Amsterdam University – دانشگاه آمستردام (UVA) یک دانشگاه دولتی واقع در آمستردام هلند است.
UVA یکی از دو دانشگاه بزرگ تحقیقاتی در کشور هلند است. این دانشگاه در سال ۱۶۳۲ توسط مقامات شهرداری تاسیس شد و بعدها به نام شهر آمستردام تغییر نام داده شد. دانشگاه آمستردام سومین دانشگاه قدیمی در هلند است که تاکید آن نه تنها در توسعه مهارت های علمی، بلکه در ارتقاء اصالت، توانایی فکری و اعتماد به نفس دانشجویان است. این دانشگاه بیش از ۲۳۰۰۰ دانشجو به تحصیل مشغول
هستند که ۱۲ درصد این دانشجویان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

 

در خصوص سیستم آموزشی دانشگاه آمستردام, نیاز است بدانید:

 

دانشجویان دانشگاه آمستردام در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند.
این دانشگاه دارای ۷ دانشکده است که عبارتند از:

 • علوم انسانی
 • علوم اجتماعی و رفتاری
 • اقتصاد و کسب و کار
 • علوم
 • حقوق
 • پزشکی
 • دندانپزشکی

دانشجویان این امکان را دارند که  در ۲۰۰ رشته ای که در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود به تحصیل بپردازند. روابط نزدیک و همکاری با موسسات بین المللی از طریق عضویت در لیگ دانشگاه های اروپایی (LERU)، شبکه ی نهادهای دانشگاهی شهرهای پایتخت اروپا (UNICA) و انجمن دانشگاه های اروپایی (EUA) فرصت های متنوع پژوهشی، شغلی و آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می دهد که از جمله مزایای تحصیل در این دانشگاه به شمار می رود.

بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز دانشگاه آمستردام در بین دانشگاه های جهان رتبه ی ۶۲ را به خود اختصاص داده است. رشته ی علوم اجتماعی با رتبه ی ۲۱ بهترین رتبه در بین رشته های این دانشگاه در جهان را کسب کرده است. در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، دو بخش رسانه و ارتباطات دانشگاه آمستردام به انتخاب سایت  QS در رتبه اول قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه بودجه ی سالیانه ای به ارزش ۶۰۰ میلیون یورو دارد.

تاریخچه دانشگاه آمستردام هلند: در ژانویه سال ۱۶۳۲، مدرسه تمدن آمستردام توسط مقامات شهرداری در آمستردام تاسیس شد. این مدرسه به آموزش پزشکی اختصاص داشت. مدرسه تمدن آمستردام شرایط مشابهی از نظر تحصیلات با سایر موسسات آموزش عالی فراهم کرد اما نمی توانست مدرک حرفه ای صادر کند. در نتیجه دانشجویان پس از آموزش می توانستند تحصیلات خود را در دانشگاهی در شهر دیگر تکمیل کنند. مدرسه آمستردام در سال ۱۸۰۰ شروع به ارائه کلاس هایی برای دوره های تخصصی در زمینه دارو و جراحی کرد. در سال ۱۸۷۷ مدرسه تمدن آمستردام  به دانشگاه شهرداری آمستردام تبدیل شد. بدین ترتیب که اساتید این دانشگاه توسط شورای شهر انتخاب می شدند و حق اعطای مدارک دکترا به دانشگاه داده شد. این کار باعث شد این دانشگاه به ویژه در بخش علم رشد کند. شمار بسیاری از برندگان جایزه نوبل را پرورش دهد: توبیاس اسهر، کریستیان ایکمن، ژاکوبوس هنریک ون هفت، جوهانس دیدریک،  پیتر زیمن، فریتس و … در سال ۱۹۶۱، دولت ملی این دانشگاه را یک دانشگاه ملی دانست و نام دانشگاه آمستردام بر آن نهاد و بودجه ی دانشگاه توسط دولت ملی داده می شد. این دانشگاه پس از تبدیل شدن به یک دانشگاه ملی، از ۷،۵۰۰ دانشجو در سال ۱۹۶۰ به بیش از ۳۲،۰۰۰ در سال ۲۰۱۰ ارتقا یافت و هم اکنون نیز به رشد در زمینه های مختلف خود ادامه می دهد.

سیستم آموزشی دانشگاه آمستردام هلند:

  دانشجویان دانشگاه آمستردام در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند. این دانشگاه دارای ۷ دانشکده است که عبارتند از:
 • علوم انسانی
 • علوم اجتماعی و رفتاری
 • اقتصاد و کسب و کار
 • علوم
 • حقوق
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
دانشجویان این امکان را دارند که  در ۲۰۰ رشته ای که در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود به تحصیل بپردازند. روابط نزدیک و همکاری با موسسات بین المللی از طریق عضویت در لیگ دانشگاه های اروپایی (LERU)، شبکه ی نهادهای دانشگاهی شهرهای پایتخت اروپا (UNICA) و انجمن دانشگاه های اروپایی (EUA) فرصت های متنوع پژوهشی، شغلی و آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می دهد که از جمله مزایای تحصیل در این دانشگاه به شمار می رود. بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز دانشگاه آمستردام در بین دانشگاه های جهان رتبه ی ۶۲ را به خود اختصاص داده است. رشته ی علوم اجتماعی با رتبه ی ۲۱ بهترین رتبه در بین رشته های این دانشگاه در جهان را کسب کرده است. در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، دو بخش رسانه و ارتباطات دانشگاه آمستردام به انتخاب سایت  QS در رتبه اول قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه بودجه ی سالیانه ای به ارزش ۶۰۰ میلیون یورو دارد. در سال ۲۰۰۹ در یک طرح مشترک بین دانشگاه آمستردام و دانشگاه وریج، کالج دانشگاه آمستردام (AUC) به عنوان یک کالج لیبرال دولتی در زمینه ی علوم طبیعی و هنر تاسیس شد. تمامی رشته ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود. در این کالج برنامه های درسی بین رشته ای است. به این صورت که دانشجویان باید حداقل دو رشته را دنبال کنند. کتابخانه مرکزی دانشگاه آمستردام (UBA) دارای بیش از چهار میلیون جلد کتاب است. علاوه بر این، تعدادی از دانشکده ها نیز دارای کتابخانه های خود هستند. کتابخانه دانشگاهی اصلی در مرکز شهر قرار دارد که شامل بیش از چهار میلیون کتاب، ۵۰۰،۰۰۰ نامه و ۱۲۵،۰۰۰ نقشه، و همچنین مجموعه های ویژه از بخش کارهای نادر و با ارزش است. انتشارات دانشگاه آمستردام دارای فهرست نشری بیش از ۱۴۰۰ عنوان در هر دو زبان هلندی و انگلیسی است.
 
دانشگاه آمستردام یکی از بزرگترین دانشگاه های تحقیقاتی اروپا است که تا سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۹۰۰ انتشار علمی داشته است. دانشگاه هر ساله کمک مالی مستقیمی در حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای انجام تحقیقات دریافت می کند. اعضای هیات علمی این دانشگاه اغلب جوایز و کمک های پژوهشی از سازمان های مختلفی همچون سازمان تحقیقات علمی هلند (NWO) برای انجام تحقیقات کسب می کنند. این دانشگاه در زمینه ی علوم مختلف، اولویت های تحقیقاتی متفاوتی دارد. از جمله: علوم بیولوژی، نورولوژی، شیمی کاربردی، شیمی پایدار، کیهان شناسی، فیزیک ریاضی، فیزیک ذرات نظری،آسیب شناسی گیاه مولکولی، زیست شناسی سلول گیاهی، توسعه گیاهان و (Epi) ژنتیک، فیزیولوژی گیاهی، زیست شناسی هورمون گیاهی، اقتصاد سیاسی و حکمرانی در اروپا، سیاست و جامعه در اروپا، اقتصاد شهری، فضای اجتماعی، حکمرانی شهری و …
مرکز شغلی دانشگاه آمستردام تا دو سال پس از تحصیل خدمات شغلی خود را به فارغ التحصیلان ارائه می دهد. دانشجویان این دانشگاه می توانند از فرصت های کارآموزی ارائه شده در این مرکز استفاده کنند. این مرکز طیف دانشجویان با استعداد جهت جذب در مشاغل را نیز در اختیار کارفرمایان متقاضی قرار می دهد و از طریق برگزاری کارگاه هایی در زمینه ی کسب مهارت هایی همچون نوشتن درخواست کتبی،  تهیه CV، انجام ارزیابی و … دانشجویان را برای یافتن شغل مورد علاقه ی خود توانمند می کند. همچنین مرکز کارآفرینی دانشجویان دانشگاه آمستردام کارگاه های مختلف و جلسات اطلاعاتی در مورد موضوعات حرفه ای ارائه می دهد. این کارگاه ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد: توسعه شخصی و خود ارزیابی، مهارت های کاربردی و گرایش بازار کار. این دانشگاه از منظر فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان رتبه ای در محدوده ی ۱۲۰-۱۱۱ را به خود اختصاص داده است.
 • تحصیل در دوازدهمین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی به انتخابMercer
 • برخورداری از ۵ موزه ی تاریخی: موزه ی تاریخ نوشتن، تاریخ کامپیوتر، موزه باستان، موزه تاریخ دانشگاه و موزه ی زیستگاه آمستردام
 • مشاهیر برجسته در حوزه هنری، فرهنگی، سیاسی، علوم
 • امکان استخدام دانشجویان ممتاز دکترا در حوزه ی تحقیقات
۳۱۱۸۶تعداد دانشجو
۶۲+رنکینگ
۰........
۰........

برای اطلاع از شرایط دانشگاه

با ما در ارتباط باشید