تحصیل
بازگشت

تحصیل در قبرس

 

قبرس، به لطف سیستم آموزشی معتبر، شهریه های منطقی و همچنین آب و هوای درخشانی که دارد در میان دانش آموزان بین المللی شهرتی روز افزون دارد.

هزینه های تحصیل در مقایسه با دیگر کشورهای اروپا که مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان هستند؛ پایین تر است. یکی از مزیت های این کشور این است که در آن تقریبا جرمی اتفاق نمی افتد. دانشجویان در این کشور همچنین این فرصت را دارند که در این کشور از زبان های دیگری مانند یونایی و ترکی استفاده کنند. این زبان به محل تحصیل دانشجو بستگی دارد؛ اگر چه، زبان انگلیسی در این کشور بیشتر رایج است.

علاوه بر این ها، آب و هوای مدیترانه ای و سواحل الماس گون شنی، جنگل های شاداب و بناهای تاریخی، قبرس را به یک مقصد ایده آل برای دانشجویان تبدیل کرده است. دانشجویان در این کشور علاوه بر پیشرفت های تحصیلی، افق فرهنگی خود را نیز گسترده تر می کنند.

دانشگاه های قبرس

 

بخش آموزش عالی در کشور قبرس شامل ترکیبی از دانشگاه های دولتی و خصوص در کنار تعدادی از کالج های سطح_سوم می باشد. دانشگاه های این کشور همانند دیگر کشورهای عضو اتحادیه ی UK، دوره هایی را در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به دانشجویان ارائه می کنند. در زیر برخی از دانشگاه های شناخته شده ی قبرس را در هر سه بخش معرفی کرده ایم:

سه دانشگاه دولتی در قبرس :

 

Cyprus University of Technology (CUT))

Open University of Cyprus (OUC)

University of Cyprus (UCY)

پنج سازمان خصوصی که تحصیلات عالی در قبرس را ارائه می کنند:

 

European University Cyprus (EUC)

Frederick University

Neapolis University Paphos (NUP)

University of Central Lancashire (UCLan) Cyprus

University of Nicosia.

دانشگاه هایی که در شمال قبرس واقع شده اند زیر نظر قانون مجزایی از جمهوری ترکیه قبرس شمالی فعالیت می کنند.

مقاطع تحصیلی در قبرس :

دوره های لیسانس در قبرس

 

دوره های مقطع کارشناسی در هر دو بخش آموزش خصوص و دولتی ارائه می شوند و به طور کلی به اتمام رساندن آن ها چهار سال طول می کشد. دوره های ارائه شده رشته های تحصیلی همچون علوم انسانی، علوم، مهندسی و تکنولوژی، تجارت، ریاضیات، علوم پزشکی، حقوق و علوم اجتماعی را در بر می گیرد.

برای پذیرش در یکی از دوره های کارشناسی، شما به یک گواهی مجاز دبیرستان و همچنین شرکت در آزمون مرکزی ورودی نیاز دارید که از طریق یک سری از برنامه ها، سمینارها و پروژه های کاری به شما آموزش داده خواهند شد.

تحصیل در دوره ی کاشناسی به زبان انگلیسی ممکن است، اما اگر انگلیسی زبان رسمی کشور اصلی دانشجو نباشد؛ لازم است که از طریق شرکت در آزمون هایی تسلط خود را در این زبان نشان دهد. (آزمون هایی مانند آیلتس و تافل)

دوره های فوق لیسانس در قبرس

 

در قبرس، مدرک تحصیلات تکمیلی که در پایان دوره ی کارشناسی ارشد به دانشجو اعطا می شود معادل همان مدرک در کشور انگلیس است. دوره ی کارشناسی ارشد در قبرس، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، یک یا دو سال طول می کشد. دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت و یا پاره وقت به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازند.

دانشجویان ورودی برای اخذ پذیرش باید مقطع کارشناسی خود را در یکی از رشته های مرتبط گذرانده باشند. همچنین در برخی از رشته ها لازم است که دانشجویان در یک مصاحبه نیز شرکت کنند.

سال تحصیلی در این کشور به دو ترم تقسیم می شود و در دانشگاه های دولتی از ماه سپتامبر تا ماه می طول می کشد. امتحانات میان ترم در ماه های اکتبر و مارچ از دانشجویان گرفته می شوند و امتحانات نهایی نیز در پایان هر ترم برگزار می شوند. دوره های آموزشی در دانشگاه های خصوصی نیز بین ماه های اکتبر تا ژوئن ارائه می شوند.

دوره ی دکترا در قبرس

 

داوطلبان تحصیل در مقطع دکترا نیز لازم است که مدرک کارشناسی ارشد خود را در یکی از رشته های مرتبط اخذ کرده باشند. دوره های دکترا در قبرس، بیشتر توسط دانشگاه های دولتی ارائه می شوند و به طور معمول 3 سال طول می کشند. این دوره شامل آموزش برخی مولفه های آموزشی در طی سال و همچنین یک پایان نامه می شود. عمده زمینه های تحصیل در مقطع دکترا شامل موارد زیر می شود:

 • اقتصاد و مدیریت
 • مهندسی
 • علوم پزشکی و سلامت
 • علوم انسانی
 • حقوق
 • علوم ناب و کاربردی
 • علوم اجتماعی و آموزشی

تبادل دانشجو در قبرس

 

برخی از دانشگاه های انگلستان یک همکاری رسمی ( Erasmus+) با سازمان های قبرس دارند. Erasmus+  تحصیل، آموزش، تجربه ی کاری و پذیرش داوطلبانه را برای دانشجویان فراهم می کند. این فرصت برای دانشجویان، با یک بودجه ی اختصاصی پشتیبانی می شود. معمولا طول این دوره ها از سه ماه تا یک سال متغیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی درخواست، باید با هماهنگ کننده ی Erasmus+در دانشگاه خود صحبت کنید. همچنین امکان تحصیل در یک ترم بین المللی نیز وجود دارد.

چگونه ثبت نام کنیم؟

 

اپلیکیشن های دانشجویان معمولا به طور مستقیم و یا از طریق نمایندگان دانشگاه به دست دانشگاه می رسند. با این حال، هر موسسه شرایط خاص خود را برای پذیرش دارد. بنابراین بهتر است که برای اطلاع از جزئیات مدارک ثبت نام هر دانشگاه و دریافت مشاوره با تماس بگیرید.

از یک سال قبل، خود را برای ثبت نام آماده کنید. برای ثبت نام در بعضی از دوره ها در دانشگاه های قبرس، گذراندن یک آزمون ورودی و یا یک مصاحبه پیش از اخذ پذیرش ضروری است. داوطلبان همچنین ملزم به پرداخت مبلغی تحت عنوان هزینه ی ثبت نام یا اپلیکیشن فی هستند.

به طور معمول، دانشجویان باید گذرنامه، شناسنامه، مدرک دانشگاهی و توصیه نامه های خود را در کنار فرم درخواست پذیرش، ارائه کنند. دانشجویان همچنین ملزم به اثبات این هستند که قادرند به صورت مالی خود را پشتیبانی کنند و شهریه ی یک ترم را زودتر بپردازند.
لازم است که مدارک پیش از ارائه شدن، به زبان انلگیسی ترجمه شوند.

مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل در قبرس

 

آموزش در دانشگاه های خصوصی قبرس و حتی دانشگاه های دولتی این کشور، به زبان انگلیسی است. پیش از ثبت نام، دانشگاه ها مدرک تسلط به زبان انگلیسی را از دانشجویان درخواست می کنند. به طور معمول، معتبر ترین مدرک زبان انگلیسی نزد کشورهای اروپایی و البته قبرس، آیلتس ( IELTS ) است. دانشجویانی که تسلط کافی بر این زبان را ندارند، قادر به تکمیل مراحل ثبت نام نخواهند بود. همچنین برخی از دانشگاه ها به دانشجویان بین المللی دوره زبان ارائه می دهند تا پس از گذراندن دوره زبان دوره دانشگاهی خود را آغاز نمایند.

مقایسه مدارک قبرس با مدرک تحصیلی انگلستان:

 

بر اساس بیانیه ی دانشگاه بولونیا، مدرک تحصیلی ارائه شده در قبرس دارای ارزش یکسانی با مدرک تحصیلی مشابهی دارد که در انگلستان ارائه می شود. بنابراین کارفرمایان این دو مدرک را به یک اندازه معتبر می دانند.

هزینه اقامت
بازگشت

هزینه های تحصیل در قبرس

 

در قبرس، شهریه ی تحصیلی در دانشگاه های مختلف متغیر است و این دانشگاه ها هستند که میزان شهریه را تعیین می کنند. بنابراین برای اطلاع از میزان دقیق مبلغی که لازم است برای شهریه بپردازید؛ باید با دانشگاهی که انتخاب کرده اید ارتباط برقرار کنید. هزینه های تحصیلی تحت تاثیر عواملی مانند رشته ی تحصیلی و محل تحصیلی متفاوت هستند.

به طور معمول، هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از انگلستان پایین تر است. همچنین تحصیل در دانشگاه های دولتی در مقایسه با دانشگاه های خصوصی ارزان تر است.

اما به طور کلی می توان گفت که داوطلبان مقطع ارشد باید انتظار مبلغی بین 5000 الی 10000 یورو در سال را داشته باشند. توجه کنید که تحصیل در رشته های MBA و دوره های دکترا پر هزینه تر است.

 

بودجه ی لازم برای تحصیل در قبرس :

 

بورسیه های دولتی که در قبرس به دانشجویان اعطا می شود معمولا بین 10 الی 20 درصد از هزینه ها را پوشش می دهد. این بورسیه ها، در اختیار دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی که عملکرد خوبی از خود نشان داده باشند، قرار می گیرد.

همچنین، دانشگاه هایی مانند دانشگاه قبرس، به دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارشد که در یکی از دوره های این دانشگاه پذیرفته شده اند ، کمک هزینه هایی را ارائه می کند که شامل آموزش، رتبه بندی و نظارت آزمایشگاهی می شود.

 

 

درباره
بازگشت

درباره قبرس

 

قِبرِس (به یونانی: Κύπρο) با نام رسمی جمهوری قبرس (به یونانی: Κυπριακή Δημοκρατία) کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. قسمتی از شمال این جزیره قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) دارای ساکنان مسلمان و ترک‌زبان قبرسی می باشد و بخش جنوبی (اروپایی) این جزیره عموماً قبرسی (یونانی‌نشین) هستند. در قبرس هردو زبان یونانی و زبان ترکی زبان‌های رسمی هستند. یونانی‌ها مسیحی ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

جزیره قبرس بعد از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌است و جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه‌است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.

جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۶۲۰ هزار نفر است. ۵۷ درصد مردم این جزیره یونانی و ۴۳ درصد نیز از ترکان قبرس هستند.

این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ مورد حمله و اشغال امپراتوری‌های گوناگون ازجمله هیتی‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها، ایرانیان، یونانی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها، عثمانی‌ها و اعراب قرار گرفته‌است. اسکندر مقدونی در ۳۳۳ پیش از میلاد قبرس را از ایران جدا کرد.

از سال ۱۹۷۴ که ارتش ترکیه در واکنش به کودتای یونانی‌ها به شمال قبرس هجوم برد، این جزیره به دو بخش تقسیم شد. پس از آن بخش جنوبی قبرس که در اختیار یونانی‌هاست به اتحادیه اروپا پیوست اما بخش ترک‌نشین شمالی جدا ماند. بخش شمالی قبرس تنها توسط ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته شده‌است.[۳] نام قبرس به دلیل صادرات مس فراوان در گذشته‌های دور برگرفته از کلمه کوپروس (مس) می‌باشد

ویزای دانشجویی
بازگشت

ویزای دانشجویی قبرس

 

داوطلبانی که شهروند کشورهای جزو اتحادیه ی EU هستند برای تحصیل در قبرس به ویزا نیاز ندارند. پس از ورود به قبرس، دانشجویان لازم است که مدارک زیر را به اداره ی پذیرش دانشگاه انتخابی خود ارسال کنند:

فرم پذیرش کامل شده

هزینه ی ثبت نام

چهار قطعه عکس پاسپورتی

کپی از گواهی تحصیلی

مدرک زبان انگلیسی

یک کپی از پاسپورت

یک گواهی نامه از رفتار غیرمجرمانه  که باید آن را از اداره ی پلیس کشور اصلی خودتان بگیرید.

علاوه بر مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، داوطلبانی که شهروند کشورهای جزء EU (اتحاویه اروپا) هستند، لازم است که برای اخد گواهی اسکان موقت به اداره ی ثبت احوال و مهاجرت مراجعه کنند.

داوطلبانی که شهروند کشورهای جزء اتحادیه ی اروپا نیستند برای تحصیل در کشور قبرس به ویزا نیاز دارند. این ویزا تنها برای دانشجویان تمام وقت با حداقل 12 واحد در طول هر ترم، صادر می شود. 2 یا 3 ماه پیش از شروع دوره ی تحصیلی تان، به سفارت قبرس در کشور خودتان بروید. برای اخذ ویزای قبرس، لازم است که در یک مصاحبه شرکت کنید که در آن لازم است مدارکی همچون مدارک معاینه ی پزشکی، نامه ی تمکن مالی و رفتار اجتماعی خوب خود را ارائه دهید.

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه ی اروپا، همچنین ملزم هستند که طی هفت روز پس از ورودشان به قبرس، در شعبه ی پلیس خارجی های منطقه، ثبت نام کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در مورد ویزای تحصیلی قبرس می توانید با کارشناسان استادی پلن تماس حاصل فرمایید.

مجوز کار
بازگشت
نحوه درخواست
بازگشت

فرم ارزیابی تحصیلی

 • ثبت فرم ارزیابی بصورت رایگان و انلاین
 • امکان انتخاب چند کشور و رشته مورد علاقه جهت بررسی
 • بررسی شرایط شما توسط کارشناسان پذیرش تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان درخصوص شرایط پرونده شما برای دریافت پذیرش تحصیلی
 • بررسی شرایط شما و خانواده توسط کارشناسان ویزای تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان ویزا در خصوص شرایط پرونده شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور مدنظر
 • دریافت مشاور انلاین از کارشناسان ما پس از دریافت نتیجه فرم
 • دریافت مشاوره در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز هریک از دانشگاه های هدف
 • بهره مندی از مشاوره حضوری در دفتر تهران
+ اطلاعات بیشتر
درخواست فرم ارزیابی

ارتباط با کارشناسان

شما می توانید برای برای ارتباط با کارشناسان استادی پلن و دریافت مشاوره رایگان از لینک زیر اقدام بفرمایید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.