سیستم نمره دهی در هلند | انتخاب کشور هلند به عنوان مقصد تحصیلی تان به این معناست که شما باید خود را برای نوع متفاوتی از زندگی و البته تحصیل آماده کنید. احتمالا شما همین حالا هم خود را برای بسیاری از تفاوت ها آماده کرده اید (به عنوان مثال مواردی مانند آب و هوا، سبک زندگی، ترافیک، غذا، لباس و مذهب). یکی دیگر از تفاوت هایی که تحصیل در هلند با تحصیل در کشور خودمان دارد؛ سیستم نمره دهی متفاوت آنجاست. در حقیقت، سیستم نمره دهی در این کشور آنقدرها هم پیچیده نیست با این حال، با چیزی که شما به آن خو گرفته اید، تفاوت زیادی دارد.

در مقاله ای که امروز برای شما آماده کرده ایم برای افزایش درک و اطلاعات شما از سیستم نمره دهی در این کشور، توضیحاتی در این زمینه ارائه کرده ایم. با ما همراه باشید.

سیستم نمره دهی در هلند

سیستم نمره دهی ده امتیازی در هلند:

در جهان، انواع مختلفی از سیستم های نمره دهی برای سنجش سطح علمی دانشجو وجود دارد. برخی از این سیستم ها ۵ امتیازی، برخی ۱۰ امتیازی و برخی ۲۰ امتیازی و حتی ۱۰۰ امتیازی هستند. در برخی از آن ها، نفرات برتر رتبه های پایین تر را دارند (به طور مثال کسی که رتبه ی ۱ را اخذ کند از همه بهتر است) و در برخی دیگر، کسب امتیاز بیشتر به منزله ی نمره ی بالاتر است (به طور مثال اخذ نمره ۱۰۰ از ۱۰۰). در هلند، هم در سیستم آموزشی دبیرستان و هم در سیستم آموزشی مربوط به تحصیلات عالی، از یک سیستم نمره دهی ۱۰ امتیازی استفاده می شود. در این سیستم بالاترین نمره ۱۰ است و حداقل نمره ای که برای قبولی در نظر گرفته شده است، ۶ است.

نمره ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱
معنا برجسته خیلی خوب خوب خیلی رضایت بخش رضایت بخش تقریبا رضایت بخش نامناسب خیلی نامناسب ضعیف خیلی ضعیف

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در هلند، کسب نمره ی ۹ و ۱۰ تا حد زیادی چالش برانگیز است. بسیاری از دانشجویان موفق به اخذ امتیاز بالاتر از ۸ نمی شوند.

سیستم نمره دهی در هلند

مقایسه سیستم نمره دهی در هلند:

در جهان، چندین کشور دیگر نیز وجود دارند که از سیستم نمره دهی مشابه با کشور هلند استفاده می کنند. یک مثال برای این مورد، کشورهایی هستند که از سیستم نمره دهی ۱۰۰- ۱ استفاده می کنند. با این حال، مقایسه نمره ی ۱۰۰-۹۰ در این سیستم ها با نمره ی ۱۰ در سیستم آموزش هلندی (و یا نمره ۹۰-۸۰ با نمره ی ۸ و ۹ سیستم نمره دهی کشور هلند) کار اشتباهی است.

به عنوان مثال، امتیاز ۸۰ در چین نمره خوبی در نظر گرفته نمی شود چرا که اکثر دانشجویان در چین نمراتی بین ۸۰ الی ۱۰۰ اخذ می کنند. با این حال، در هلند نمره ی ۸ نمره ی بسیار خوبی محسوب می شود چرا که در این کشور اکثر نمره ها بین ۶ الی ۸ هستند. تنها دانش آموزان بسیار ممتاز قادر به اخذ امتیاز بالاتر از ۸ هستند.

سیستم نمره دهی در هلند

یک سیستم نمره دهی قطعی:

یکی دیگر از جنبه های مهم سیستم نمره دهی در کشور هلند که آن را با سیستم نمره دهی کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان متفاوت می کند این است که این سیستم یک سیستم نمره دهی “مطلق” است. این بدان معناست که نمره ی یک فرد تنها بر اساس نتایج آزمون وی داده می شود؛ نه بر اساس نحوه ی عملکرد دانشجو در مقایسه با سایر افرادی که در همان آزمون شرکت کرده اند. بنابراین، اگر در یک آزمون هلندی ۶۰ درصد از سوالات را درست پاسخ دهید شما نمره ی ۶ را بدست می آورید. صرف نظر از اینکه سایر داوطلبان در همان آزمون چه نمره ای را اخذ کرده اند. حتی اگر ۶ بالاترین نمره در آزمون باشد، باز هم شما با نمره ی ۸ یا ۹ یکی نخواهید شد.

 

مطالب مرتبط: کارآموزی در هلند | سطح امنیت در هلند | تدریس انگلیسی در هلند | بهترین شهر هلند برای زندگی

| ویزاری همراه در هلند | بیمه دانشجویان در هلند

 

برای دریافت خدمات مشاوره تحصیلی به صفحه ی  رزرو وقت مشاوره مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *