دانشگاه های برتر کانادا به تفکیک استان

 

از کشور کانادا 26 دانشگاه در رتبه بندی سال 2020 موسسه QS حضور دارند، و سه دانشگاه کانادا موفق شده اند در فهرست 60 دانشگاه برتر قرار گیرند. 10 دانشگاه دیگر کانادا هم بین 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. این رتبه بندی بر اساس امتیازی که کارفرمایان و دانشگاهیان به هر موسسه آموزش عالی داده اند، میزان تاثیرگذاری تحقیقات دانشگاه، و برخی شاخص های دیگر انجام شده است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی دانشگاه های برتر کانادا به تفکیک استان بپردازیم، با ما همراه باشید.

 

در جدول زیر 10 دانشگاه برتر کانادا در سال 2020 را مشاهده می کنید و در ادامه می توانید اطلاعات بیشتری در مورد دانشگاه های هر استان مطالعه کنید.

 

 

10 دانشگاه برتر کانادا

 

رتبه QS در سال 2020

دانشگاه

شهر

استان

29

دانشگاه تورنتو

تورنتو انتاریو
35

دانشگاه مک گیل

مونترال کبک
51

دانشگاه بریتیش کلمبیا

ونکوور بریتیش کلمبیا
113

دانشگاه آلبرتا

ادمونتون آلبرتا
137

دانشگاه مونترال

مونترال کبک
140

دانشگاه مک مستر

همیلتون انتاریو
173

دانشگاه واترلو

واترلو انتاریو
211

دانشگاه وسترن

لندن انتاریو
233

دانشگاه کلگری

کلگری آلبرتا
239

دانشگاه کوئین

کینگستون انتاریو

 

دانشگاه های برتر انتاریو

 

 

دانشگاه های برتر انتاریو

 

بیش از یک سوم دانشگاه های برتر کانادا در استان انتاریو قرار دارند. در ضمن انتاریو پرجمعیت ترین استان این کشور بوده و بیش از 38 درصد کل جمعیت کانادا را در خود جای داده است. چهار دانشگاه برتر کانادا در بزرگترین شهر این کشور یعنی تورنتو، و دو دانشگاه برتر هم در اتاوا (پایتخت کانادا) قرار دارند و هر دوی این شهرها در سال 2019 جزو 50 شهر برتر دانشجویی فهرست QS بودند. برترین دانشگاه های انتاریو عبارتند از:

 

1- دانشگاه تورنتو

 

دانشگاه تورنتو امسال مشترکا رتبه 29 جهان را به دست آورد و در کانادا هم رتبه یک را کسب کرد. بالاترین امتیاز این دانشگاه مربوط به شاخص شهرت یا اعتبار آکادمیک (رتبه هفدهم در جهان) بود. دانشگاه تورنتو به نوآوری های پژوهشی معروف شده و زادگاه انسولین و تحقیقات حوزه سلول های بنیادی است.

2- دانشگاه مک مستر

 

دانشگاه مک مستر مشترکا رتبه 140 جهان را به دست آورد. این دانشگاه در سال 1887 تاسیس شده و نام خود را از ویلیام مک مستر، سناتور و بانکدار کانادایی گرفته است که در وصیتنامه اش 900 هزار دلار برای تاسیس آن اهدا کرد.

 

3- دانشگاه واترلو

 

دانشگاه واترلو که مشترکا رتبه 173 جهان را کسب کرد، به خاطر برنامه های آموزش عملی و کارورزی معروف است. در این برنامه ها تحصیل در دانشگاه با کسب تجارب کاری ادغام می شود.

4- دانشگاه وسترن

دانشگاه وسترن (که قبلا وسترن انتاریو نامیده می شد) رتبه 211 جهان را از آن خود کرد و عضو U15 (گروهی متشکل از 15 دانشگاه پژوهش محور کانادا) است.

 

5- دانشگاه کوئین

 

دانشگاه کوئین مشترکا در جایگاه 239 جهان قرار گرفت. این دانشگاه در سال 1841 بر اساس مجوز اعطا شده از سوی ملکه ویکتوریا تاسیس شد، و بیش از 1400 هکتار زمین در سراسر انتاریو را در اختیار دارد.

 

 

6- دانشگاه اتاوا

 

دانشگاه اتاوا برترین دانشگاه پایتخت کانادا و بزرگترین دانشگاه دو زبانه جهان (با حدود 42,250 دانشجو) است، و در سال 2020 با هشت پله صعود نسبت به سال 2019 توانست مشترکا رتبه 281 جهان را به دست آورد.

 

7- دانشگاه یورک

 

دانشگاه یورک مشترکا در رده 520-511 جهان قرار گرفت و دانشکده فیلمسازی آن معروف است.

 

8- دانشگاه گلف (Guelph)

 

دانشگاه گلف در شهری به همین اسم قرار دارد و امسال توانست در رده 580-571 برترین های جهان قرار گیرد. این دانشگاه بویژه در رشته دامپزشکی اعتبار بسیار زیادی دارد.

 

9- دانشگاه کارلتون

 

دانشگاه کارلتون شهر اتاوا در رده 700-651 جهان قرار گرفت و در کانادا مشترکا رتبه 22 را به دست آورد.

 

10- دانشگاه ویندسور

 

دانشگاه ویندسور هم که در شهر ویندسور (جنوبی ترین شهر کانادا) قرار دارد مشترکا در رده 700-651 جهان و 22 کانادا جای گرفت.

 

 

11- دانشگاه رایرسون

 

دانشگاه رایرسون در مرکز شهر تورنتو، با 43 هزار دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های کانادا است و در رده 1000-801 جهان قرار گرفت.

با ثبت نام در سایت استادی پلن و تشکیل پروفایل، میتوانید وضعیت خود را برای مهاجرت سنجیده و پاسخ سوالات خود را از مشاورین مادریافت کنید.

 


 

دانشگاه های برتر کبک

 

کبک بزرگترین استان کانادا و دومین استان پرجمعیت این کشور است. زبان فرانسه در این استان زبان رسمی محسوب می شود. بزرگترین شهر کبک یعنی مونترال چهار دانشگاه از بهترین دانشگاه های کانادا را در خود جای داده است.

1- دانشگاه مک گیل

 

دانشگاه مک گیل در مونترال، دومین دانشگاه برتر کانادا در سال جاری است و مشترکا رتبه 35 جهان را در اختیار دارد. این دانشگاه در سال 1821 تاسیس شد و هم اکنون حدود 34,200 دانشجو دارد که حدود 36 درصد آنها خارجی هستند.

2- دانشگاه مونترال

 

دانشگاه مونترال که توانست رتبه 137 جهان را کسب کند، به عنوان دانشگاهی پژوهش محور معروف است که بیش از 500 میلیون دلار کانادا بودجه تحقیقاتی دارد.

3- دانشگاه لاوال

 

دانشگاه لاوال واقع در شهر کبک، جایگاه 416 جهان را به دست آورد و قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در کانادا است که تاریخچه آن به سال 1663 باز می گردد. بعلاوه دانشگاه لاوال نخستین دانشگاه فرانسوی زبان در آمریکای شمالی است.

 

 

4- دانشگاه کنکوردیا

 

دانشگاه کنکوردیا توانست مشترکا رتبه 462 جهان را کسب کند و از نظر هر دو شاخص مربوط به تنوع آکادمیک (یعنی درصد اعضای هیئت علمی خارجی و درصد دانشجویان خارجی) در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد.

 

 

5- دانشگاه کبک

 

دانشگاه کبک در سال 2020 در رده 570-561 جهان قرار گرفت و متشکل از 10 دانشگاه دولتی با مجموع 87 هزار دانشجو است که بزرگترین آنها در مونترال قرار دارد.

 

 

6- دانشگاه شربروک

 

دانشگاه شهر شربروک در رده 700-651 جهان قرار گرفت. این دانشگاه یک پردیس را هم در حومه مونترال (منطقه لونگوئی) اداره می کند.

 


 

دانشگاه های برتر بریتیش کلمبیا

 

دانشگاه های برتر بریتیش کلمبیا

 

بریتیش کلمبیا غربی ترین استان و یکی از مناطق کوهستانی کانادا است. بزرگترین پیست اسکی آمریکای شمالی در این استان قرار دارد. چندین دانشگاه برتر کانادا هم در بریتیش کلمبیا واقع شده اند.

 

1- دانشگاه بریتیش کلمبیا

 

سالهاست که دانشگاه بریتیش کلمبیا جایگاه سوم را در بین دانشگاه های برتر کانادا در اختیار دارد. این دانشگاه در سال 2020 با چهار پله صعود به رتبه 51 جهان رسید و از نظر شاخص اعتبار آکادمیک هم مقام 28 جهان را به دست آورد. دانشگاه بریتیش کلمبیا حدود 64,800 دانشجو در پردیس های خود در ونکوور و کلونا دارد.

 

 

2- دانشگاه سایمون فریزر

 

دانشگاه سایمون فریزر رتبه دوازدهم را در بین دانشگاه های کانادا کسب کرد و در سطح جهان مشترکا حائز رتبه 314 شد. این دانشگاه در سال 1965 تاسیس شد و نام خود را از سایمون فریزر، کاوشگر معروف و تاجر پوست حیوانات گرفته است. پردیس اصلی دانشگاه در بارنابی (شرق ونکوور) قرار دارد.

 

 

3- دانشگاه ویکتوریا

 

دانشگاه ویکتوریا واقع در شهر ویکتوریا (پایتخت بریتیش کلمبیا)، مشترکا رتبه 364 جهان و 14 کانادا را به دست آورد. این دانشگاه تقریبا 21,800 دانشجو دارد که بیش از 3 هزار نفر آنها خارجی هستند.

 


 

دانشگاه های برتر آلبرتا

 

آلبرتا پرجمعیت ترین استان در بین مناطق استپی کانادا بوده و البته ناحیه غربی آن مثل بریتیش کلمبیا کاملا کوهستانی است. دو دانشگاه از 10 دانشگاه برتر کانادا در این استان قرار دارند.

1- دانشگاه آلبرتا

 

دانشگاه آلبرتا که جایگاه چهارم در کانادا و رتبه 114 جهان را به دست آورد، یکی از محرک های مهم اقتصاد استان آلبرتا به شمار می رود و پنج درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه استان را به خود اختصاص داده است. بخش عمده این دانشگاه در شهر ادمونتون قرار دارد.

 

2- دانشگاه کلگری

 

دانشگاه کلگری رتبه 233 جهان و نهم کانادا را به دست آورد. این دانشگاه در سال 1966 تاسیس شد و یکی از جوان ترین دانشگاه های برتر کانادا محسوب می شود، و در تاریخ نسبتا کوتاه خود نوآوری های بسیاری از جمله اختراع چیپ های عصبی را داشته است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تمامی دانشگاه های کانادا، می توانید از بخش دانشگاه ها اطلاعات دانشگاه موردنظر تان را مطالعه کنید.

 

سایر دانشگاه های برتر کانادا

 

 

لیست دانشگاه های برتر کانادا به همین جا ختم نمی شود. استان های ساسکاچوان، مانیتوبا، نوا اسکوشیا و نیوفاندلند و لابرادور نیز هر یک میزبان دانشگاه هایی با اعتبار بین المللی هستند.

 

 

1- دانشگاه دالهاوزی، نوا اسکوشیا

 

دانشگاه دالهاوزی که رتبه 280 جهان و یازدهم کانادا را به دست آورد، سه پردیس در هالیفاکس دارد و دانشکده پزشکی آن در شهر سنت جان در استان همجوار نیوبرانزویک قرار گرفته است.

 

2- دانشگاه ساسکاچوان

 

دانشگاه ساسکاچوان در شهر ساسکاتون (استان ساسکاچوان) قرار دارد و در سال 2020 مشترکا رتبه 439 جهان را کسب کرد.

  1. دانشگاه مانیتوبا

     

دانشگاه مانیتوبا در مرکز و بزرگترین شهر استان مانیتوبا یعنی وینیپگ قرار دارد و امسال در رده 650-601 جهان جای گرفت.

 

 

4- دانشگاه مموریال نیوفاندلند

 

آخرین دانشگاهی که به آن می پردازیم یعنی دانشگاه مموریال نیوفاندلند، بزرگترین دانشگاه منطقه “آتلانتیک” کانادا است که 18,000 دانشجو دارد و امسال توانست در رده 750-701 جهان قرار گیرد.

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در دانشگاه های کانادا، با مشاوران  استادی پلن در ارتباط باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.