University of Carleton – دانشگاه کارلتون که با لقب دانشگاه پایتخت کانادا شناخته می شود در سال ۱۹۴۲ در شهر اتاوا از ایالت انتاریو کانادا تاسیس شد.

دانشگاه کارلتون در میان بهترین دانشگاه های جامع در کانادا، یک دانشگاه پویا و تحقیقاتی است که تجربه آموزشی عالی برای دانشجویان خود را تضمین می کند. این دانشگاه در فضایی به مساحت ۱۰۰ هکتار بین رود رودئو و کانال تاریخی این رود قرار گرفته است. فضای دانشگاه شامل بسیاری از ساختمان های برجسته ای همچون برج ۲۲ طبقه دانتون، تئاتر کایلاش میلت و مرکز مهندسی پیشرفته منتون می شود. کلیه ساختمان های دانشگاه از طریق

یک شبکه چنج کیلومتری از تونل های زیرزمینی به یکدیگر متصل هستند.

 

در دانشگاه کارلتون حدود ۲۸۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند که ۲۰ درصد این دانشجویان را دانشجویان بین المللی از ۱۰۰ کشور جهان تشکیل می دهد.

همچنین شبکه فارغ التحصیلان دانشگاه کارلتون بالغ بر ۱۳۰۰۰۰ نفر است که در میان آنها اسامی افراد برجسته ای همچون پیتر گرنبرگ، برنده ی جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۰۷، گاوین مکننیس، بنیانگذار رسانه معاون و توسعه و معمار مشهور دیوید آزریلی به چشم می خورد.

 

 


سیستم آموزشی دانشگاه کارلتون:

 

دانشجویان دانشگاه کارلتون در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.

بودجه عملیاتی دانشگاه کارلتون حدود ۳۹۰ میلیون دلار است. همچنین این دانشگاه هر ساله کمک مالی تحقیقاتی نزدیک به ۶۰ میلیون دلار دریافت می کند که نشان از اهمیت تحقیقات در این دانشگاه دارد. بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز دانشگاه کارلتون در محدوده ی رتبه ای ۶۰۰-۵۰۱ در بین دانشگاه های جهان قرار دارد.

 

بهترین رتبه متعلق به رشته های روانشناسی و کامپیوتر و مهندسی است که نشان می دهد دانشگاه کارلتون در زمینه ی این رشته ها از توانمندی برخوردار است. این دانشگاه همچنین توسط بسیاری از شرکت های فن آوری شناخته شده احاطه شده است و این امر بر روحیه کارآفرینی این دانشگاه اثرگذار است.

کالج کارلتون در سال ۱۹۴۲ و در میانه ی جنگ جهانی دوم، توسط انجمن آموزش پیشرفته اتاوا تأسیس شد. این کالج در ابتدا شامل رشته‌های محدود شبانه بود که کلاس‌های آن در مکانی اجاره‌ای تشکیل می‌شد. با اتمام جنگ در سال ۱۹۴۵ کالج کارلتون توسعه یافت و دانشکده هنر و علوم تأسیس شد که دارای رشته روزنامه‌نگاری و مهندسی بود. در سال ۱۹۴۶ همزمان با انتقال کالج به مکانی دیگر اولین گروه از دانشجویان کارلتون فارغ‌التحصیل شدند. در سال ۱۹۵۲ لایحه کالج کارلتون در مجلس ایالت انتاریو تصویب شد و به این ترتیب این کالج به اولین کالج خصوصی ثبت شده در ایالت انتاریو تبدیل شد. در سال ۱۹۵۷ لایحه سال ۱۹۵۲ دانشگاه کارلتون اصلاح شد و بدین ترتیب کالج کارلتون به دانشگاه کارلتون تغییر یافت و نام آن به‌طور رسمی از کالج به دانشگاه کارلتون تغییر کرد. در نهایت در سال ۱۹۵۹ دانشگاه به مکان جدید و فعلی آن انتقال یافت.
دانشجویان دانشگاه کارلتون در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند. بودجه عملیاتی دانشگاه کارلتون حدود ۳۹۰ میلیون دلار است. همچنین این دانشگاه هر ساله کمک مالی تحقیقاتی نزدیک به ۶۰ میلیون دلار دریافت می کند که نشان از اهمیت تحقیقات در این دانشگاه دارد. بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز دانشگاه کارلتون در محدوده ی رتبه ای ۶۰۰-۵۰۱ در بین دانشگاه های جهان قرار دارد. بهترین رتبه متعلق به رشته های روانشناسی و کامپیوتر و مهندسی است که نشان می دهد دانشگاه کارلتون در زمینه ی این رشته ها از توانمندی برخوردار است. این دانشگاه همچنین توسط بسیاری از شرکت های فن آوری شناخته شده احاطه شده است و این امر بر روحیه کارآفرینی این دانشگاه اثرگذار است.
دانشجویان دانشگاه کارلتون در زمینه های مهندسی و تکنولوژی، مدیریت و اقتصاد، هنر، علوم انسانی، خدمات اجتماعی، علوم حرکتی،  روانشناسی، علوم کامپیوتر، بیولوژی و حقوق به تحصیل مشغول هستند. دانشگاه کارلتون در زمینه ی تحقیقات به عنوان یک دانشگاه پیشرو شناخته می شود. این دانشگاه بیش از ۱۱ میلیون دلار بودجه از شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) در قالب بورسیه، کمک هزینه های دانشجویی و کمک هزینه برای اکتشافات جهت حمایت از پژوهشگران برجسته در زمینه های مختلف از جمله امنیت عمومی و امنیت سایبری، علوم شناختی، زیست شناسی، فیزیک و نابرابری های درآمدی دریافت می کند. تیم فیزیک مشهور دانشگاه کارلتون از NSERC بیش از ۲.۵ میلیون دلار بودجه تحقیقاتی دریافت می کند. این بودجه در زمینه هایی همچون پروژه ی ذرات مسئول تولید توده و سایر نوآوری های تحقیقاتی در زمینه ی فیزیک صرف می شود. عباس بریمه، استاد گروه مهندسی عمران و محیط زیست، برای تحقیق خود در زمینه طراحی عناصر زیربنایی غیرنظامی که مقاوم به حملات تروریستی و انفجار هستند؛ وانگ، استاد بخش الکترونیک، برای پروژه خود شامل شبکه های هوشمند و سیستم های منابع انرژی توزیع شده (DER) به منظور بهینه سازی و تقویت شبکه برق است. جیسون جاسکولکا، استاد بخش سیستم های کامپیوتری و مهندسی، برای تحقیق در زمینه روش های ارزیابی و اطمینان، تکنیک ها و ابزارهای درک و کاهش تهدیدات امنیتی؛ لیندا خلف در وزارت اقتصاد در زمینه ی روش جدیدی برای اندازه گیری نابرابری درآمد در طول زمان بودجه ی تحقیقاتی از شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا دریافت کرده اند. صندوق نوآوری دانشگاه کارلتون به محققان اجازه می دهد تا از مرزهای رشته ی خود عبور کرده و با دیگر محققان ارتباط برقرار کنند. به این منظور صندوق تحقیقاتی دولت فدرال (NFRF) از پروژه های چند رشته ای در زمینه های مختلف زبان و برنامه نویسی کامپیوتری، مطالعات درباره گونه های در معرض خطر و ساختمان های کارآمد از منظر انرژی با اعطای مبلغ ۲۵۰۰۰۰ دلار برای هر پروژه در طول دو سال پشتیبانی می کند تا تحقیقات با بروزترین روش ها انجام گیرند.
مرکز شغلی دانشگاه کارلتون خدمات مختلفی به دانشجویان، فارغ التحصیلان و کارفرمایان ارائه می دهد. این مرکز از طریق مشاوره های حرفه ای به دانشجویان در زمینه ی جستجوی شغل موردنظر، نوشتن رزومه و توسعه مهارت های فردی و شغلی خدمات ارائه می دهد. کارفرمایان نیز از طریق ثبت نام در برنامه ی My Success در دوران پاییز و زمستان می توانند به دانشگاه کارلتون مراجعه کنند تا نیروی کار مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان استخدام کنند. برنامه ی CCR (Co-Curricular Record) به شرکت کنندگان در این دوره آموزش هایی در خصوص مهارت های ارتباطی، کلامی و نوشتاری جهت برقراری ارتباط با کارفرمایان و جستجوی مشاغل ارائه می دهد. اعضای هیئت علمی نیز می توانند جهت انجام پروژه های کاری و تحقیقاتی خود از مهارت های دانشجویان خود بهره ببرند و از این طریق امتیازات لازم جهت ارتقای اعتبار علمی و تحصیلی را کسب کنند.
  • فرصت همکاری با اساتید حرفه ای
  • امکان انجام پروژه های تحقیقاتی با دریافت کمک هزینه های تحقیقاتی
  • امکان تحصیل در رشته های منحصر به فرد از جمله هوافضا که تنها در دو دانشگاه کانادا ارائه می شود.
۳۱۲۰۲تعداد دانشجو
۶۵۱+رنکینگ
۰........
۰........

برای اطلاع از شرایط دانشگاه

با ما در ارتباط باشید