شرایط تحصیل رشته پزشکی در کشور آلمان

 

تحصیل در رشته پرطرفدار پزشکی در کشور پیشرفته آلمان، رویای بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان است.اگر شما هم این آرزو را دارید و دائم در جست و جوی پاسخ سوال چگونه می توان در آلمان یک پزشک موفق و زبردست شد هستید، با ما در این مقاله همراه شوید! ما در این مقاله به شرایط تحصیل رشته پزشکی در کشور آلمان خواهیم پرداخت.

 

 

 

شرایط کلی تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

 

شرایط کلی و سیستم آموزشی این رشته در کل دانشگاه های آلمان یکسان بوده و شما هر دانشگاهی را انتخاب کنید، باید مراحل مشابهی را طی کنید تا به یک پزشک متخصص تبدیل شوید.

به طور معمول، در کشور آلمان دوره پزشکی عمومی  ۶ سال و سه ماه طول می کشد و مانند سایر کشور ها، به صورت پیوسته تدریس می شود؛ به عبارت دیگر، این رشته شبیه رشته های دیگر، مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ندارد!

بعد از اتمام دانشگاه، دولت آلمان به منظور آزمون توانایی و مهارت های پزشکی دانشجویان فارغ التحصیل، آزمونی با نام آلمانی Staatsexamen برگزار می کند. قبولی در این امتحان، در واقع منجر به تائید پزشک می شود.

برای دانشجویانی که به هر دلیلی معادل سازی مدارک تحصیلات آن ها، با مشکل رو به رو شده است، دوره ای در نظر گرفته شده که با گذراندن و به پایان رساندن آن می توانند به هدف شیرین خود، یعنی تحصیل در رشته بی نظیر پزشکی دست یابی پیدا کنند. (دوره Studienkolleg )

جالب است بدانید تحصیلات دانشگاهی در آلمان، پایان راه برای یک پزشک تشنه علم طبابت نیست! واحد های علمی آموزشی که حداکثر  ۶ سال طول می کشد در این کشور ارائه می شود و پزشکان می توانند بعد از فراغت از دانشگاه و قبولی در آزمون دولتی، در آن ها شرکت کنند؛ حتی بعد از آن نیز، دوره های فراوان آموزشی برای این شغل وجود دارند که با استفاده از آن ها، افراد می توانند دانش و توانایی های خود را ارتقا دهند.

یکی از نکات مهم و کلیدی که قبل از مهاجرت به آلمان باید بدانید، این است که این رشته محبوب تنها به زبان آلمانی تدریس می شود و برای تعامل با بیماران و نیاز دارید که حتما به این زبان مسلط باشید.

برای پذیرش در اکثر دانشگاه های آلمان به مهارت فوق بالایی در زبان آلمانی (سطح C1) نیاز دارید؛ اگر سطح آلمانی شما B1 بوده و در این حد به این زبان صحبت می کنید، باید به دنبال دانشگاه هایی باشید که با این سطح نیز پذیرش دانشجو دارند.

 

 

 

دانشگاه های پزشکی کشور آلمان

 

در کشور آلمان، ۴۳ دانشگاه پزشکی وجود دارد که ۳۹ تای آن ها دولتی بوده و تنها ۴ تای آن ها خصوصی هستند.

برای ثبت نام و پذیرش در دانشگاه های دولتی، باید معدل بالایی داشته باشید.داشتن معدل بالا و درس خواندن زیاد برای رسیدن به این دانشگاه ها، حقیقتا می ارزد!

زیرساخت های عالی جامع، آزمایشگاه ها و پژوهشکده های بزرگ و بی نظیر،امکان گرفتن تخصص و تحصیل در مقطع دکترای پزشکی ، از مزایای بی شمار تحصیل در این دانشگاه هاست؛ اما این همه ماجرا نیست!

جالب ترین موضوع در مورد دانشگاه های دولتی پزشکی آلمان، این است که تمامی این امکانات بدون هیچ هزینه ای و کاملا رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

پذیرش در دانشگاه های خصوصی، متفاوت از انواع دولتی آن ها بوده و فقط به معدل متقاصیان بستگی ندارد.

می توانید این اطمینان را داشته باشید که از نظر کیفیت آموزشی، این مراکز نیز بسیار دقیق و حرفه ای عمل می کنند؛ فقط برای درس خواندن در آن ها باید هزینه پرداخت کنید. این هزینه، بسته به دانشگاهی که انتخاب می کنید، از ۵۷۰۰ تا ۱۵۵۰۰ یورو برای هر ترم می باشد.

 

 

 

هزینه تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان بین المللی

 

یکی از خدمات ارزنده و فوق العاده عالی که دولت آلمان به دانشجویان پزشکی بین المللی خود عرضه می دارد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی همانند دانشجویان اروپایی و آلمانی است.

البته این افراد، سالی دوبار یعنی هر ترم مبلغی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو به عنوان کمک هزینه باید بپردازند.

برای مطالعه مقاله هزینه های تحصیل در آلمان کلیک نمایید.

 

تنها در دو صورت شما مجبور به پرداخت هزینه تحصیل خود در آلمان هستید:

 

  1. دانشگاه های خصوصی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.
  2. رشته پزشکی را در دانشگاه ایالت فدرال Baden-Württemberg دنبال کنید.

شرایط و مدارک لازم برای اپلای در رشته پزشکی کشور آلمان

 

  • داشتن مهارت بالا در زبان آلمانی: این رشته در کشور آلمان تنها به زبان آلمانی تدریس می شود و علاوه بر این، برای تعامل با بیماران داشتن تسلط (اغلب سطح C1) به این زبان برای دانشجویان ضروری است. دانشجویانی که نیاز به گذراندن دوره Studienkolleg دارند، می تواند در این دوره نیز سطح زبان خود را افزایش دهند.
  • گواهی اتمام تحصیل در دوره متوسطه دوم: برای این که بتوانید با دانشجویان آلمانی شاگرد اول مقایسه شوید، باید حتما این مدرک را داشته باشید.هنچنین، اگر نیاز به شرکت در دوره یک ساله Studienkolleg _M را دارید، می توانید از این طریق نداشتن گواهی اتمام دوره دبیرستانتان را جبران کنید.
  • داشتن مهارت بالای زبان انگلیسی: با وجود تدریس رشته پزشکی به زبان آلمانی، برای خواندن و متوجه شدن متون تخصصی علمی این رشته، نیاز به تسلط خوب و کافی بر زبان انگلیسی دارید.
  • داشتن آگاهی و دانش بالا از دروس مدرسه ای زیست شناسی، شیمی و ریاضیات: درک بالا از این موضوعات درسی، برای گذراندن درس های اولیه پزشکی لازم و واجب است.
  • داشتن معدل بالای تحصیلی: اکثر متقاضیان رشته پزشکی دانش آموزان نمونه با نمرات و معدل های بسیار خوبی هستند؛ به همین علت معدل کل شما نقش به سزایی در پذیرشتان در این رشته ایفا می کند.
  • از آن جایی که معمولا دانشگاه های پزشکی آلمان، بیش از ظرفیت خود تقاضای پذیرش از سراسر دنیا دارند، معیار های دیگری که بسته به دانشگاه متفاوت است برای سنجش افراد قرار می دهند.برخی از آن ها عبارت اند از: گذراندن یک دوره آموزشی حرفه ای در یک شاخه پزشکی، اختصاص دادن مدت زمانی به خدمات رسانی داوطلبانه، کسب نتایج خوب و رضایت بخش در یکی از تست های استعداد یابی تحصیلی پزشکی و….

نحوه اپلای و ثبت نام در رشته پزشکی در آلمان

 

برای دانش آموزان ایرانی ثبت نام و درخواست تحصیل در رشته پزشکی در کشور اروپایی آلمان، چندان تفاوتی با سایر رشته ها ندارد.

کافی است مستقیما با خود دانشگاه مورد نظرتان و یا با کمک  مجموعه استادی پلن ارتباط برقرار کرده و مدارک مورد نیازشان را ارسال کنید تا مراحل اپلای و پذیرش شما انجام و بررسی شود.

آیا تحصیل در رشته پزشکی در آلمان سخت است؟

 

اگر بخواهیم منصفانه به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم تحصیل در این رشته در آلمان،نیاز به سخت کوشی بسیاری دارد.ساعت ها مطالعه، کسب کردن مجموعه مهارت های از درک علوم طبیعی گرفته تا چگونگی تعامل با بیماران، انعطاف پذیری زیاد، توانایی کنار آمدن با استرس و… همه و همه نیاز به  پشتکار فراوان و اراده ای قوی دارد.

اگر علاقه واقعی به رشته پزشکی را درون خود احساس می کنید، نباید از این قبیل موارد بترسید.

از طرفی، مزایای بسیار زیادی با ثبت نام و تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های آلمان به دست می آورید.به عنوان مثال، دوره هایی وجود دارد که به طور کاملا رایگان، شما را برای امتحانات آماده می کند.

دانشجویان این رشته، معمولا کم تر از سایر رشته ها درس و دانشگاه را رها می کنند؛ به همین علت، نمی توان گفت درس خواندن در این رشته در دانشگاه های فوق العاده با کیفیت این کشور، نشدنی و سخت است.

آموزش هایی که در دوره تحصیلی خود می بینید برای کنار آمدن با اضطراب، کار سخت و طولانی و مسئولیت پذیری لازم و ضروری هستند و شما را  تبدیل شدن به یک پزشک متخصص آماده می کند.

 

 

برنامه درسی رشته پزشکی در آلمان

 

معمولا این دوره شش ساله خواهد بود.

مرحله ۱: کلینیک مقدماتی )به آلمانی ( Vorklinik: که حدود ۴ ترم (دو سال) طول می کشد. این دوره شامل درس های مبانی نظریه پزشکی (آناتومی، روانشناسی و بیوشیمی)، آموزش کمک های اولیه و سه ماه کارآموزی به عنوان یک پرستار می شود.بعد از اتمام این دو سال، اولین امتحان تائید صلاحیت پزشکی دولتی از شما گرفته می شود.

مرحله ۲: کلینیک ۲ (به آلمانی Klinik): در این مرحله به مدت شش ترم یعنی سه سال، دروس آشنایی با موضوعات پزشکی (به عنوان مثال مغز و اعصاب، ارتوپدی، زنان) تدریس می شود.

علاوه بر آن ۴ ماه کارآموزی در یک بیمارستان، مطب پزشک عمومی و  یا یک مرکز پزشکی سرپایی را  باید بگذرانید.

بعد از پایان این مرحله آموزشی، امتحان دوم تائیدیه  صلاحیت پزشکی دولتی از شما گرفته می شود.

مرحله ۳: کار عملی (به آلمانی Praktisches Jahr): کارهای عملی در یک کلینیک یا بیمارستان در زمینه های داخلی، جراحی و یک شاخه انتخابی پزشکی را طی دو ترم یعنی یک سال را در مرحله سوم باید انجام دهید.

بعد از گذراندن این یک سال، چالش بعدیتان آخرین امتحان دولتی برای تائید مهارت های پزشکی شما است.

بعد از موفقیت و قبولی در هر سه آزمون، فارغ التحصیلان تائیدیه نهایی خود را دریافت کرده و رسمتا پزشک نامیده می شوند.

بعد از پزشکی عمومی، دانشجویان علاقه مند می توانند در مقطع دکترای این رشته ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند.

نوشتن یک تز و یا اصطلاحا پایان نامه پزشکی ( در حدود ۱۰۰ صفحه)  همراه با آموختن آموزش های تخصصی مسئولیت دانشجویان این مقطع است.

کار پایان نامه آن ها ممکن است از یک سال تا سه سال به طول بیانجامد.

و بعد از اتمام موفقیت آمیز دکترای پزشکی، فارغ التحصیلان عنوان Dr. med (Doctor of medicine) را دریافت می کنند.

می توانید برای رسیدن به نهایت آرزویتان وارد دوره تخصص شوید که در آن به مدت ۵ یا ۶ سال در یک شاخه خاص از پزشکی درس خوانده و فعالیت می کنید و در موسسات پزشکی مختلف مربوط با تخصص شما باید مشغول به کار عملی شوید.

برای این که به عنوان یک پزشک متخصص تایید شده و کار تخصصی خود را آغاز کنید، باید آزمون دولتی تخصص را نیز بعد از این دوره سپری کنید.

به طور کلی، با تکمیل و قبول شدن در آزمون دولتی تخصص، پزشکان می توانند به عنوان یک پزشک متخصص کار کنند. بدون گذراندن آموزش های تخصصی، این افراد فقط می توانند بیماران بیمه شده خصوصی را معالجه کنند یا در زمینه ای مرتط با پزشکی مثل علوم بهداشتی کار کنند و در زمینه طبابت و معالجه بیماران وارد نشوند.

برای این که دانشجویان پس از دبیرستان بتوانند به دانشگاهی در آلمان مراجعه کرده و در آن ثبت نام کنند، اکثرا باید یک سال دوره مقدماتی به اصطلاح Studienkolleg را بگذرانند.

این دوره به مدت ۲ ترم دانشجویان را برای تحصیل در سیستم آموزش عالی آلمان آماده می کرده، به آن ها کمک می کند مهارت های زبان آلمانی خود را ارتقا دهند و با Feststellungsprüfung، امتحانی که به دانشجویان بین المللی اجازه ورود به سیستم آموزش عالی آلمان را می دهد، پایان می یابد.

دانشجویانی که می خواهند پزشکی بخوانند باید  قسمت M-Course در Studienkolleg که آن ها را برای تحصیل در رشته پزشکی آماده می کند ،را نیز سپری کنند.

رشته پزشکی یکی از رشته های محبوب و پر طرفدار در بین رشته های دانشگاهی است.

اگر هدف تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های فوق العاده عالی کشور آلمان را دارید، با مشاوران و کارشناسان موسسه استادی پلن در ارتباط باشید تا شما را با هر آن چه که برای نزدیک تر شدن به رویایتان لازم است، آشنا کنند.

 

مطالب مرتبط: مقایسه تحصیل در رشته پزشکی در کانادا و آلمان | تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی | تفاوت تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی در آلمان | بورسیه‌ های تحصیلی در آلمان

برای دریافت خدمات مشاوره تحصیلی به صفحه ی  رزرو وقت مشاوره مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *