آزمون MCAT

 

آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) یک معاینه استاندارد و مبتنی بر رایانه برای دانشجویان آینده رشته ی پزشکی در کشورهای ایالات متحده، استرالیا ، کانادا و جزایر کارائیب است. این آزمون برای ارزیابی مهارت های حل مسئله، تفکر انتقادی، تحلیل کتبی و دانش مفاهیم و اصول علمی طراحی شده است. قبل از سال ۲۰۰۶ آزمون MCAT به شکل کتبی و با استفاده از کاغذ و مداد برگزار می شد؛ ولی از سال ۲۰۰۷ به شکل رایانه ای برگزار می گردد.

 

آزمون MCAT که توسط انجمن دانشکده های پزشکی آمریکا (AAMC) اداره می شود، سالانه ۲۵ بار یا بیشتر برگزار می شود که این تعداد ممکن است در هر سال متفاوت باشد. ۴۳٪ دانشجویان در طول یک سال پس از فارغ التحصیلی موفق به قبولی در آزمون MCAT می شوند. این آزمون که در سال ۲۰۱۵ به روز شده است، چهار بخش را شامل می شود:

 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی
 • تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS)
 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی
 • مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار

این چهار بخش در قالب سوالات چند گزینه ای از پیش طراحی شده است و نمره ی هر بخش به صورت جداگانه محاسبه می شود. دانشجویان فرصت دارند که در طول مدت ۹۰ یا ۹۵ دقیقه به ۵۰ تا ۶۰ تست مربوط به هر بخش پاسخ دهند که با در نظر گرفتن وقت استراحت، آزمون در مجموع ۷.۵ ساعت به طول می انجامد. در ادامه هر یک از چهار بخش را به تفکیک مورد بررسی قرار می دهیم:

 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی

در این بخش دانش شیمی و فیزیک در حوزه سیستم های بیولوژیکی مورد آزمایش قرار گرفته و دانشجویان نیاز به درک شیمی، شیمی آلی، شیمی معدنی، زیست شناسی و بیوشیمی دارند. به طور خاص این بخش بر اصول فیزیکی اساسی فرآیندهای بیولوژیکی و فعل و انفعالات شیمیایی که اساس درک گسترده تر از سیستم های زندگی را تشکیل می دهد، تمرکز دارد. آگاهی از روشها و آمارهای تحقیق برای استدلال موفقیت آمیز مطالب این بخش اهمیت دارد.

 • تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS)

بخش CARS شبیه به بخش های استدلال کلامی است و سؤالات درک مطلب است. متن ۵۰۰-۶۰۰ کلمه ای ارائه شده میتواند موضوعات مختلفی از علوم اجتماعی تا علوم انسانی را شامل شود. این متون که گاه به صورت پیچیده ارائه می شود، خواننده را ملزم می کند آنچه را که از چندین منظر نوشته شده، در نظر بگیرد. این بخش برای بحث در مورد موضوعاتی که برای خواننده ناآشنا هستند، طراحی شده است و موفقیت در آن نیاز به استفاده دقیق از اطلاعات ارائه شده در متن بدون در نظر گرفتن دانش قبلی دارد. CARS دانشجویان را ملزم می کند که نه تنها اطلاعات علمی را بشناسند و به یاد بیاورند، بلکه بتوانند روابط بین مفاهیم مشابه را نیز شناسایی کنند. موفقیت در این بخش مستلزم این است که آزمودنی ها بتوانند نشان دهند که می توانند علم را در زمینه آزمایشات درک کنند.

 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی

این بخش عمدتا زیست شناسی و بیوشیمی را مورد آزمایش قرار می دهد و نیاز به دانش در خصوص شیمی آلی و شیمی معدنی دارد. دانشجویان باید در خصوص عملکردهای مولکول های زیستی، فرآیندهای منحصر به فرد موجودات زنده و سازماندهی سیستم های بیولوژیکی به سؤالات پاسخ دهند.

 • عملکردهای روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار

در این بخش دانش روانشناسی و جامعه شناسی مورد آزمایش قرار می گیرد تا دانشجو بتواند درک خود را از عوامل رفتاری، اجتماعی و فرهنگی سلامت نشان دهد. مواد خاص مورد آزمایش در این بخش شامل تغییر رفتار، ادراک از خود و دیگران، تفاوت های فرهنگی و اجتماعی است که بر طبقه بندی اجتماعی افراد تأثیر می گذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در رشته پزشکی کلیک نمایید.

 


 

سیاست های آزمونMCAT :

 

مانند برخی دیگر از امتحانات حرفه ای (به عنوان مثال GMAT یا LSAT) دانشجو می تواند در صورتی که از عملکرد خود راضی نباشد، در هر زمان در طول امتحان یا در پنج دقیقه استراحت که پس از پایان هر بخش بخش وجود دارد، از ادامه ی امتحان انصراف دهد.همچنین AAMC (انجمن دانشکده های پزشکی آمریکا) استفاده از ماشین حساب، تایمر یا سایر دستگاه های الکترونیکی را در طول آزمون MCAT ممنوع کرده است.

علا.ه بر این دانشجویان متقاصی تنها می توانند سه بار در سال و به مدت هفت سال در آزمون MCAT شرکت کنند و در صورتی که بخواهند بیش از سه بار در سال در این آزمون شرکت کنند، باید از AAMC مجوز دریافت کنند. همچنین امکان ثبت نام همزمان در چند تاریخ آزمون وجود ندارد و قبل از ثبت نام در هر آزمون جدید دانشجویان بایستی حداقل دو روز صبر کنند. نتایج آزمون نیز تقریبا سی روز پس از برگزاری آزمون از طریق سایت AAMC MCAT در دسترس دانشجویان قرار گرفته و برای مدارس و دانشگاه های پزشکی ارسال می گردد.

نمونه سوالات آزمون MCAT

 


حداقل نمره­ی لازم برای قبولی در آزمون MCAT

هنگامی که می­خواهید یک نمره­ی هدف برای آزمون MCAT خود در نظر بگیرید بهتر است به حداقل نمره­ و الزامات در مدرسه­ی پزشکی مورد نظر خود توجه کنید. اما نکاتی کلی در خصوص نمره­ی MCAT وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

هر یک از چهار بخش آزمون MCAT امتیازی مابین ۱۱۸ تا ۱۳۲ دارد که به طور میانگین دریافت ۱۲۵ امتیاز برای هر بخش امتیازی قابل قبول است. این امر بدین معناست که نمره­ی کل لازم برای قبولی در آزمون MCAT از مجموع چهار بخش ۴۷۲ تا ۵۲۸ است که نمره­ی کل ۵۰۰ نمره­ی قابل قبولی خواهد بود. بدین ترتیب درمی­یابیم در آزمون MCAT آنچه اهمیت دارد، توزیع متعادل نمره در هر بخش آزمون است نه صرفا بدست آوردن حد بالای نمره­ی کل. در ادامه سطوح مختلف نمرات MCAT را بررسی خواهیم کرد:

 • بهترین نمره:

دریافت این سطح از نمرات شما در بین ۱۰ درصد برتر کل شرکت­کنندگان قرار می­دهد:

نمره­ی کل آزمون: ۵۲۸-۵۱۴

مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستمهای بیولوژیکی: ۱۲۹-۱۳۲

تحلیل انتقادی و مهارتهای خواندن: ۱۲۹-۱۳۲

مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی: ۱۲۹-۱۳۲

مبانی روانشناختی ، اجتماعی و زیست شناختی رفتار: ۱۲۹-۱۳۲

 • نمره­ی بهتر

این نمرات شما را در وضعیت بسیار رقابتی در بین ۲۵ درصد برتر از کل شرکت­کنندگان قرار می دهد:

نمره­ی کل آزمون:  ۵۰۸-۵۱۳

مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستمهای بیولوژیکی: ۱۲۷-۱۲۸

تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارتهای خواندن: ۱۲۷-۱۲۸

مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی: ۱۲۷-۱۲۸

مبانی روانشناختی ، اجتماعی و زیست شناختی رفتار: ۱۲۷-۱۲۸

 • نمره­ی خوب

کسب این نمرات شما را در سطحی برتر از ۵۰ درصد میانگین شرکت­کنندگان قرار می­دهد، اما شانس رقابت شما را کاهش می­دهد:

نمره­ی کل آزمون:  ۵۰۰-۵۰۷

مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستمهای بیولوژیکی: ۱۲۵-۱۲۶

تحلیل انتقادی و مهارتهای خواندن: ۱۲۵-۱۲۶

مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی: ۱۲۵-۱۲۶

مبانی روانشناختی ، اجتماعی و زیست شناختی رفتار: ۱۲۵-۱۲۶

 • نمرات پایین­تر از سطح میانگین

کسب این نمرات ممکن است برای ورود به دانشکده­های پزشکی خاص کافی باشد، اما در مقایسه با جامعه شرکت­کنندگان پایین­تر از سطح متوسط خواهد بود.

نمره­ی کل آزمون: ۴۹۹ یا پایین­تر

مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستمهای بیولوژیکی: ۱۲۴ یا پایین تر

تحلیل انتقادی و مهارتهای خواندن: ۱۲۴ یا پایین تر

مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی: ۱۲۴ یا پایین تر

مبانی روانشناختی ، اجتماعی و زیست شناختی رفتار: ۱۲۴ یا پایین تر

در نظرداشته باشید که کسب نمره­ی خوب در آزمون MCAT بستگی به برنامه مطالعاتی شما دارد ، تحقیقات انجام شده نشان می­دهد که عدم قبولی در امتحان مهم­ترین عاملی است که به احتمال زیاد شما را از تحصیل در دانشکده پزشکی و رشته­ی موردعلاقه­ی خود دور می­کند. در کنار این عامل معدل پایین در مقطع کارشناسی نیز می­تواند یکی از مهم­ترین موانع برای تحصیل در رشته­ی پزشکی باشد.

 

نمونه سوالات آزمون MCAT

 

MCAT Sample Question 1: Biology/Biochemistry

Apoptosis is the process of programmed cell death that can occur in multicellular organisms. The proteins involved in apoptosis are associated with pathways for cell cycle arrest and DNA repair. These processes are mostly regulated through the interplay of various proteins involved in feedback loops including some of the ones shown in Figure 1.

MCAT Biology apoptosis

Figure 1: Feedback loops forming a regulatory network affecting apoptosis, cell cycle arrest and DNA repair. (Bioformatics Institute)

According to Figure 1, CDK2 activity would most reasonably increase due to all of the following EXCEPT:

MCAT Sample Question 2-3: Biology/Biochemistry

The red bread mold Neurospora crassa grows well on a cultural plate with “minimal” medium which is a fluid containing only a few simple sugars, inorganic salts, and vitamin. Neurospora that grows normally in nature (wild type) has enzymes that convert these simple substances into the amino acids necessary for growth. Mutating any one of the genes that makes an enzyme can produce a Neurospora strain that cannot grow on minimal medium. The mutant would only grow if the enzyme product were to be added as a supplement. On the other hand, if a “complete” medium is provided, containing all required amino acids, then Neurospora would grow, with or without mutation.

MCAT Biology synthesis pathway amino acid arginine

Figure 1: A synthesis pathway for the amino acid arginine. Each gene in italics in the diagram produces one enzyme necessary for the synthesis of this essential amino acid required for growth.

 

MCAT Biology Growth response of mutant strains

Table 1: Growth response of mutant strains in “minimal” media with supplements as indicated. Growth is indicated by (+), and no growth is indicated by (-).


Question 2

According to the information provided, a conclusion that can be made with certainty is that neither mutant strain P nor Q have the defective enzyme:

Question 3

Experiments using the two mutant strains P and Q, reveal that strain P accumulates citrulline, but strain Q does not. Which of the following statements is most consistent with the data provided?

 

MCAT Sample Question 4: Biology

The human kidney can be damaged from a number of causes resulting in a patient’s inability to filter toxins (i.e. urea) from the body which could result in death. Complete kidney failure is usually first treated with dialysis which “cleans” the blood.

Dialysis
Figure 1: Dialysis. The “dialyzer” is a glass container that has 3 main components: (1) blood percolating through to be cleaned; (2) a dividing membrane; and (3) the dialysate. The latter is liquid containing chemicals used to draw fluids and toxins out of the bloodstream and supply electrolytes and other chemicals to the bloodstream. (kidney.niddk.nih.gov)

Considering the information provided, which of the following is NOT consistent with the process of dialysis?

 

MCAT Sample Question 5: Biochemistry

In order to become active, a Map kinase has to undergo phosphorylation of its catalytic domain on amino acids 183 and 185 according to the primary structure. To create a catalytically inactive Map kinase – a kinase dead mutant – the most likely substitution within its active domain would be:

 

MCAT Sample Question 6: Psychology

Drinking a cup of coffee is something people do every day, alone or with friends, at home or at work. A researcher following the theory of symbolic interactionism who is observing two people enjoying a coffee together would primarily point out that:

 

 

MCAT Sample Question 7: Sociology

If the goal of the health communication is to have influence on individuals, families, neighborhoods, medical and social service organizations, and ultimately public health policy, they are adhering to:

 

 

همچنین برای مشاهده  سوالات آزمون MCAT بیشتر می توانید از دو سایت زیر استفاد نمایید:

 

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون MCAT می توانید با کارشناسان استادی پلن تماس حاصل فرمایید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *