دانشگاه فرایبورگ (به زبان آلمانی Uni Freiburg)، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در Freiburg im Breisgau ، بادن-وورتمبرگ آلمان واقع شده است. این دانشگاه که در سال ۱۴۵۷ توسط سلسله هابسبورگ بعنوان دومین دانشگاه در کشور اتریش پس از دانشگاه وین تأسیس شد. امروزه دانشگاه فرایبورگ با وجود ۵۵۰ سال سابقه پنجمین دانشگاه قدیمی آلمان است که در زمینه­های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی در جهان شهرت دارد.

دانشگاه فرایبورگ که در بین مؤسسات برتر تحقیق و آموزش در اروپا قرار دارد با چهره­هایی همچون مارتین هایدگر ، هانا آرنت ، رودولف کارناپ ، دیوید داوب ، یوهان اک ، هانس-جورج گادامر ، فردریش هایک ، ادموند هوسرل ، فردریش ماینکه ، ماکس وبر، پل اوهلنوت و ارنست زرملو در سراسر جهان شناخته شده است.

در کنار اعتبار دانشگاهی، شهر فرایبورگ به دلیل سیاست­ های سازگار با محیط زیست و تمرکز روی انرژی­های تجدید پذیر و پایداری، جذب انرژی خورشیدی در جهان مشهور است. این نگرش آگاهانه از محیط زیست در سطح شهر به دانشگاه این شهر نیز انتقال یافته و موجب شده است که کارگروه “Nachhaltige Universität Freiburg” (دانشگاه پایدار فرایبورگ) تأسیس گردد و دستورالعمل­های زیست محیطی را برای اجرا در دانشگاه ترسیم شود. همچنین یکی از دلایلی که فرایبورگ را  به مکانی محبوب برای مطالعه تبدیل کرده است، فعالیت­های تفریحی بیشماری است که به دلیل نزدیکی شهر با الزاس و سوئیس، دانشجویان می­توانند از آن بهره­مند شوند. این امر شهر فرایبورگ و این دانشگاه را به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین­المللی تبدیل کرده است؛ به طوری که بیش از ۲۱۰۰۰ دانشجوبه طور تمام وقت به تحصیل در این دانشگاه مشغول هستند که از این تعداد ۱۷ درصد را دانشجویان بین­المللی از ۱۲۰ کشور دنیا تشکیل می­دهند.

برای مطالعه بورسیه‌های تحصیلی در آلمان کلیک نمایید. 

دانشگاه فرایبورگ از سال ۱۹۱۱ دوره­ های آموزش زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی خود ارائه می­دهد. این دوره ها در طول ترم در مرکز آموزش زبان دانشگاه “Sprachlehrinstitut” برگزار می شود و دانشجویان بیش از ۵۰ کشور را به فرایبورگ جذب می­کند. دوره های فشرده زبان با یک برنامه تکمیلی شامل سخنرانی­ها و سمینارهای مربوط به فرهنگ، سیاست، فلسفه و هنر آلمان و همچنین گشت و گذار در جنگل سیاه، منطقه آلزاس در فرانسه، بازل (سوئیس) یا دریاچه کنستانس هیجان­انگیزتر می­شود. اما مهم­ترین ویژگی دانشگاه فرایبورگ در این است که این دانشگاه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا شهریه­ای ندارد و تنها بایستی ۲۰۰ یورو برای هزینه­ های پذیرش و ثبت­نام پرداخت کنند که این خبری خوش برای دانشجویان بین­المللی است که تمایل دارند در کشور آلمان و دانشگاه فرایبورگ تحصیل کنند.

سیستم آموزش دانشگاه فرایبورگ

دانشجویان می­توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ۱۲۰ رشته­ی مختلف در ۱۱ دانشکده ­ی این دانشگاه به تحصیل بپردازند که این دانشکده­ها عبارتند از:

 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده اقتصاد و علوم رفتاری
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده فلسفه (تاریخ ، جامعه شناسی و غیره)
 • دانشکده ریاضی و فیزیک
 • دانشکده شیمی ، داروسازی و علوم زمین
 • دانشکده زیست شناسی
 • دانشکده علوم جنگل و محیط زیست
 • دانشکده مهندسی

دانشگاه فرایبورگ از جمله دانشگاه ­های برتر در جهان و آلمان است. به طوری که بر اساس رتبه ­بندی موسسه­ی تایمز در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه توانست در بین دانشگاه­های برتر جهان رتبه­ی ۸۶ را به خود اختصاص دهد. در بین زمینه­های تحصیلی در این دانشگاه، هنر و علوم انسانی با رتبه­ی ۵۴ و Life Science با رتبه­ی ۵۹ کمترین رتبه را به خود اختصاص داده­اند که نشان­دهنده­ی نقطه­ی قوت تحصیل در دانشگاه فرایبورگ است.

دانشگاه فرایبورگ، فرصت­های تحصیلی و پژوهشی متنوعی برای فارغ­التحصیلان دارد. یکی از این فرصت­های قابل توجه برای فارغ­التحصیلان، مرکز مطالعات پیشرفته فرایبورگ است.جدا از برنامه­های ویژه­ی فارغ­التحصیلان، دانشگاه فرایبورگ دانشکده­های فوق لیسانس و مراکز تحقیقاتی دیگری را با هماهنگی آکادمی تازه تاسیس بین­المللی فارغ­التحصیلان (IGA) فرایبورگ تأسیس کرده است. IGA ترکیبی از پنج مدرسه مختص فارغ­التحصیلان دانشگاه فرایبورگ است: دانشکده بیولوژی و پزشکی، مدرسه فرهنگی و بین فرهنگی مکتب الهیات و مطالعات دینی اروپا، دانشکده علوم زبان هرمان پاول و دانشکده فارغ ­التحصیلی محیط زیست، جامعه و تغییرات جهانی دانشکده جنگل و علوم محیط زیست.

تحقیقات دانشگاه فرایبورگ

دانشجویان دانشگاه فرایبورگ می­توانند در رشته ­های علوم پایه، روانشناسی، سلامت، پزشکی و مراقبت­های پزشکی، تجارت و اقتصاد، حقوق، هنر و علوم انسانی، علوم اجتماعی، آموزش، علوم کامپیوتر و Life Science به تحصیل بپردازند. اما دانشگاه فرایبورگ یکی از قویترین دانشگاه­های تحقیقاتی در اروپا است که به لطف طیف گسترده­ی رشته­های دانشگاهی، دارای پتانسیل بسیار خوبی برای تحقیقات بنیادی نوآورانه چه در خصوص رشته­های اصلی و چه تحقیقات میان­رشته­ای دارد. همچنین محققان فرایبورگ با سایر محققان در تمام سطوح (سطح ملی و سطح جهانی)، سایر دانشگاه­ها و موسسات تحقیقاتی و همچنین با صاحبان صنایع ارتباط نزدیکی دارند.

بر اساس رتبه ­بندی سازمان DFG دانشگاه فرایبورگ رتبه­ی هفتم در بین دانشگاه­های آلمانی در خصوص بودجه­ی دریافتی از بنیاد تحقیقات آلمان را دارد و نتیجه­ی این تحقیقات در قالب دریافت ۱۰ جایزه­ی نوبل و ۱۳ جایزه­ی لایب نیتز منعکس شده است. این دانشگاه همچنین با هدف گسترش بیشتر توانایی­های خود در زمینه­ی پایداری و تحقیقات زیست­محیطی، مرکز Solar-Uni  Freiburg  را در سال ۲۰۰۷ تأسیس کرده است که پانل­های خورشیدی بر روی بام ساختمان­های دانشگاه نصب شده بود. برای تحقیقات و تدریس در خصوص انرژی­های تجدیدپذیر در دانشگاه، مرکز انرژی­های تجدیدپذیر (ZEE) که یک مرکز بین رشته­ای است را تأسیس کرد.

مرکز انرژی­های تجدیدپذیر  از حمایت بخش صنعت انرژی تجدیدپذیر در فرایبورگ و همچنین همکاری این دانشگاه با سایر مؤسسات تحقیقاتی مانند موسسه Fraunhofer برای سیستم­های خورشیدی ISE و مؤسسه Öko-Institute – (موسسه بوم شناسی کاربردی یا دانشگاه علوم کاربردی آفنبورگ) برخوردار است. علاوه بر این تحقیقات پایداری در زمینه­ی انرژی خورشیدی، زیست توده، انرژی زمین گرمایی، راندمان انرژی و انرژی­های جدید در این دانشگاه نیز با جدیت دنبال می­شود.

۱۹ مرکز تحقیقاتی دانشگاه فرایبورگ نشان از جایگاه تحقیقات در این دانشگاه دارد که این مراکز دارای اعتبار در سطح جهانی هستند که برخی از آنها عبارتند از:

 • مرکز برنشتاین فرایبورگ (BCF)
 • مرکز مطالعات آسیایی بین فرهنگی (CETRAS)
 • مرکز تجزیه و تحلیل داده ها و مدل سازی (FDM)
 • مرکز مردم شناسی و مطالعات جنسیتی (ZAG)
 • مرکز تجارت و حقوق
 • مرکز نقص ایمنی (CCI)
 • مرکز مطالعات فرانسوی
 • مرکز پزشکی و جامعه
 • مرکز علوم اعصاب (ZfN)
 • مرکز فرهنگ و موسیقی پاپ (ZPKM)
 • مرکز انرژی­های تجدیدپذیر (ZEE)
 • مرکز زیست­شناسی سیستم (ZBSA)
 • مرکز مطالعات آسیایی بین فرهنگی
 • مرکز جامع سرطان فرایبورگ
 • مرکز تعاملی و فن آوری های Bioinspired فرایبورگ (FIT)
 • مرکز اخلاق فرایبورگ
 • مرکز تحقیقات مواد فرایبورگ (FMF)
 • مرکز زبان­شناسی هرمان پاول (HPCL)
 • مرکز مطالعات قرون وسطایی

خدمات شغلی دانشجویی دانشگاه فرایبورگ

مرکز خدمات شغلی دانشجویی مشاوره­ های تخصصی در خصوص رشته­های شغلی، فرصت­های شغلی و کارآموزی به دانشجویان خود ارائه می­دهد. علاوه بر این دانشگاه فرایبورگ با آژانس استخدام فدرال آلمان همکاری نزدیکی دارد و بدین ترتیب فرصت­های شغلی متعددی را در اختیار دانشجویان خود قرار می­دهد. علاوه بر این در طول سال سخنرانی های متفاوتی در زمینه­های شغلی برگزار می­شود که به دانشجویان کمک می­کند تا در مورد زمینه­های شغلی بیاموزند و و درباره­ی کارآموزی، مدیریت مالی، راهبردهای کاربردی، روشهای انتخاب کارمندان و موارد دیگر از کارشناسان سؤال کنند و تجربه کسب کنند.

 

 

تاریخچه دانشگاه فرایبورگ دانشگاه فرایبورگ (به زبان آلمانی Uni Freiburg)، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در Freiburg im Breisgau ، بادن-وورتمبرگ آلمان واقع شده است. این دانشگاه که در سال ۱۴۵۷ توسط سلسله هابسبورگ بعنوان دومین دانشگاه در کشور اتریش پس از دانشگاه وین تأسیس شد. امروزه دانشگاه فرایبورگ با وجود ۵۵۰ سال سابقه پنجمین دانشگاه قدیمی آلمان است که در زمینه­های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی در جهان شهرت دارد.   دانشگاه فرایبورگ که در بین مؤسسات برتر تحقیق و آموزش در اروپا قرار دارد با چهره­هایی همچون مارتین هایدگر ، هانا آرنت ، رودولف کارناپ ، دیوید داوب ، یوهان اک ، هانس-جورج گادامر ، فردریش هایک ، ادموند هوسرل ، فردریش ماینکه ، ماکس وبر، پل اوهلنوت و ارنست زرملو در سراسر جهان شناخته شده است.