University of Alberta – دانشگاه آلبرتا  در سال ۱۹۰۸ در ادمونتون، پایتخت آلبرتا تاسیس شد.
این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در نزدیکی دره رودخانه ساسکاچوان شمالی
واقع شده است. دانشگاه آلبرتا تنها دانشگاهی در کاناداست که دانشجویان می توانند
در آن به تحصیل در زمینه ی مطالعات بومی از جمله زبان، فرهنگ، تاریخ و دیگر موارد بپردازند.

در این دانشگاه بیش از ۳۱۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند که ۲۶ درصد دانشجویان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهد.
بیش از ۳۶۰۰ کارمند در بخش های مختلف این دانشگاه به فعالیت مشغول هستند. دانشگاه آلبرتا دارای ۶ پردیس دانشگاهی است:
پردیس شمالی، پردیس جنوبی، پردیس آگوستانا، پردیس سنت جان، پردیس میدان انترپرایس، پردیس کلگری

 

در خصوص سیستم آموزشی دانشگاه آلبرتا:

 

دانشجویان دانشگاه البرتا در ۱۴ دانشکده و نزدیک به ۴۰۰ رشته در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا
به تحصیل مشغول هستند.
این دانشگاه دارای بزرگترین کتابخانه تحقیقاتی کانادا است که دانشجویان امکان دسترسی به بیش از
۴.۷ میلیون عنوان، ۸.۷ میلیون جلد، بیش از ۱.۳ میلیون کتاب الکترونیکی و بیش از ۱۷۰۰ پایگاه داده را  دارند.

دانشگاه آلبرتا بزرگترین مرکز دانشگاهی مبتنی بر نانوتکنولوژی بر اساس ابزارهای موجود در کانادا است.

 

ریچارد ادوارد تایلور، نظریه پرداز مشهور فیزیک و برنده ی جایزه ی نوبل فارغ التحصیل از دانشگا البرتا است. بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز
رتبه ی ۱۳۴ و بر اساس رتبه بندی موسسه QS رتبه ی ۹۴ را در بین دانشگاه های جهان دارد.

همچنین در زمینه ی علوم کامپیوتر دانشگاه آلبرتا رتبه ی ۹۸ را در جهان داراست. دانشگاه آلبرتا در زمینه ی تحقیقات تجزیه شناسی
نیز در سطح جهان شناخته شده است و از کارشناسان مشهور جهان در خصوص دایناسورها برخوردار می باشد.

 

تاریخچه :

 

دانشگاه آلبرتا در سال ۱۹۰۶ در ادمونتون واقع در ایالت آلبرتا با تصویب مجلس قانون گذاری ایالت آلبرتا افتتاح شد. قانون دانشگاه انتاریو تورنتو بر این دانشگاه حاکم بود: یک نظام دوجانبه شامل یک سناتور مسئول سیاستگذاری دانشگاهی و یک هیئت مدیره برای کنترل سیاست مالی و اختیار رسمی در تمام موارد دیگر. اما در سال ۱۹۰۸ این دانشگاه با ریاست مارشال توری به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. در اولین سال تاسیس این دانشگاه تنها ۴۵ دانشجو در رشته های ریاضیات و زبان داشت و هنوز ساختمان رسمی دانشگاه ساخته نشده بود. با استخدام اساتید و ساخت ساختمان دانشگاه به تدریج تعداد دانشجویان این دانشگاه نیز افزایش یافت و با تاکید بر انجام تحقیقات کاربردی جایگاه ویژه ای در بین دانشگاه های کانادا پیدا کرد.

 

آموزش :

 

دانشجویان دانشگاه البرتا در ۱۴ دانشکده و نزدیک به ۴۰۰ رشته در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به تحصیل مشغول هستند. این دانشگاه دارای بزرگترین کتابخانه تحقیقاتی کانادا است که دانشجویان امکان دسترسی به بیش از ۴.۷ میلیون عنوان، ۸.۷ میلیون جلد، بیش از ۱.۳ میلیون کتاب الکترونیکی و بیش از ۱۷۰۰ پایگاه داده را  دارند. دانشگاه آلبرتا بزرگترین مرکز دانشگاهی مبتنی بر نانوتکنولوژی بر اساس ابزارهای موجود در کانادا است.  ریچارد ادوارد تایلور، نظریه پرداز مشهور فیزیک و برنده ی جایزه ی نوبل فارغ التحصیل از دانشگا البرتا است. بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز رتبه ی ۱۳۴ و بر اساس رتبه بندی موسسه QS رتبه ی ۹۴ را در بین دانشگاه های جهان دارد. همچنین در زمینه ی علوم کامپیوتر دانشگاه آلبرتا رتبه ی ۹۸ را در جهان داراست. دانشگاه آلبرتا در زمینه ی تحقیقات تجزیه شناسی نیز در سطح جهان شناخته شده است و از کارشناسان مشهور جهان در خصوص دایناسورها برخوردار می باشد.تحقیقات :

 

دانشجویان دانشگاه آلبرتا می توانند در زمینه های پزشکی، سلامت و مراقبت های پزشکی، هنر و علوم انسانی، علوم حرکتی، حقوق، علوم کامپیوتر، مدیریت و اقتصاد، روانشناسی، مهندسی و تکنولوژی، آموزش، علوم اجتماعی، علوم بیولوژی، تربیت بدنی، کشاورزی و جنگلداری به تحصیل بپردازند. امکان تحقیق در زمینه های مختلفی از جمله علوم بهداشتی و زندگی، علوم اجتماعی، انرژی، کسب و کار، علوم کامپیوتری، کشاورزی، علوم انسانی و مهندسی برای دانشجویان این دانشگاه فراهم است. همچنین محققان دانشگاه آلبرتا دارای تخصص در زمینه های نوظهوری همچون سلامت، هوش مصنوعی، انرژی، ایمنی و امنیت غذایی، فناوری نانو، محیط زیست و منابع زمین، فن آوری پاک، تغییرات آب و هوا و فن آوری هوشمند هستند. دانشگاه آلبرتا از بودجه ی تحقیقاتی قابل توجهی برخوردار است. به طوری که هر ساله بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از شرکای مختلف تحقیقاتی خود همچون دولت فدرال، صنعت، بنیادها و دیگر سازمان ها جهت انجام امور پژوهشی جذب می کند و به همین دلیل از جمله دانشگاه های برجسته در زمینه ی تحقیقاتی در کانادا به شمار می رود.
 
بر اساس رتبه بندی موسسه QS از نظر استخدام فارغ التحصیلان، دانشگاه آلبرتا به جهت تنوع مدارک در زمینه های تحصیلی مختلف رتبه ی ۸۷ در بین دانشگاه های جهان را از آن خود کرده است. در این دانشگاه هر ساله در پاییز و زمستان رویدادی تحت عنوان هفته کار برگزار می شود که برای دانشجویان امکان ملاقات با متخصصان منطقه جهت ارائه رزومه و آشنایی با فرصت های شغلی را فراهم می کند. همچنین دانشگاه آلبرتا از مرکز شغلی برخوردار است که خدمات مختلفی به دانشجویان ارائه می دهد. از جمله خدمات ارائه شده در مرکز شغلی دانشگاه آلبرتا مشاوره های حرفه ای است. یک مشاور حرفه ای به دانشجویان برای شناسایی و غلبه بر موانع، راه های جدید جستجوی کار، درک چگونگی گذار از رویدادهای غیر برنامه ریزی شده و اثرگذار بر روی کار، آزمایش گزینه های شغلی و چگونگی ایجاد رزومه کاری کمک می کند. همچنین دانشگاه آلبرتا امکان فعالیت در سازمان های داخل و خارج از دانشگاه را جهت مهارت آموزی برای دانشجویان فراهم می کند و از این زریق امکان توانمند سازی دانشجویان برای ورود به بازار کار را فراهم می کند.
 

بهترین دلایل برای تحصیل در دانشگاه

  • برخورداری از پیشرفته ترین امکانات، تجهیزات و منابع تحقیقاتی در کانادا
  • امکان تحقیق در زمینه های مختلف تحقیقاتی
  • برخورداری از فرصت های مطالعاتی بین المللی
۳۷۸۳۰تعداد دانشجو
۱۰۹+رنکینگ
۰........
۰........

برای اطلاع از شرایط دانشگاه

با ما در ارتباط باشید