تحصیل پزشکی در نروژ

 

 

نروژ به دلیل داشتن دانشگاه های دولتی بدون شهریه، یکی از کشور های محبوب دانشجویی است. در این کشور، دانشجویان می توانند پزشکی – یکی از گران ترین رشته های تحصیلی را – با هزینه بسیار کم بخوانند. مدت زمان اتمام این رشته نیز در نروژ کم تر از سایر کشورهاست. در مقایسه با ۸ سال معمول رشته پزشکی (۴ سال کارشناسی + ۴ سال تحصیلات تکمیلی) فقط ۶ سال طول می کشد. همچنین، در مقایسه با سایر کشورهای OECD، نروژ دارای تعداد بالایی از پزشکان می باشد. ۴.۸ پزشک  به ازای هر ۱۰۰۰ نفر! در این مقاله ۷ نکته ای که باید درباره تحصیل پزشکی در نروژ بدانید، را به شما می آموزیم.

 

 

 

  1. ورود به مدارس پزشکی نروژ چه شرایطی دارد؟

 

متقاضیان جدا از ارائه دیپلم دبیرستان (ترجمه شده به انگلیسی یا اسکاندیناوی)، باید دوره های تکمیلی را برای تحصیل پزشکی در نروژ به پایان برسانند. این دوره ها شامل شیمی ۱ و ۲ ، فیزیک ۱ و ریاضیات R1 / S1 + S2 می شود. همچنین به دلیل تعداد بالای متقاضیان و تعداد محدود پذیرش، به نمره بالایی در این دروس نیاز دارید. در دانشگاه برگن، دانشجویان یادگیری قبلی و تجربه کاری لازم دارند. از آنجا که دروس به زبان نروژی تدریس می شود، باید این زبان را نیز بیاموزید. در مورد دانشگاه علم و صنعت نروژ، مهارت در هر دو زبان انگلیسی و نروژی را لازم دارید. در نهایت، باید درخواست خود را از طریق خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج های نروژ (NUCAS) ارسال کنید.

 

 

 

  1. در نروژ پزشکی به چه زبانی تدریس می شود؟

     

نروژی زبان اصلی آموزشی است که در دانشکده های پزشکی استفاده می شود. به همین ترتیب به عنوان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی، باید زبان این کشور را ماهرانه یاد بگیرید. با شرکت در هر یک از امتحانات زیر می توانید مهارت و تسلط لازم در نروژی را اثبات کنید:

 

امتحان Vg3-level  نروژی یا امتحان نروژی به عنوان زبان دوم،  برای ۳۹۳ ساعت در سال سوم برگزار می شود.

  • نروژی برای دانشجویان بین المللی، سطح ۳ – NOR-0030 Norsk برای دانشجویان بین المللی، Trinn III 3 (15 ECTS).
  • برنامه ۱ ساله ( ۶۰ ECTS) زبان و فرهنگ نروژی برای دانشجویان خارجی، که در دانشگاه ها برگزار می شود.
  • ۴۵۰ امتیاز در آزمون کتبی نروژی – سطح پیشرفته (آزمون I Norsk – høyere nivå، skriftlig یا “Bergenstesten”.

 

 

شرایط رشته پزشکی در نروژ
شرایط رشته پزشکی در نروژ

 

 

 

 

 

زبان انگلیسی در رشته پزشکی در نروژ

 

اگرچه زبان نروژی زبان اول آموزش پزشکی است، اما برخی از دوره ها  به زبان انگلیسی تدریس شوند. به عنوان مثال، در دانشگاه اسلو، یک واحد (MED 5600 ) به زبان انگلیسی تدریس می شود. در دانشگاه Tromsø، دانشجویان ترم هفتم را تحت عنوان “ترم بین المللی” می گذرانند. برای بورسیه های دانشجویی، تمام آموزش ها و امتحانات انجام شده در این دوره به زبان انگلیسی ارائه می شود.

 

 

 

 

  1. آیا می توانم به عنوان دانشجوی بین المللی در نروژ پزشکی بخوانم؟

 

دانشجویان بین المللی می توانند از طریق وب سایت NUCAS به یک دانشکده پزشکی نروژ مراجعه کنند. دانشجویان خارجی که از طریق NUCAS درخواست خود را ثبت می کنند باید اجازه اقامت دائم قابل تمدید نروژ را داشته باشند. شرایط برای دانشجویان هر کشور متفاوت است. برای آگاهی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ با مشاوران استادی پلن تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

۴- واحد های درسی پزشکی در نروژ چیست؟

 

 

تحصیل پزشکی در نروژ ۶ تا ۶ و نیم سال (بنا به ترم انتخابی شما) طول می کشد. با اتمام این دوره موفق به دریافت مدرک کاندیدای پزشکی (Cand. Med) می شوید. این  معادل مدرک دکترای پزشکی در کشورهای دیگر است.

 

(Cand. Med )  مهارت های نظری ، عملی و رفتاری را برای تبدیل شدن به پزشک ارائه می دهد. واحد های درسی این دوره، بیولوژیکی، زیست محیطی، اجتماعی و ذهنی سلامت انسان و همچنین مباحث سازمان خدمات بهداشتی و اقتصاد بهداشت را پوشش می دهد. به عنوان بخشی از دوره، دانشجویان باید خدمات بالینی را در مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه و بیمارستان های تخصصی بگذرانند.

 

 

 

 

 

رشته پزشکی در دانشگاه های مختلف نروژ

 

 

به طور کلی دانشگاه های نروژ برای تدرس پزشکی همه از الگوی یکسانی پیروی می کنند. اما طراحی برنامه درسی در هر دانشگاه متفاوت است.

 

در دانشگاه ترومسو، ۴ سال اول دانشکده پزشکی به درسهایی درباره ساختار و عملکرد بدن انسان اختصاص یافته. از طرف دیگر، سال پنجم تحصیل شامل ۱۸ هفته مطالعه در رشته های پزشکی و روانپزشکی است. این برنامه، شامل یک چرخش ۸ هفته ای به عنوان یک پزشک عمومی نیز می باشد. برای سال گذشته، دانشجویان برای این مرحله به دانشگاه نروژ شمالی و بیمارستان نوردلند فرستاده شدند.

 

در  دانشگاه اسلو، این دوره برنامه درسی منحصر به فرد بوده و به نام اسلو ۲۰۱۴ را شناخته می شود. دوره پزشکی شامل ۸ ماژول، Examen Philosophicum ، موضوعات انتخابی و یک پایان نامه است.

 

 

رشته پزشکی در کشور نروژ
رشته پزشکی در کشور نروژ

 

 

 

 

 

دوره تحقیقات پزشکی در نروژ

 

 

 

حدود ۱۰٪ دانشجویان پزشکی مجاز به ادامه کار در تحقیقات هستند. به عنوان مثال، دانشگاه برگن، یک برنامه تحقیقاتی دانشجویی پزشکی ارائه می دهد. این برنامه شامل آموزش تحقیق در مورد Cand. Med است. در  این پژوهش باید یک پایان نامه را تکمیل کنید. به همین علت، یک سال اضافی برای کل این ۷ سال در نظر گرفته می شود.

شرکت کنندگان در برنامه تحقیقات دانشجویی پزشکی می توانند از این دوره به عنوان نقطه شروع مطالعات بیشترPHD  استفاده کنند. این تحقیقات باید حدود ۴ تا ۵ سال نیز ادامه داشته باشد.

 

 

 

۵. چند دانشکده پزشکی در نروژ وجود دارد؟

 

 

۴ دانشکده پزشکی در نروژ وجود دارد. دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه ترومسو و دانشگاه علم و صنعت نروژ. برای اطلاع از شرایط تحصیل در هر از دانشگاه های فوق العاده پزشکی نروژ، با مشاوران استادی پلن تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

  1. تحصیل پزشکی در نروژ چقدر دشوار است؟

 

بخش دشوار تحصیل پزشکی در نروژ با ورود به دانشگاه شروع می شود. دانشگاه های این کشور محدودیت پذیرش دارند. به عنوان مثال در دانشگاه اسلو سالانه فقط ۲۲۰  دانشجو پزشکی پذیرفته می شوند. از طرف دیگر، دانشگاه برگن سالانه کمتر از ۱۸۵ دانشجو می گیرد. در دانشگاه ترومسو نیز تنها ۱۱۶ متقاضی در سال می توانند پزشک شوند. دولت نروژ در حال برنامه ریزی برای گسترش تعداد دانشجویان است. این کشور قصد دارد تعداد پذیرش هایش را از ۶۳۶ به ۱۰۷۶ در سال ۲۰۲۷ افزایش دهد.

 

 

 

خبر عالی! با مقایسه عدد پذیرش فعلی (۶۳۶) با میزان فارغ التحصیلان (۵۲۰)، ترک تحصیل دانشجویان پزشکی نروژ در حدود ۱۸٪  می باشد. نسبت به سایر کشورها، مانند ایالات متحده آمریکا (۳.۳-۴.۸٪) و انگلیس (۱۱٪) به طور قابل توجهی بالاست. به رویای پزشک شدن در این کشور به راحتی می توانید برسید.

 

 

 

  1. برای دکتر شدن در نروژ به چه مواردی نیاز دارید؟

 

همه  فارغ التحصیلان دوره (Cand. Med )  برای پزشک شدن به گذراندن دوره کارآموزی ۱ سال و نیمه (turnustjeneste ) نیاز دارند. امروزه، کارآموزی به عنوان اولین قسمت از مسیر تخصص یک پزشک شناخته می شود. به این ترتیب، با دریافت دیپلم کارآموزی می توانید به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در نروژ با موسسه استادی پلن در تماس باشید.

 

 

 

برای دریافت خدمات مشاوره تحصیلی به صفحه ی  رزرو وقت مشاوره مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *