تحصیل
بازگشت

تحصیل در ایتالیا

 

کشور ایتالیا از لحاظ مکانی و جغرافیایی از کشورهای جنوب اروپا بشمار می‌رود و بدلیل داشتن میراث‌ها و بناهای تاریخی از جمله کشورهای با تمدن و کهن به‌حساب می‌آید و یکی از پایه‌گذارهای اصلی تمدن غرب می‌باشد، به دلایل نامبرده شده از جمله مقاصد مهم و ویژه برای گردشگران و توریست‌ها است البته کشور ایتالیا علاوه بر این موارد هر ساله پذیرای افرادی برای ادامه تحصیل از سراسر دنیا است که کشور خودمان، ایران نیز جزء کشورهایی است که علاقمندان زیادی برای تحصیل در این کشور دارد.

در متن و مقاله زیر ما به تشریح تحصیل در ایتالیا و پاسخگویی به سوالات متداول در این باره پرداخته‌ایم پس اگر شما نیز ابهاماتی در این خصوص دارید یا قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارید پیشنهاد می‌کنیم متن جامع و کامل زیر را مطالعه نمایید تا در نهایت انتخابی همراه با شناخت و آگاهانه داشته باشید.

 

مزایای تحصیل در ایتالیا

 

کشور ایتالیا بهترین پیشنهاد برای ادامه تحصیل دانشجویان بدلیل داشتن ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 • معتبر بودن دانشگاه‌های ایتالیا
 • ادامه تحصیل راحت و پذیرش بسیار آسان( پذیرش شدن در دانشگاه‌های ایتالیا به ،آزمون ورودی، و سن معین بستگی ندارد همچنین شرط معدل از ملاک‌های اصلی پذیرش دانشجو در ایتالیا به‌شمار نمی‌ورد)
 • صرف هزینه کم برای ادامه تحصیل نسبت به دیگر کشورها
 • تدریس انواع رشته‌ها به زبان انگلیسی
 • ویزای ایتالیا امکان سفر به کشورهای ناحیه شنگن را به دانشجو می‌دهد
 • فراهم شدن شغل‌هایی همچون کاراهای دانشجویی در صورت نیاز و تمایل

مقاطع تحصیلی در ایتالیا

 

در دانشگاه‌های کشور ایتالیا می‌توان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دوره‌های تکمیلی و ارشد تخصصی تحصیل کرد که هرکدام نیازمند مدارک مشخصی است که برای آگاهی بیشتر آن‌ها را در زیر شرح خواهیم داد:

 • مقطع کارشناسی در ایتالیا ( برای تحصیل کردن در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا باید ترجمه مدارک و ریز نمرات دیپلم و دبیرستان، SOP(انگیزه نامه تحصیلی)، CV( رزومه تحصیلی) مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی را داشته باشید و اگر شما بخواهید که رشته موردنظرتان به زبان انگلیسی تدریس شود باید یک آزمون ورودی را بگذارنید البته برخی از رشته‌ها نیز که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند نیاز به آزمون ورودی دارند، دریافت مدرک کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا برابر با کارشناسی علوم دانشگاه‌های اروپا است که سه سال برای دریافت آن وقت لازم است)
 • مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا : قبل از هر توضیحی لازم است بدانید که اخذ این مدرک در کشور ایتالیا برابر با دو سال تحصیلات تکمیلی مدرک کارشناسی ارشد علوم در دانشگاه‌های اروپایی است، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایتالیا باید ترجمه مدرک و ریز نمرات دوره کارشناسی، SOP(انگیزه نامه تحصیلی)، CV( رزومه تحصیلی)، Recommendation Letter( توصیه نامه تحصیلی) و داشتن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی را داشته باشید.

 

 • مقطع دکترا در ایتالیا ( جالب است که بدانید اخذ مدرک دکترا در کشور ایتالیا بالاترین مقطع تحصیل در این کشور به‌شمار می‌رود و پس از دریافت آن، این افراد آماده برای استخدام در مشاغلی همچون پژوهشگر، ورود به هیئت علمی دانشگاه‌ها و شغل‌های دیگری که نیازمند این سطح از علم و دانش هستند، می‌شوند، برای تحصیل در سطح دکترا در ایتالیا باید یک آزمون کلی را بگذارانند و پروژه تحقیقات و پایان نامه خود را ارئه دهند سپس در صورت قبولی، به تحصیل در این رشته خواهند پرداخت که تقریبا سه سال به طول می‌انجامد، از جمله مدارکی که برای تحصیل در این رشته لازم است شامل، ترجمه مدرک و ریز نمرات دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، ارائه مقاله پیرامون تحصیل، SOP(انگیزه نامه تحصیلی)، پروپوزال، CV( رزومه تحصیلی)، Recommendation Letter( توصیه نامه تحصیلی) و داشتن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی می‌باشد)

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

 

برای تحصیل در ایتالیا باید بورسیه تحصیلی این کشور را داشته باشید، بورسیه کشور ایتالیا به دو بخش تقسیم می‌شوند که به صورت مختصر و مفید در متن زیر آن را شرح می‌دهیم:

 

 1. بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا: این نوع بورسیه بستگی به علم و سواد دانشجو دارد یعنی درجه علمی و دانشی دانشجو ملاک اصلی برای دریافت این نوع بورسیه است، بورسیه دانشگاهی دانشجو را هزینه برای شهریه خوابگاه منع می‌کند و در طول یک سال ده هزار یورو به دانشجو کمک مالی می‌شود.
 2. بورسیه‌های دولتی ایتالیا: معتبرترین بورسیه دولتی، جهان سوم یا استانی نام دارد، سازمان ملل متحد موظف به پرداخت و تامین هزینه بورسیه جهان سومی( استانی) است در این نوع بورسیه وضعیت مادی دانشجو ملاک اصلی برای دریافت بورسیه جهان سومی( استانی) می‌باشد و ویژگی‌های زیر را دارد:
 • شهریه دانشگاه رایگان ایتالیا
 • پرداخت تقریبا نصف هزینه استفاده کردن از وسایل نقلیه عمومی( اتوبوس، مترو و موارد این چنینی)
 • استفاده از خوابگاه بدون پرداخت هزینه و دریافت وعده شام یا ناهار رایگان( در صورت تمایل)
 • دریافت سه هزار یورو( 3000) در طول سال که در صورت استفاده نکردن از امتیاز خوابگاه رایگان این مقدار به پنج هزار و دویست یورو( 5200) در سال می‌رسد.

 

 ویزای تحصیلی ایتالیا

 

اگر شما در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرفته شدید برای دریافت ویزای تحصیلی باید در قدم اول به سایت ویزای معرفی شده از سوی دانشگاه مراجعه کنید سپس با تحویل و تهیه مدارک مورد نیاز، این سایت شروع به بررسی آن‌ها خواهد کرد و در صورت تایید شدن، برای مصاحبه در سفارت برای شما وقتِ مشخصی را تعیین می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به بخش ویزای تحصیلی مراجعه کنید.

 

نظام آموزشی در ایتالیا

دانشگاههای ایتالیا از قدیمی ترین دانشگاههای جهان هستند. برخلاف کشورهای آمریکا یا اروپای شمالی که تدریسِ بحث محور، بسیار مورد تاکید است، ساختار سیستم آموزش عالی در ایتالیا کمی رسمی تر است وتدریس درایتالیا بیشتر در سالن های سخنرانی بزرگ صورت میگیرد؛ هم چنین از دانشجویان انتظار میرود که مقادیر قابل توجهی از ساعات مطالعه خود را در خارج از کلاس به منظور آمادگی برای امتحانات بگذرانند!!

امتحانات آموزش عالی مانند بسیاری از کشورها بعد ازدوره تدریس برگزار میشود واین امتحانات عمدتا به شکل شفاهی است، به این معنی که از طریق گفتگوی یک به یک با استاد درس مربوطه صورت میگیرد؛ به علاوه امتحانات طی یک دوره قابل توجه که معمولا طولانی تر از 4 تا 6 هفته است صورت میگیرد و دانش آموزان میتوانند زمان برگزاری امتتحانات خود را در طول این دوره انتخاب کنند. به این معنی که هر امتحان در چند تاریخ ارائه میشود و دانشجویان میتوانند زمان امتحانی مورد نظر خود را ازبین آنها انتخاب کنند.

درصورت عدم رضایت دانشجو از نتیجه اولیه آزمون که به شکل 30 امتیازی انجام میشود، دانشجو مجاز به حذف امتحان وآزمون مجدد است.

هرسال تحصیلی شامل دو ترم است ترم اول در سپتامبر/اکتبر آغاز میشود و در ژانویه/فوریه  به پایان میرسد.ترم دوم نیز ازماه فوریه آغاز میشود و درماه جولای به پایان میرسد.تاریخ شروع وپایان ترم ها، برنامه ها و دوره های امتحانی در ایتالیا در هر دانشگاه متفاوت است اما هرترم تحصیلی تقریبا 20 هفته طول میکشد که از یک دوره تدریس 14 هفته ای و یک دوره امتحانی 6 هفته ای تشکیل شده است.

 

 

هزینه اقامت
بازگشت

هزینه های تحصیل در ایتالیا

 

در این بخش ما مقدار هزینه لازم برای تحصیل در ایتالیا را با توجه به مقدار هزینه برای یک زندگی دانشجویی و شهریه دانشگاه مشخص می‌کنیم، اگر شما بورسیه استانی یا جهان سومی را داشته باشید نباید استرسی برا مقدار هزینه داشته باشید زیرا همانطور که در متن بالا اشاره کردیم بورسیه استانی تقریبا مقدار بسیار زیادی از هزینه‌ها را پرداخت می‌کند اما این نکته را در نظر داشته باشید که بورسیه جهان سومی یا استانی از سومین ماه شروع به پرداخت اولین هزینه خود می‌کند پس بهتر است برای نخستین بار مقداری پول به همراه خود داشته باشید این مقدار پول را نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد چرا که هزینه شهریه دانشگاه‌ها و منازل مسکونی در هر شهر متفاوت و متغیر است.

هزینه، شهریه تحصیل دراین کشور به شکل قابل توجهی پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است. موسسات آموزش عالی درایتالیا معمولا میزان مشخصی شهریه تعیین میکنند اما در مورد تحصیلات دانشگاهی حداقل هزینه قانونی برای ثبت نام و حداکثرهزینه برای کمک های دانشجویی وجود دارد که این مقادیر نمیتواند بیش از 20 درصد بودجه دولت باشد. البته پذیرش دوره های کارشناسی ارشد و سایر دوره های تخصصی به خصوص در موسسات خصوصی در ایتالیا ممکن است هزینه به مراتب بالاتری داشته باشد.

همچنین دانشجویان دکترایی که موفق به اخذ کمک هزینه های تحصیلی میشوند معمولا شهریه ای پرداخت نمیکنند اما دانشجویانی که فاقد بورس تحصیلی هستند ملزم به پرداخت شهریه باتوجه به نوع دانشگاه محلِ تحصیل خود میباشند. ساختار پرداخت شهریه درمورد دانشجویان اتحادیه اروپا ممکن است متفاوت باشد بنابراین این دانشجویان باید با موسسه یا دانشگاه محل تحصیل خود درایتالیا تماس بگیرند تا دستورالعمل وضوابط مربوط به پرداخت شهریه با توجه به نوع دانشگاه محل تحصیل به آنها یادآورشود.

دریک جمع بندی کلی میتوان گفت شهریه در دانشکاه های ایتالیا بسته به مکان مورد نظر، سطح تحصیلات ونوع موسسه اعم از خصوصی یا دولتی متفاوت است.

 

در دانشگاههای دولتی میانگین شهریه بسته به برنامه وسطح تحصیلات، نوع موسسه واینکه شما از دانشجویان EU باشید یاخیر طیفی از 900-4000 یورو در سال را شامل میشود.

در مقابل در دانشکاههای خصوصی این میزان شهریه بسیار بالاتر از دانشگاههای دولتی بوده و مبلغی از 6000-20000 یورو در سال را شامل میشود..دربیشتر دانشگاههای خصوصی ایتالیا تفاوتی میان شهریه دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا وجودندارد و هردو گروه شهریه مشابه را پرداخت میکنند.

 

بودجه و بورس های تحصیلی ایتالیا

پرداخت شهریه یک واقعیت غیرقابل اجتناب برای تحصیل در خارج کشوراست، اما دراین میان نباید تاثیر بورس و بودجه های خارجی را برای تحقق رویای خود فراموش کنید!! بورس های تحصیلی فراوانی وجود دارد که دانش آموزان و دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل میکنند، صرف نظر از کشور مبدا خود میتوانند درخواست کنند برخی از این بورس ها علاوه بر هزینه های تحصیل ، هزینه زندگی دانشجویان را نیز تحت پوشش قرار میدهد اما توجه داشته باشید که این بورس ها محدود هستند و بر اساس ارزیابی های قبلی از نمرات دانشجویان و براساس شایستگی های آنان به آنها اعطا میشود.

بورس تحصیلی دولت ایتالیا به چند گروه تخصیص میابد:

1-دانشجویان خارجی و-IRE این مورد مختص شهروندان خارجی که در ایتالیا تحصیل میکنند، شهروندان ایتالیایی که در خارج از کشور تحصیل میکنند و همچنین دانشجویانی است که قصد گذراندن دوره های زیر را دارند:

 • دوره های کارشناسی ارشد
 • دوره های AFAM (African American Student Courses)
 • دوره ها وبرنامه های دکترا
 • پروژه های تحقیقاتی

که البته این موارد و اطلاعات نیز مدام به روز و دست خوش تحولات خواهد شد.

2-بورسیه های تحصیلی EDISU  پیمونت: این بورسیه مختص دانشجویان غیراتحادیه اروپاست که به شکل تمام وقت در دانشگاه پیمونت ثبت نام کرده اند.

3- کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا: دانشگاه بولونیا 48 کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی دانشگاه خود اختصاص میدهد.

4- بورسیه بورکونی: این بورسیه باتوجه به عملکرد وشرایط اقتصادی دانشگاه بورکونی یک شهریه کامل به ارزش 12700 یورو درسال میباشد که به دانشجویان این دانشگاه تعلق میگیرد.

5- بورسیه های بین المللی Politecnico di Torino : این بورسیه به دانشجویان بین المللی مهندسی یا دانشجویان معماری دانشگاه پلی تکنیک تورین اعطا می­شود.

 

 

 

 

 

قوانین کار درطول تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی که اتباع اتحادیه اروپا هستند این حق را دارند تا درکنار تحصیل در ایتالیا به کار نیز مشغول شوند اما در طول دوره های تحصیلی منظم نباید بیش از 20 ساعت در هفته کارکنند، این درحالی است که ممکن است در طول تعطیلات اجازه تخصیص ساعات بیش تری را برای اشتغال داشته باشند.

اما دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا در صورت اخذ مجوز کار( که نیازمند دریافت پیشنهاد شغلی ازیک کارفرمای ایتالیایی است) ممکن است این مجوز را داشته باشند که در طول تحصیل کارکنند. البته این روند کمی پیچیده است و به طور متوسط در حدود 2 ماه نیاز به بررسی دارد..پیشنهاد میشود دانشجویانی که اتباع اتحادیه اروپا نیستند تمرکز خود را برای کارکردن در ایتالیا نگذراند وسعی کنند به زندگی تحصیلی جدید خود در ایتالیا عادت کنند!!

 

 

درباره
بازگشت
موسسات
بازگشت
ویزای دانشجویی
بازگشت

ویزای تحصیلی ایتالیا

 

ویزاهای دانشجویی ایتالیا توسط سفارت خانه های ایتالیا یا به شکل عمده توسط دفاتر عمومی کنسولگری درکشور صادر میشود.دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا(EU) یا کشورهای EFTA (انجمن تجارت آزاد اروپا) با داشتن گذرنامه معتبر یا شناسنامه اتحادیه اروپا میتوانند وارد کشور ایتالیا شوند و در تمام طول دوره تحصیل بدون ویزا در ایتالیا تحصیل و زندگی کنند، بااین حال پس از ورود به ایتالیا دانشجویان اتحادیه اروپا باید در ایستگاه محلی (QUESTURA) که اداره دولتی پلیس کشور نیز نامیده می­شود ثبت نام کنند. این امر به این دلیل است که اگر برنامه تحصیل آنها طولانی تر از3 ماه باشد قادر خواهند بود اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنند.

در صورتی که افراد، دانشجویانی غیر از اتباع اتحادیه اروپا باشند، قبل از ورود به این کشور موظف به اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا هستند. برای دریافت ویزای دانشجویی در ایتالیا پیشنهاد می­شود مطلب زیر رامطالعه کنید:

ویزای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بسته به مدت زمان تحصیل در ایتالیا به دو دسته تقسیم می­شود:

1- ویزای نوعC  : این ویزا، ویزای اقامت کوتاه مدت یا ویزای مسافرتی معتبر برای یک یا چند ورودی  است . این ویزا حداکثر 90 روز اعتبار دارد.

2- ویزای نوع D: این ویزا، ویزای طولانی مدت با مدت اعتبار بیش از 90 روز میباشد.

صرف نظر از نوع ویزای مورد نیاز، به دلیل طولانی بودن زمان بررسی برای دریافت ویزا پیشنهاد میشود قبل از تاریخ مورد نظر خود برای ورود به ایتالیا روند کار دربافت ویزای خود را آغاز کنید. برای این کار شما باید ابتدا با نزدیک ترین سفارتخانه یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود تماس بگیرید تا به محض دریافت نامه پذیرش ازموسسه یا دانشگاه مد نظر خود در ایتالیا بتوانید در اسرع وقت قرار ملاقات برای دریافت ویزا را اخذ نمایید، چرا که تعیین زمان برای قرار ملاقات ها معمولا به سختی انجام میشود و نهایت تلاش شما باید تسریع در انجام کارهای مربوط به این قرار ملاقات باشد.

مراحل درخواست ویزای دانشجویی در ایتالیا دائما در حال تغییر وتحول است بنابراین همیشه باید برای تایید مدارک و به روز رسانی الزامات فعلی خود، با سفارت ایتالیا در تماس باشید.

اگر شما قصد دارید از طریق ویزای نوع D وارد ایتالیا شوید باید ظرف مدت حداکثر 8 روز از زمان ورود به این کشور، ورود خود را به اداره دولتی پلیس این کشور(QUESTURA)  گزارش دهید در این صورت به منظور اثبات وضعیت اقامت طولانی مدت خود در این کشور، برای شما کارت اقامت ارسال خواهد شد.

 

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای ایتالیا

دانشجویان ممکن است نیاز به ارائه هریک یا تمامی مدارک زیر به عنوان بخشی از درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایتالیا داشته باشند :

1- گذرنامه معتبربا حداقل دو صفحه خالی ومعتبربرای حداقل 3ماه پس ازپایان تاریخ تحصیل مورد نظر شما

2- نامه پذیرش از موسسه یا دانشگاه مورد نظر شما درایتالیا

3- فرم درخواست ویزا

4- کپی از برنامه سفر شما، به و از ایتالیا!

5- مدرک معتبر مهارت زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بسته به زبان دانشگاه مورد نظر شما)

6- اثبات تمکن مالی کافی برای حمایت از خود ( که این مبلغ ماهانه بین 450-515 یورو میباشد)

7- اثبات دارا بودن محل سکونت و وسایل سکنی به حدمطلوب و کافی درایتالیا

8- مدرک اثبات بیمه درمانی

9- و مدرکی دال براینکه هزینه درخواست مرتبط راپرداخت کرده اید

قوانین کار درطول تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی که اتباع اتحادیه اروپا هستند این حق را دارند تا درکنار تحصیل در ایتالیا به کار نیز مشغول شوند اما در طول دوره های تحصیلی منظم نباید بیش از 20 ساعت در هفته کارکنند، این درحالی است که ممکن است در طول تعطیلات اجازه تخصیص ساعات بیش تری را برای اشتغال داشته باشند.

اما دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا در صورت اخذ مجوز کار( که نیازمند دریافت پیشنهاد شغلی ازیک کارفرمای ایتالیایی است) ممکن است این مجوز را داشته باشند که در طول تحصیل کارکنند. البته این روند کمی پیچیده است و به طور متوسط در حدود 2 ماه نیاز به بررسی دارد..پیشنهاد میشود دانشجویانی که اتباع اتحادیه اروپا نیستند تمرکز خود را برای کارکردن در ایتالیا نگذراند وسعی کنند به زندگی تحصیلی جدید خود در ایتالیا عادت کنند!!

 

 

 

 

 

 

مجوز کار
بازگشت
نحوه درخواست
بازگشت

فرم ارزیابی تحصیلی

 • ثبت فرم ارزیابی بصورت رایگان و انلاین
 • امکان انتخاب چند کشور و رشته مورد علاقه جهت بررسی
 • بررسی شرایط شما توسط کارشناسان پذیرش تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان درخصوص شرایط پرونده شما برای دریافت پذیرش تحصیلی
 • بررسی شرایط شما و خانواده توسط کارشناسان ویزای تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان ویزا در خصوص شرایط پرونده شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور مدنظر
 • دریافت مشاور انلاین از کارشناسان ما پس از دریافت نتیجه فرم
 • دریافت مشاوره در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز هریک از دانشگاه های هدف
 • بهره مندی از مشاوره حضوری در دفتر تهران
+ اطلاعات بیشتر
درخواست فرم ارزیابی

ارتباط با کارشناسان

شما می توانید برای برای ارتباط با کارشناسان استادی پلن و دریافت مشاوره رایگان از لینک زیر اقدام بفرمایید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.