تحصیل کارشناسی در آلمان

 

۳۵٪ از کل دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی به این کشور آمده اند. دلیل پر طرفدار بودن و محبوبیت دوره کارشناسی در آلمان، واضح و روشن است؛ اگر این سرزمین آریایی را برای ادامه تحصیل و درس خواندن انتخاب کرده اید، مطمئن باشید بعد از فارغ التحصیلی و دریافت مدرک لیسانس، درک تئوریک و عملی قوی در رشته حرفه ای خود به دست می آورید و با استفاده از این دستاورد ها، مسیر آکادمیک روشن و فرصت های شغلی بی شماری انتظار شما را می کشند. در این مقاله به چند و چون تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور پیشرفته آلمان می پردازیم.

برای درخواست و اپلای در مقطع لیسانس در کشور آلمان  رشته مورد علاقه تان، به یک راهنمای گام به گام احتیاج دارید که هر قدم را درست و اصولی برای رشد و دستیابی به هدفتان بردارید؛ ما این راهنما را در اختیارتان قرار می دهیم:

برای مطالعه شرایط تحصیل رشته پزشکی در کشور آلمان کلیک نمایید. 

 

 

 

 1. دانشگاه و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. 

ایتدا باید در مورد رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود تصمیم بگیرید. اول از همه باید بدانید که ایده آل ترین رشته برای شما کدام است؟ بعد از آن، در کدام دانشگاه آلمان قصد دارید این رشته را دنبال کنید؟ در آلمان، دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که طیف گسترده ای از رشته ها و موضوعات درسی را پوشش می دهند.

دروس و ماژول های مطالعاتی ارائه شده برای دانشجویان ورودی اجباری نیست و می توانید با توجه به ترجیحات و الویت بندی خود برای برنامه تحصیلی ترم های اولتان تصمیم گیری کنید.

 

هنگام انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی کارشناسی خود، پیشنهاد می کنیم دو مورد زیر را در نظر بگیرید:

 

 • دانشگاه مورد نظر و شهر آن
 • واحد های درسی رشته تحصیلی انتخابیتان

مورد اول تا حدود زیادی هزینه کلی تحصیلات و فعالیت های مازاد تحصیلی  شما را مشخص می کند. اگر دانشگاه انتخابی شما در یک شهر بزرگ واقع شده باشد، این موضوع بر کل هزینه های زندگی در آلمان به عنوان یک دانشجوی خارجی تأثیر می گذارد. از طرف دیگر، اگر دانشجوی بلند پرواز و بسیار درس خوانی هستید، شاید ترجیح دهید لیست دانشگاه های مورد نظرتان را فقط به معتبرترین دانشگاه ها محدود کنید.

 

مورد دوم، درک شما از محتوا و واحد های دوره (رشته) تحصیلی، تردیدهایی را که احتمالا درباره آنچه می خواهید بخوانید دارید ، از بین می برد و به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام رشته با خواسته ها و علایق شما متناسب تر است. ممکن است رشته ای را انتخاب کنید که از لحاظ دروس عملی و حرفه ای دقیقا همانی باشد که مد نظر دارید، اما دروس تئوری آن نتواند شما را به هدفتان نزدیک کند.

 

به عنوان مثال، ماژول های مطالعاتی رشته انتخابی شما ممکن است هر موضوعی را که مایل به یادگیری آن هستید، پوشش دهد، اما شما بیشتر علاقه مند به شرکت در جلسات عملی تر باشید، در حالی که این دوره شامل آزمایش های محدود و کار های عملی اندک می باشد. بنابراین، اگر کاملا آگاه به چارت درسی ارائه شده رشته مورد نظرتان در دانشگاه مورد علاقه خود باشید، بدون هیچ شک و شبه ای می توانید با انرژی فراوان زندگی دانشجویی را آغاز کنید!

 

 

 

 1. مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه مورد نظرتان را بررسی کنید. 

بعد از اینکه تصمیم گرفتید در یک رشته تحصیلی خاص مدرک کارشناسی  بگیرید، اکنون باید شرایط ورود به دانشگاه را متوجه شوید.

 

به خاطر داشته باشید که این مرحله بسیار مهم است زیرا هر موضوع کوچکی اهمیت فراوان دارد. در طول این مرحله، روند درخواست شما شروع می شود و خطاهای کوچک ممکن است شما را با یک نتیجه ناموفق مواجه کند. برای جلوگیری از این امر، همیشه باید به اندازه نیاز زمان صرف کنید تا دقیقاً همه الزامات و مدارک مورد نیاز و قوانین را درک کنید. برای این کار حساس، اخذ مشاوره از کارشناسان حرفه ای که سال ها تجربه در امر اپلای دارند، می تواند کمک شایانی به شما کند؛ به همین منظور می توانید با مشاوران متخصص و حرفه ای موسسه استادی پلن در ارتباط باشید.

 

هزینه های دوره لیسانس در آلمان
هزینه های دوره لیسانس در آلمان

 

 

 

شرایط ثبت نام بسته به دانشگاه مورد نظر شما فرق می کند. جدا از تغییرات جزئی،  موارد اصلی برای اپلای و تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان به شرح زیر می باشد:

 

 • مدارک دبیرستان
 • نمرات شما از تحصیلات قبلی
 • صلاحیت ورودی
 • تسلط به زبان آلمانی
 • نامه انگیزشی یا منابع (اختیاری)
 • کپی مدارک شناسایی.
 1. زبان آلمانی را بیاموزید. 

اکثریت مطلق برنامه ها و رشته های کارشناسی در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی تدریس می شوند. بنابراین، برای پذیرش باید مهارت بسیار خوبی در زبان آلمانی از خود نشان دهید. معمولاً می توانید مهارت خود را با ارسال آزمون استاندارد این زبان اثبات کنید.

 

سطح زبان مورد نیاز، بسته به دوره شما و آزمون استانداردی که انجام داده اید، فرق می کند. به عنوان مثال، مدرک C2 از موسسه گوته برای برخی از دانشگاه ها قابل قبول است.

 

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها ممکن است از این قانون طلایی دور شوند و شما را به شرط گذراندن دوره مقدماتی زبان آلمانی قبل از شروع واحد های رشته درسیتان، پذیرش کنند. اگر نمی خواهید وقت خود را از دست بدهید و مستقیماً به سراغ دروس اصلی خود بروید (که به طور معمول باید اولین گزینه و ترجیح شما همین باشد) ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از آمدن به آلمان برای ادامه تحصیل، زبان آلمانی را یاد بگیرید. بعلاوه، شما ملزم به فراگیری آلمانی حتی اگر رشته شما به زبان انگلیسی تدریس شود، هستید؛ زیرا مردم محلی این کشور به آلمانی صحبت می کنند و برای ارتباط برقرار کردن با آن ها، نیاز مبرم به این زبان دارید!

برای مطالعه کامل شرایط  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی کلیک نمایید.

 

 

 1. تمهیدات مالی را آماده کنید.

دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا، برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی آلمان احتیاج دارند و ملزم به داشتن توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور هستند. بنا به مصوبه امسال، برای صدور ویزای دانشجویی باید حداقل ۸،۶۴۰ یورو در حساب بانکی به صورت بلوکه شده داشته باشید.

این مبلغ، برای یک دانشجوی عادی هزینه زیادی است، بنابراین مدت ها پیش، قبل از فرا رسیدن زمان درخواست و اپلای، باید با این چالش روبرو شوید. توصیه می کنیم حداقل چهار تا شش ماه قبل از درخواست ویزای دانشجویی،شروع به پس انداز کردن کنید.

 

برای مطالعه هزینه های تحصیل در آلمان کلیک نمایید.

 

در این مدت می توانید از دانشجویان بین المللی در آلمان، که خوشبختانه تعداد آنها به اندازه کافی زیاد است، درباره کار دانشجویی و چگونگی تامین مخارج زندگی دانشجویی سوال کنید!

 

 

 

 

 1. درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنید. 

بعد از این که همه مدارک و اسناد مورد نیاز را آماده کردید و چندین بار درسی و کامل بودن آن ها را چک کردید، وقت آن رسیده که برای ارسال درخواست خود اقدام کنید.

برای این مرحله، بهترین کار کمک گرفتن از افرادی است که تجربه ی زیادی در انجام اپلای و کلیه امور مربوط به مهاجرت های تحصیلی دارند. برای ثبت نام و ارسال درخواست اینترنتی به دانشگاه های آلمان، می توانید با کارشناسان موسسه استادی پلن تماس حاصل فرمایید.

برای مطالعه بورسیه‌های تحصیلی در آلمان کلیک نمایید. 

 

 

 

 1. منتظر نامه پذیرش باشید. 

هنگامی که دانشگاه تأیید کرد که  درخواست شما را دریافت کرده است، منتظر بمانید تا تائیدیه درخواستتان را دریافت کنید. همانطور که می دانید، دانشگاه های آلمان تعداد زیادی از متقاضیان آلمانی و خارجی را پذیرش می کنند و بررسی درخواست شما ممکن است به درازا بکشد. مخصوصا اگر برای یکی از دانشگاه های برتر و معتبر آلمان، درخواست داده باشید، باید زمان طولانی تری را منتظر بمانید؛ زیرا تعداد دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این مراکز آموزش عالی کم نیستند! توجه داشته باشید که حتی عدم ارسال یک مدرک مورد نیاز از طرف شما، ممکن از این زمان را طولانی تر کند. پس مدارک و اسناد خود را با دقت تمام برای دانشگاه بفرستید.

 

 

 

 1. بیمه درمانی دریافت کنید. 

بیمه درمانی در آلمان برای دانشجویان بین المللی اجباری است. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه خود، باید به دنبال دریافت بیمه درمانی در آلمان باشید. در آلمان دو نوع بیمه وجود دارد: خصوصی و دولتی.

به یاد داشته باشید که بیمه درمانی اجباری است، اما شما آزادانه تصمیم می گیرید کدام نوع بیمه و کدام شرکت ارائه دهنده را انتخاب کنید.

برای مطالعه بیمه درمانی دانشجویی کلیک نمایید . 

 

 

 

 1. ویزای دانشجویی بگیرید. 

سرانجام، شما وارد مرحله نهایی درخواست خود برای تحصیل رشته مورد علاقتان در دوره لیسانس در آلمان می شوید. دانشجویان ایرانی برای درس خواندن در این کشور باید ویزای دانشجویی بگیرند.

 

این نکته را هرگز فراموش نکنید که سه ماه قبل از شروع سال تحصیلی به دنبال تمام گام های ذکر شده باشید و کار های مهاجرتی تان را به اتمام برسانید؛ زیرا سفارت اصلا شروع تدریس واحد های درسی شما را در نظر نمی گیرد و بنا به روال عادی کار شما را انجام می دهد، بنابراین وقت را غنمیت بشمارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از تحصیل کارشناسی در آلمان با مشاوران موسسه استادی پلن ارتباط برقرار کنید.

مطالب مرتبط: مقایسه تحصیل در رشته پزشکی در کانادا و آلمان | تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی | تفاوت تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی در آلمان | بورسیه‌ های تحصیلی در آلمان

 

برای دریافت خدمات مشاوره تحصیلی به صفحه ی  رزرو وقت مشاوره مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *