفاهی بیشتری برخوردار هستند.

 

انواع خوابگاه دانشجویی در هلند

 

دانشجویان بین المللی محصل در هلند می توانند در انواع مختلف خوابگاه ها و محلهای اقامت  ارائه شده برای دانشجویان در این استفاده کنند. در زیر چهار مدل اقامت دانشجویان در کشور هلند ارائه شده است:

 

 • خانه دانشجویی در کشور هلند:

  اکثر دانشجویان کشور هلند اتاقی در یک خانه دانشجویی اجاره می کنند که این خانه ها مالک شخصی دارند و برای اجاره به ۳ تا ۶ دانشجو طراحی شده اند . از معایب این نوع خوابگاه ها می توان به سخت بودن زندگی با افراد غریبه از فرهنگ های مختلف اشاره کرد .

 • آپارتمان دانشجویی در کشور هلند:

  این آپارتمان ها دارای اتاق های خواب خصوصی و امکانات مشترک مانند اتاق‌نشیمن، آشپزخانه، حمام و دستشویی هستند که هزینه اجاره این آپارتمان ها غالبا کمتر است اما هر آپارتمان به ۸ تا ۱۲ نفر اجاره داده می شود .

 • خوابگاه‌های دانشگاهی در کشور هلند:

  اغلب دانشگاه های کشور هلند خوابگاه دانشجویی در محوطه دانشگاه های خود ندارند و به دانشجویان بین المللی خود آپارتمان های دانشجویی و خانه های دانشجویی ارائه می دهند . عملا این گزینه به سختی پیدا می‌شود و  نمی توان برای اقامت روی این گزینه حساب ویژه‌ای باز کرد.

 • هتل های دانشجویی در کشور هلند:

  . در آمستردام و روتردام هتلهای دانشجویی وجود دارند که دانشجویان می‌توانند از امکانات این هتل های دانشجویی شامل اتاق های کامل و مبله با امکانات آشپزخانه بزرگ (۴۰ متر مربع) و بیش از ۱۰۰۰ متر مربع فضای مطالعه آرام استفاده کنند. همچنین غذای مناسب در این هتلها به دانشجویان ارائه می‌شود و در این اتاقهای هتل دانشجویی می‌توان در بازه مختلف زمانی از یک روز تا یک سال تحصیلی اقامت داشت. البته هزینه این هتلها به نسبت خوابگاه دانشجویی و آپارتمان گرانتر است ولی از هتلهای معمولی ارزانتر هست و  دانشجویان می‌توانند در کوتاه مدت از این هتلها استفاده کنند. کسانی که به دنبال امکانات رفاهی بیشتری هستند معمولا از این گزینه برای اقامت استفاده می‌کنند. ولی هزینه آن برای اقامت طولانی مدت مقرون به صرفه نیست.

 

 

چند نکته در مورد اقامت دانشجویان در هلند

 

در زیر چند نکته مهم برای اقامت دانشجویان در کشور هلند را آوردیم:

 1. هزینه اجاره خوابگاههای دانشجویی در مناطق مختلف بر اساس منطقه و نوع اتاق متفاوت می باشد .
 2. شرکت های مسکن متعددی در این کشور وجود دارد که برای دانشجویان طراحی شده اند. دانشجویان با ثبت نام در یکی از شرکت‌ها می‌تواند اتاق مناسب خود را بیابند، البته دانشجو ملزم به پرداخت هزینه به این شرکت ها می باشد که معمولا هزینه‌ی خیلی زیادی نیست.
 3. آژانس های اجاره مسکن گزینه دیگری است که به اقامت دانشجویان در هلند کمک می‌کنند. هنگام کار کردن با این آژانس‌ها دانشجو ملزم به پرداخت هزینه می‌باشد .شما برای اجاره مسکن مناسب می‌توانید با مشاوران موسسه اسپید آروین تماس بگیرید.
 4. افراد در بین آگهی های چاپ شده برای اتاق های خالی در خانه های دانشجویی جستجو میکنند. این آگهی‌ها  اغلب در اینترنت و یا در محوطه‌های دانشگاه‌ها منتشر می‌شوند. در صورتی که فرد به زبان هلندی تسلط نداشته باشد، یافتن اتاق برای او کمی دشوارتر خواهد بود .

 

هزینه اجاره اتاق داشجویی در هلند

 

قیمت اجاره اتاق دانشجویی در هلند متفاوت است و معمولا بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در هر ماه می باشد . بستگی به اینکه اتاق مورد نظر چه امکاناتی داشته باشد، هزینه هر کدام متفاوت است.

بر اساس جدول زیر هزینه محل اقامت هر دانشجو می‌تواند متفاوت باشد:

ردیفنوع محل اقامتتوضیحمبلغ پرداختی هر ماه بر حسب یورو
1خوابگاه دانشجوییبه صورت انفرادی350 یورو
2آپارتمان اجاره‌ایبه صورت انفرادی430 یورو
3آپارتمان اجاره‌ایبه همراه همسر یا فرزند600 یورو

این هزینه‌ها به صورت میانگین است و در بعضی شهرها این عدد بیشتر یا کمتر است. مثلا در شهر آمستردام که گران‌ترین شهر برای زندگی در هلند است هزینه ماهانه اجاره یک آپارتمان یک خوابه حدود 1500 یورو است .

معمولا علاوه بر اجاره ماهیانه، مبلغی(در حدود اجاره یک ماه) در اختیار صاحب ملک قرار می‌گیرد تا در صورت به وجود آمدن خسارت برای خانه از آن مبلغ کسر ‌گردد.

 

درباره
بازگشت

 

همه چیز درباره ی کشور هلند

 

هلند(Netherland)، کشوری است واقع در شمال غربی اروپا که با نام  Holland،(کشوری که در فلات و سرزمین های پست قرار دارد)  هم یاد می شود. نام هلند از  Houtland ، هوتلند یا wooded    Land، به معنای سرزمین چوبی، گرفته شده و گفته می شود این نام در ابتدا به یکی هسته های اصلی در قرون وسطی، که بعدا در ایجاد دولت و حکومت مدرنِ کشورِ هلند نقش داشتند، نسبت داده شده است. هنوز هم این نام (نورد-هلند و زوید-هلند)، برای دو استان از دوزاده استانِ این کشور استفاده می شود. دولتِ کشورِ هلند، از یک دموکراسی پارلمانی تحت سلطنتِ پادشاهِ مشروطه تشکیل شده که مستعمراتِ این پادشاهی، آنتیل های کوچک، آروبا، بونیر، کوراسائو، صبا، سینت اوستاتیوس و سینت مارتن می باشد. پایتختِ هلند، آمستردام و مقر دولتِ آن، لاهه است.

 

موقعیت جغرافیایی هلند

 

هلند، از شمال و غرب به دریای شمال، از شرق به آلمان و از جنوب به بلژیک محدود می شود. این کشور از لحاظ جغرافیایی یک سرزمین با نواحی پست و هموار بوده و دارای دریاچه ها، رودخانه ها، کانال ها و مناطق کم ارتفاع بسیار است، حدودا ۶۵۰۰ کیلومتر مربع از زمین های هلند، از خاک های احیا شده تشکیل می شود که نتیجه ی فرآیند مدیریت دقیق آب، از دوران قرون وسطی می باشد. پر جمعیت ترین منطقه ی کشور هلند، در نزدیکی دریای شمال و بخشی از آن در کنار رودخانه ها است که این مناطق توسط تپه های شنی و غار ها محافظت می شوند و اگر هلند این عوامل حفاظتی خود را نداشت، به راحتی مناطق مسکونی و پیشرفته ی مجاور دریا در اثر طغیانِ آب رودخانه ها و یا دریای شمال، از بین می رفتند. این نواحی جزء پیشرفته ترین بخش های کشور هلند به حساب می آیند که حدودا یک متر بالا تر از سطح دریا قرار دارند و تقریبا نیمی از مساحت کل کشور هلند را شامل می شوند. جالب است بدانید که یک چهارم مساحتِ کشورِ هلند، در زیرِ سطحِ دریا قرار دارد!!

 

جمعیت هلند 

علی رغم مهاجرت های بسیاری که با تشویق دولتِ وقت در جنگ جهانی دوم رخ داده بود و باعث شد حدودِ پانصد هزار نفر کشور را ترک کنند، امروزه، هلند یکی از پر جمعیت ترین کشور های جهان به شمار می رود‌. هر چند که درصد بالایی از جمعیت این کشور را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند، اما همچنان آمستردام یکی از مراکزِ مهمِ تجمعِ جوانان بین المللی است و شاید در این شهر بیش از هرچیزی، فرهنگِ درستِ زندگی اجتماعی دیده شود.

 

تحولاتِ اقتصادی و فرهنگی هلند

 

از اوایلِ قرنِ شانزدهم و هفدهم که هلندی ها کنترل سلطنتی را رد کردند و نسبت به سایر فرهنگ ها، دیدگاه روشنی پیدا کردند، یک استقلال  نسبی در این کشور ایجاد شد. به ویژه هنگامی که آن ها، ثروت و سرمایه های خود را به مراکز تجاری کشورشان وارد کردند که در آن دوره، کشتی های تجاری هلندی به اقسا نقاط جهان فرستاده می شدند و به پایه گذاری یک کشور تجاری بزرگ که در تجارت بسیار قدرتمند است، کمک می کردند. در قرن های بعد، هلند با وجود داشتن وسعت و اندازه ی کوچک از لحاظ جغرافیایی، همچنان به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشور های اقتصادی جهان، شناخته می شود. به طور کلی از دیرباز اقتصاد هلند با دیدگاه بین المللی پیش می رفته و روابط تجاری و اقتصادی گسترده ای را با کشور هایِ عضو اتحادیه اقتصادی بنلوکس از جمله بلژیک، لوکزامبورگ و سایرین داشته است‌. این کشور، در دهه ی 1950 و 1960 به عنوان الگویی برای جامعه اقتصادی اروپا(EEC)  به شمار می رفت‌. همچنین کشور هلند جزء سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه(OECD)  بوده و هرساله میزبان تعدادی از سازمان های بین المللی، به ویژه در بخش حقوقی  می باشد.

 

 

 

آب و هوای هلند

 

هلند، از نظر آب و هوا، معتدل است و در هر فصلی، زمستان های معتدل، تابستان های خنک و بارش هاش زیبایی دارد. باد های جنوبی و غربی بر سایر عوامل غالب هستند و باد های خشکی از دریا می وزند، تاثیر جریان های خلیج بر آب و هوا را تعدیل می کنند‌. به طور متوسط در هلند، ۶۰ روز در سال، یخبندان رخ می دهد. دمایِ ماینگین در ماه جولای(گرم ترین ماهِ سال) حدودا ۱۷ درجه ی سانتی گراد و در ژانویه(سرد ترین ماه سال)، ۲ درجه سانتی گراد است. میزانِ بارشِ سالانه به طور متوسط حدودا ۷۹۰ میلی لیتر، می باشد. میانگین بارندگی در تابستان(ماهِ آگوست) و پاییز به بیشترین میزان و در بهار به کمترین مقدارِ خود می رسید. این کشور، به داشتن ابرهای سنگین و باران زا معروف است و سه پنجم آسمان آن را ابر تشکیل می دهد.

 

چرا تحصیل در هلند؟!

 

بدون شک، تحصیل در خارج از کشور، رویای بسیاری از دانشجویان ایرانی است. مخصوصا برای کسانی که آرزو دارند به یک کشور با محیط مناسب برای ادامه تحصیل و کار با در نظر داشتن استاندارد های مورد نظر، مهاجرت کنند‌.

در این قسمت از مقاله به دلایل مهاجرت های تحصیلی به کشورِ رویاییِ هلند می پردازیم.

 

۱) ثبات اقتصادی هلند

یک واقعیت غیر قابل انکار و معروف در رابطه با کشور هلند، قدرت اقتصادیِ آن در سطح جهانی است. این کشور با وجود مساحت کوچک و تراکم جمعیت بسیار بالا و اقتصاد ملی، یکی از قوی ترین و با ثبات ترین کشور های جهان از لحاظ سیاسی و اقتصادی به شمار می رود. هلند، جزءِ ثروتمند ترین کشور های اروپا در سراسر جهان است و می تواند بهترین برنامه های تحصیلی را به دانشجویان خود ارائه دهد که ممکن است به فرصت های بالقوه ی شغلی تبدیل شوند. این کشور، شرکت های مختلفی در زمینه های گوناگون دارد که مکانی ایده آل برای یادگیری  و کسب تجربه ی عملی توسط دانشجویان هستند. به علاوه، هلند، چهارمین کشورِ خوشبخت جهان محسوب می شود که سطح رضایت ساکنان این کشور از لحاظ اقتصادی، مالی، سیاسی، اجتماعی، فرصت های شغلی، بهداشت، کمک هزینه های تحصیلی و..‌. گویای این حقیقت است.

 

۲) استاندارد های آموزش عالی هلند 

هر ساله، بیش از ۵۰ هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های هلند ثبت نام می کنند. این تعداد متقاضی، خود گویای سطح علمیِ موسسات و دانشگاه های هلند است که باعث می شود هزاران دانشجو آرزوی ورود و تحصیل در این کشور فوق العاده و بی نظیر را داشته باشند. دانشگاه های هلند در بالاترین رتبه بندی های جهانی قرار داشته و در ارائه ی آموزش های زبان انگلیسی در دانشگاه های خود، در بین کشور های غیر انگلیسی زبان پیش گام بوده است. از برترین و معروف ترین دانشگاه های هلند می توان به دانشگاه فناوری دلفت، دانشگاه لیدن، اوترخت و دانشگاه آمستردام اشاره کرد. بدون شک این کشور، بهترین موقعیت های شغلی و تحصیلی را برای دانشجویان خود فراهم می کند و همچنین فعالیت های سیاسیِ آن، بار ها ثابت کرده است که همواره صلح طلب بوده و بسیاری از جایزه های صلح نوبل را دریافت کرده است.

 

۳) استقبال از مردم

قطعا بی دلیل نیست که مردم هلند، جزء خوشبخت ترینِ ملت ها هستند که برخی معتقدند، این خوشبختی حاصلِ افکار و عقایدِ لیبرال آن ها است. هلندی ها می توانند گرم ترین لبخند ها را به شما هدیه دهند و با گردشگران و مهاجران کشور های دیگر با آرامش و روی گشاده برخورد می کنند. وجود دانشجویان بین المللیِ بسیار و گردشگران فراوان، مردم این کشور را به تعامل با سایر فرهنگ ها عادت داده است و آن ها تنوع فرهنگی، عقاید و رسوم دیگر ملیت ها را به راحتی درک و قبول کرده اند. و نکته ی بسیار حائز اهمیت آن است که، مردم هلند، اکثرا به زبان انگلیسی مسلط هستند! و هر کجا که از آن ها سوالی بپرسید یا راهنمایی بخواهید، به آسانی با زبان بین المللی به شما پاسخ می دهند!

۴) مکان های دیدنی و بسیار زیبای هلند 

کشور هلند، جزءِ زیبا ترین کشور های دنیا به حساب می آید، خانه های رنگارنگ با گل کاری های متنوع، تلفیق جذاب معماری مدرن و کلاسیکِ اکثر شهر ها، جذابیت منحصر به فردِ این کشور را دو چندان می کند. شما می توانید بهترین کلیسا های باستانی، قلعه ها و خانه های تاریخی و خیابان هایی به سبک رنسانس را پیدا کنید که تمام علاقه مندان به تاریخ و معماری را مجذوبِ خود میکنند. مسطح بودن هلند باعث شده، ورزش دوچرخه سواری در این کشور بسیار رایج باشد که سبک زندگی سازگار با محیط زیست را ترویج می دهد. دانشجویان بین المللی با ورود و ادامه تحصیل به کشور هلند، می توانند به یک محیط آرام و مناسب برای پرورش فکری خود دست یابند و بدون استرس و با فراغ بال، از یادگیری و درس خواندن لذت ببرند.

 

 

 

۵)هزینه های مقرون به صرفه هلند 

جالب است بدانید که هلند در مقایسه با سایر کشور های معروف برای تحصیل در خارج از کشور مثلِ استرالیا، انگلستان، ایالات متحده، شهریه و هزینه های زندگی کمتری دارد و بیشتر هزینه های تحصیلی دانشجویان، توسط دولتِ هلند، پرداخت می شوند. و حتی حمل و نقل دانشجویان در این کشور یا رایگان است و یا با تخفیف های ویژه انجام می شود.

برای مطالعه در خصوص بیمه دانشجویان در هلند کلیک نمایید.

دانشجویان بین المللی، حتی امکان پرداخت شهریه به صورت اقساط ماهیانه را دارند و به کسانی که واجد شرایط خاص هستند، کمک هزینه های تحصیلی پرداخت می شود. برخی موسسات آموزش عالی در این کشور نیز، به دانشجویان خود بورس تحصیلی ارائه می دهند.

 

 

 

شهرهای معروف هلند برای زندگی و تحصیل  

۱) آمستردام

اگر جزء‌ آن دسته افرادی هستید که عاشق گشت و گزار، کافه گردی، بازدید از موزه ها و جاهای دیدنی هستند، یکی از بهترین شهر ها برای شما آمستردام است، این شهر، با داشتن موزه هایی همچون، خانه ی فرانک و موزه ی ون گوگ، گردشگران بسیاری را مجذوب خود می کند.

دانشگاه آمستردام، بزرگترین دانشگاه در هلند است، دانشجویان بین المللی در این آن، می توانند بسیاری از برنامه های تحصیلی و آموزشی را به زبان انگلیسی فرا بگیرند. Vrije (وِریجه) هم یکی دیگر از دانشگاه های معتبر در هلند می باشد.

حمل و نقل دانشجویان در این شهر، بسیار راحت  خواهد بود زیرا اکثر مردم از دوچرخه برای رفتن به محل کار خود و یا دانشگاه استفاده می کنند که با این کار، هزینه ی رفت و آمد شما بسیار محدود می شود.

۲) لیدن

لیدن، شهر کوچکی است که بین لاهه و آمستردام واقع شده و به بناهای تاریخی زیبا  و مکان های دیدنی شناخته می شود. لیدن با آمستردام تنها ۳۰ دقیقه، و با لاهه حدودا ۱۵ دقیقه فاصله دارد.

قدیمی ترین دانشگاه کشور هلند، در این شهر است که از لحاظ آموزش و سطح علمی مخصوصا در دو رشته ی حقوق و علوم اجتماعی، جزء‌ بهترین دانشگاه های جهان محسوب می شود.

۳) روتردام

روتردام، از نظر وسعت، دومین شهر هلند بوده و بزرگترین بندر در کل اروپا، در این شهر واقع شده است. هرچند که طی جنگ جهانی دوم، این شهر آسیب های فراوانی را به خود دیده، اما مردم با تلاش و پشتکار این شهر، دوباره توانستند با شور و نشاط بی بدیل خود، شهرشان را از نو بسازند. دانشگاه های روتردام، به دلیل ایجاد برنامه های محبوب و متنوع توانسته است، متخصصین بسیار مشهوری را تربیت کند. برای مثال، دانشگاه اراسموس روتردام از جمله دانشگاه های معروف و مشهور در زمینه ی کسب و کار است. دانشجویانی که می خواهند در زمینه ی بازاریابی و بازرگانی فارغ التحصیل شوند، به مهاجرت و ادامه تحصیل در این شهر اشتیاق و‌ علاقه ی فراوانی نشان می دهند.

۴) گرونینگن

در قسمت شمالی هلند، یک شهر شگفت انگیز و فوق العاده زیبا به نام گرونینگن قرار دارد که تقریبا ۳۰ درصد جمعیت آن، از دانشجویان بین المللی تشکیل می شود. تقریبا می توان گفت در شهر گرونینگن، تنوع آنقدر زیاد است که هر چه بخواهید از رستوران های بی نظیر و فوق العاده، مراکز تفریحی و فرهنگی تا موزه ها و تئاتر های زیبا، به راحتی می توانید پیدا کنید. دانشگاه گرونینگن، بعد از لیدن، دومین مرکز آموزش عالی در هلند می باشد که در سال ۱۶۱۴ تاسیس شده و یکی از بهترین و معروف ترین دانشگاه های جهان است. اولین فضانورد و دانشجوی زن و اولین مدرسِ زن در این دانشگاه گرونینگن آموزش دیده اند که جزء‌ افتخارات آن می باشد. مسیر های دوچرخه سواری در این شهر هم وجود دارد که حمل و نقل را برای دانشجویان بسیار کم هزینه و ارزان می کند.

 

۵)لاهه

لاهه یا دن هاگ، محل تصمیم گیری های مهم سیاسی بوده و دیوان بین المللی دادگستری و چندین دفتر سیاسیِ هلند، در این شهر قرار دارد. لاهه به شهر های روتردام، لیدن و آمستردام بسیار نزدیک است، مراکز خرید مجلل و استراحتگاه ساحلیِ آن، هر دانشجوی بین المللی را به خود جذب می کند. همچنین این شهر برخی از دانشگاه های برتر جهانی از جمله دانشگاه کاربردی لاهه را در خود جای داده  و جزء‌ بهترین گزینه های تحصیل و مهاجرت برای شما است.

 

 

 

۶)تیلبورگ

این شهرِ نسبتا کم سن و سال و جدید، در سال ۱۸۰۹ تاسیس شده و به علت داشتن شرکت های چند ملیتی مثل فوجی، سونی، فیلیپس و اریکسون می تواند برای دانشجویان خود، فرصت های کارآموزی و اشتغال زیادی را فراهم آورد.

دانشگاه تیلبورگ(که قبلا به عنوان دانشگاه کاتولیک برابانت شناخته می شد)، یک مرکز آموزش عالی محبوب در تیلبورگ است که دارای یک‌ مجموعه دانشجویی بزرگ بوده و جشن های بزرگ و‌ مهم منطقه در اینجا برگزار می شوند و یک فرصت عالی برای دانشجویان بین المللی برای آشنایی با جوامع و فرهنگ های مختلف ایجاد می کنند. هزینه های زندگی و حمل و نقل هم در شهر تیلبورگ بسیار پایین و مقرون به صرفه است که باعث شده این شهر، یکی از پر متقاضی ترین ها برای تحصیل و مهاجرت باشد.

۷) آیندهوون

شهر آیندهوون، خانه ی معروف الکترونیکی فیلیپس و قطب فناوری و مهندسی هلند است. امکان نوآوری، فن آوری و معماری توسط فیلیپس و سایر شرکت های فناوری در این شهر فراهم آمده و حتی معروف ترین دانشگاه آن، دانشگاه فناوری آیندهوون، به علت برنامه های معماری خود، از شهرت قابل توجهی برخوردار است. این دانشگاه، برای افرادی که به طراحی و‌مهندسی علاقه دارند، می تواند بهترین گزینه باشد، همچنین این مرکز، همانند سایر موسسات آموزشی هلند، امکانات ویژه ای را به دانشجویان بین المللی اختصاص می دهد.

۸) اوترخت

اوترخت، در قلب هلند واقع شده، علاوه بر فاصله ی نزدیکی که با شهر های دیگر هلند دارد ‌که باعث می شود حمل و نقل به سایر شهر ها، سریع و آسان باشد، این شهر از مکان های بسیار قدیمی و تاریخی، برج ها و مرکز خرید های مجلل، رستوران ها و کافه های دیدنی و دانشگاه های معتبر و معروفی برخوردار است که هر دانشجویی را به طرف این شهر، می کشاند.

دانشگاه اوترخت، یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در اروپا و از جمله بزرگترین دانشگاه های هلند به شمار می رود‌. این مرکز به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی شناخته می شود و متشکل از دانشجویان هلندی و بین المللی فراوانی است.

 

 

۹)دلفت

دلفت، یک شهر مینیاتوری و کوچک بین لاهه و روتردام است که علی رغم کوچک بودن، دو دانشگاه معروف هلندی به نام های TU Delft (قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه در دلفت) و دانشگاه فنی و صنعتی دلفت را در خود جای داده است. مرکز آموزشی فنی و صنعتیِ دلفت، در سال ۱۸۴۲ تاسیس شد و هم اکنون در زمینه های ریاضیات، علوم کامپیوتر،‌ فناوری و معماری، بنام و افتخار آفرین می باشد.

۱۰) ماستریخت

در جنوب هلند، هم مرز با آلمان و بلژیک، شهر ماستریخت واقع شده که بدون شک در زیبایی و بی عیب و نقص بودن زبانزد خاص و عام است.‌ ماستریخت در اصل روی یک‌ تپه ی مسطح قرار دارد، اما این شهر هم از مسیر های دوچرخه سواری مستثنی نیست و دانشجویان به راحتی می توانند از این امکان برای رفت و آمدِ خود استفاده کنند. دانشگاه ماستریخت، یکی از معروف ترین موسسات آموزش عالی بوده و به علت داشتن برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی، برای دانشجویان خارجی محبوب و کم نظیر است. حدودا ۴۹ درصد از دانشجویانِ این دانشگاه از کشور های دیگر هستند، که این مساله، تعامل و سازش فرهنگ و ملت های مختلف را نشان می دهد.

 

 

۱۱) دوردرهخت

این شهر را می توان هنرمندانه ترین شهرِ هلند دانست. کلیساها، گالری ها و موزه های زیبای دوردرهخت، باعث شده تا به این نام مشهور باشد. جالب است بدانید که بیشتر دانشجویان بین المللی که به فرهنگ و هنر، علاقه نشان می دهند، به هنرستان های بی بدیل این شهر، سر می زنند. دوردرهخت، نمونه ی هنر تجسمی در هلند است که معروف ترین کالجِ آن برای هنر های خلاق، کالج داوینچی نام دارد.

 

در کل، کشور هلند، با سطح بالای رضایت مردمی، استقبال از دانشجویان و مردم سایر کشور ها، اماکن دیدنی بسیار زیبا و خارق العاده و دانشگاه های فراوان و معتبر بین المللیِ، جزء‌ بهترین مقاصد برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. شما با ورود به هلند، افق تحصیلی و شغلی گسترده و فوق العاده ای را برای خود فراهم خواهید کرد.

برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر، می توانید با مشاورین و متخصصین ما در موسسه ی استادی پلن، تماس حاصل بفرمایید.

ویزای دانشجویی
بازگشت

ویزای دانشجویی در هلند

 

کشور هلند با داشتن بسیاری از دانشگاه های دارای رتبه بالا و روند ویزای دانشجویی، یک مقصد تحصیلی بین المللی در حال رشد است. مانند اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، روند ویزای دانشجویی هلند بسته به اینکه کشور زادگاه شما جزئی از اتحادیه اروپا باشد یا خیر متفاوت است. به طور کلی 3 نوع ویزای دانشجویی برای کشور هلند معتبر است:

 • ویزای دانشجویی کوتاه مدت هلند: این ویزا در صورتی صادر می شود که دوره آموزش کمتر از سه ماه طول بکشد.
 • ویزای دانشجویی هلند برای دوره های متوسطه و حرفه ای: معمولاً به دانشجویان سورینام ، اندونزی یا آفریقای جنوبی اعطا می شود اما ممکن است دیگران نیز واجد شرایط باشند. در صورتی که این افراد در هلند خانواده داشته باشند و بتوانند به زبان هلندی صحبت کنند و بنویسند.
 • ویزای دانشجویی طولانی مدت هلند: همچنین به عنوان اجازه اقامت دانشجویی نیز شناخته می شود و به دانشجویان اجازه می دهد تحصیلات خود را تا 5 سال در هلند به پایان برسانند.

اگر دانشجو از یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشد، روند ویزای دانشجویی هلند به شرح زیر است:

نیاز به مجوز ورود به هلند که به طور رسمی با عنوان Machtiging tot Voorlopig Verblijf (MVV) شناخته می شود. این امر به عنوان مجوز ورود به هلند نیز شناخته می شود و از طرف دانشگاه میزبان به نمایندگی از طرف دانشجویان درخواست می شود. MVV اجازه ورود به کشور هلند برای یک دوره شش ماهه است؛ درحالیکه بیشتر دوره های تحصیلی در دانشگاه ها 1 تا 4 سال طول می کشد. از اینرو صرفاً MVV کافی نخواهد بود و نیاز به VVR است. پس از ورود به کشور، باید برای VVR یا اجازه اقامت اقدام کنید که VVR نیز توسط دانشگاه میزبان درخواست داده می شود. VVR فقط برای مقاصد تحصیلی و طول مدتی که دانشجو مجاز به تحصیل است، معتبر می باشد. شرط دیگری نیز وجود دارد که اعتبار VVR دارد.

از آنجا که هلند بخشی از اتحادیه اروپا است، دانشجویان بین المللی اتحادیه اروپا یا EEA از امتیازات ویژه ای برخوردار هست. آنها برای تحصیل در هلند به MVV و VVR احتیاج ندارند و باید به سادگی از دانشگاه میزبان خود بخواهند که آنها را در اداره مهاجرت ثبت کنند.

برای دانشجویان ایالات متحده ، کانادا ، ایالت واتیکان ، موناکو ، کره جنوبی ، ژاپن ، استرالیا و نیوزیلند نیز تنها یک VVR لازم است.

 

شرایط ویزای دانشجویی برای هلند

 

برای اعطای ویزای دانشجویی هلند، ارائه ی مدارک ذیل اجباری است:

 • پاسپورت معتبر
 • تمکن مالی: اثبات توانایی مالی به این معنا که شما قادر خواهید بود در طول مدت اقامت، از خود مالی حمایت کنید. این موارد شامل انتقال پول و نامه بورس تحصیلی می شود.
 • نامه از سمت دانشگاه به منظور تأیید پذیرش یا ثبت نام
 • اثبات پرداخت هزینه های حقوقی مورد نیاز
 • اثبات ثبت نام در دوره ی تمام وقت روزانه
 • بیمه درمانی: به عنوان بخشی از شرایط ویزای دانشجویی هلند، دانشجویان ملزم به داشتن بیمه درمانی معتبر هستند که در صورت لزوم، هزینه های پزشکی خود را در هلند بپردازند. همچنین برای برای افرادی که در هلند مشغول به کار هستند، دریافت بیمه خدمات درمانی اولیه هلند اجباری است. بنابراین اگر قصد دارید در طول دوره تحصیل به صورت پاره وقت کار کنید این امر را به خاطر بسپارید.

همچنین بخاطر داشته باشید که کلیه اسناد رسمی باید توسط یک مقام دولتی در کشور زادگاه شما تایید شده و تمامی مدارک شما باید به زبان هلندی، انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی باشد. اگر اینگونه نباشند، باید توسط یک مترجم معتبر هلندی ترجمه شده و به همراه اصل مدارک ارائه شوند.

 

ویزای همراه هلند

همه افراد نمی توانند برای خانواده یا اقوام خود اجازه اقامت بگیرند و لازم است سه شرط را رعایت کنند:

 1. داشتن تابعیت هلندی یا اجازه اقامت
 2. زندگی با عضو خانواده یا اقوام
 3. داشتن پول کافی برای حمایت از خانواده که به معنی کسب حداقل دستمزد قانونی است.

تمرکز در زمینه ی ویزای همراه برای کشور هلند بیشتر بر روی همسر (زن و مرد) و کودکان زیر 18 سال است اما شرایط پذیرش برای هر یک از اعضای خانواده با توجه به نسبت فامیلی متفاوت است که در زیر به مهم ترین موارد در زمینه ی شرایط اعطای ویزای همراه اشاره شده است:

 • دارای گذرنامه معتبر باشد.
 • خطری برای نظم عمومی یا امنیت ملی نداشته باشد.
 • به دلیل ارتکاب به جرم و جنایت شناخته نشده باشد.
 • درگیر جنایات جنگی و یا تروریسم علیه بشریت نباشد.

در صورتی که شرایط بالا احراز شود، همراه بایستی تحت آزمایش بیماری سل در کشور هلند قرار گیرد و برای مراقبت های بهداشتی در کشور هلند بیمه شود. در خصوص همسر، همراه باید حداقل 18 سال سن داشته باشد و ازدواج نیز به طور رسمی ثبت شده باشد. در صورتی که با شریک زندگی خود ازدواج نکرده باشد، باید شرط سنی حداقل 21 سال رعایت شود. در خصوص کودکان زیر 18 سال نیز شخص باید حضانت قانونی فرزند خود را داشته باشد. در پایان و پس از بررسی های لازم اجازه ی اقامت 3 ماهه برای وی صادر می گردد. این نکته را نیز باید در نظر داشت که شخص تنها می تواند برای یک شریک زندگی و فرزندانش اقدام کند.

ویزای همراه هلند

نکته مثبت در ویزای تحصیلی هلند الحاق همسر و فرزندان زیر 18 سال در طول تحصیل در هلند است. هلند از معدود کشورهای اروپایی است که این امکان را به راحتی فراهم می سازد. اما ورود همراه بصورت همزمان ممکن نیست و همراه پس از دانشجو می تواند برای ویزا اقدام نماید.

 

همچینین برای اخذ ویزای تحصیلی در مقاطع مختلف نیاز به مدارک زیر است:

 

 • گذرنامه معتبر
 • مدارک معتبر شناسایی
 •  فرم پذیرش تکمیل شده
 • تاییدیه بیمه درمانی
 • تاییدیه پرداخت هزینه‌های اقامت
 • گزارش گردش حساب بانکی
 • پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبر در هلند
 • نامه تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی
مجوز کار
بازگشت

کار در حین تحصیل در کشور هلند

 

در کشور هلند، همه دانشجویان بین المللی مجاز به کار در کنار تحصیل هستند. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، اجازه کار لازم است. این مجوز باید توسط کارفرما به نمایندگی از طرف دانشجو اخذ شود. حتی با مجوز کار، دانشجویان می توانند فقط برای تعداد محدودی از ساعت یعنی 10 ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان مجاز به کار تمام وقت در ماه های ژوئن ، ژوئیه و آگوست (تعطیلات) هستند. دانشجویان عضو اتحادیه اروپا مجاز هستند هر ساعت که می توانند هنگام تحصیل در هلند کار کنند و کارفرما نیز نیازی به ارائه مجوز کار ندارد. حتی هنگامی که دانشجو هستید، ملزم به ثبت و پرداخت مالیات بر درآمد هستید. اگر بورسیه تحصیلی هلند را دارید، توجه داشته باشید که در بعضی موارد حتی بورسیه تحصیلی نیز درآمد محسوب می شود و بنابراین واجد شرایط مالیات است.

 

کار پس از فارغ التحصیلی در کشور هلند

دانشجویان بین المللی در کشور هلند این امکان را دارند که در صورت دارا بودن شرایط لازم یک سال پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در هلند بمانند و به دنبال کار باشند. این شرایط عبارتند از:

 • حداقل یکی از دوره های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری را حداقل به مدت 10 ماه در کشور هلند به اتمام رسانده باشند؛
 • دوره ای در رابطه با قانون سیاست فرهنگی یا سیاست همکاری های توسعه وزارت امور خارجه را گذرانده یا مدرک کارشناسی ارشد خود را در چارچوب Erasmus Mundus دریافت کرده باشند؛
 • انجام تحقیقات علمی در هلند در مقطع دکترا که در اینصورت به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر در زمینه ی تحقیقات علمی شناخته شده و اجازه ی اقامت 1 ساله پس از اتمام تحصیلات در کشور هلند را دریافت خواهند کرد.

در طول این مدت دانشجویان دسترسی آزاد به بازار کار هلند دارند و می توانند کارهای داوطلبانه و یا کارآموزی انجام دهد، یک استارتاپ راه اندازی کنند و یا به شکل خود اشتغالی بدون نیاز به مجوز کار فعالیت داشته باشند. دانش و استعداد در هلند ارزش دارد و دانشگاه های هلند با شرکت های چند ملیتی مستقر در هلند پیوند خوبی دارند. بسیاری از دانشگاه ها فرصت های شغلی متنوعی را به دانشجویان ارائه می دهند. همچنین به عنوان یک دانشجوی دانشگاه، به شبکه های تجاری و مشاوران شغلی دسترسی خواهید داشت تا به شما در ساختن آینده شغلی کمک کنند. بخش های اصلی که فرصت های شغلی بسیار خوبی در هلند دارند ، عبارتند از: کشاورزی و مواد غذایی ، خلاقیت ، مواد شیمیایی ، انرژی ، سیستم ها و مواد پیشرفته ، باغبانی ، علوم زندگی و بهداشت ، تدارکات و آب.

 

 

 

 

نحوه درخواست
بازگشت

فرم ارزیابی تحصیلی

 • ثبت فرم ارزیابی بصورت رایگان و انلاین
 • امکان انتخاب چند کشور و رشته مورد علاقه جهت بررسی
 • بررسی شرایط شما توسط کارشناسان پذیرش تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان درخصوص شرایط پرونده شما برای دریافت پذیرش تحصیلی
 • بررسی شرایط شما و خانواده توسط کارشناسان ویزای تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان ویزا در خصوص شرایط پرونده شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور مدنظر
 • دریافت مشاور انلاین از کارشناسان ما پس از دریافت نتیجه فرم
 • دریافت مشاوره در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز هریک از دانشگاه های هدف
 • بهره مندی از مشاوره حضوری در دفتر تهران
+ اطلاعات بیشتر
درخواست فرم ارزیابی

ارتباط با کارشناسان

شما می توانید برای برای ارتباط با کارشناسان استادی پلن و دریافت مشاوره رایگان از لینک زیر اقدام بفرمایید.

تماس با ما

6 دیدگاه در “کشور هلند

 1. سلام

  حدودا شهریه رشته ی زیست شناسی در دانشگاه های هلند چقدره ؟! و اینکه باید همه ی شهریه را ابتدا پرداخت کنیم؟

  1. عرض ادب و احترام

   بصورت متوسط شهریه رشته ی زیست شناسی در دانشگاه های هلند 11,000 – 14,000 یورو/سالانه می باشد که پرداخت آن بستکی به دانشگاه دارد. ولی بصورت معمول بصورت ترمی دریافت می شود و حتی
   امکان چند پارت کردن آن هم هست.

   برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در آمستردام هلند را مطالعه کنید.

   موفق باشید

 2. باسلام

  میشه بفرمایید آیا با آیلتس ۶ می توانم برای فوق لیسانس رشته کامپیوتر در هلند اقدام کنم؟! بعد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی چیه؟

  باتشکر

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه شانس زیادی برای دریافت پذیرش با آیلتس 6 آکادمیک برای فوق لیسانس رشته کامپیوتر در هلند ندارید، از طرفی بعضی از دانشگاه های مطرح به مدرک GRE هم نیاز دارن.

   با این وجود پیشنهاد می کنم پرونده تان با مدارک فعلی شروع بشه و تمامی اقدامات اولیه انجام بشه و شما وقت کافی داشته باشید تا به موازی این اقدامات آیلتس 6.5 آکادمیک تان را ارائه بدید. که در خصوص زمان اقدام و مهلت شما برای ارائه مدرک زبان هم در مشاوره شرح داده خواهد شد.

   برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید از مشاوره حضوری دفتر تهران ما بهره مند شوید.

   پیشنهاد می کنم مقاله نکات مهم برای آمادگی در آزمون آیلتس را مطالعه کنید.

   موفق باشید

 3. سلام

  من تازه فارغ التحصیل شدم ، و دارم برای مدرک زبان می خوانم. می خواستم بدونم برای تحصیل در دانشگاه های هلند چقدر فرصت دارم تا مدرک زبان م رو آماده کنم ؟

  1. وقت بخیر

   ببینید هر یک از دانشگاه های هلند ، ددلاین یا همان زمان ثبت نام دارن
   که شما باید مدارک تان را تا اون زمان کامل کنید.
   نکته ای که هست، ما می توانیم بدون مدرک زبان تان کار را شروع کنیم
   که اقدام و ثبت نام شما انجام بشه ، و شما به موازی ما دوره زبان تان را تکمیل کنید ، ولی در نهایت باید مدرک زبان تان را ارائه دهید.

   برای کسب اطلاعات بیشتر ، می توانید از مشاوره های تلفنی و آنلاین مجموعه استفاده کنید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.