تحصیل
بازگشت

تحصیل در نروژ

 

جامعه نروژ شفاف‌ و سازمان‌یافته است. نروژی‌ها ازوضعیت‌ رفاهی‌ بسیارپیشرفته‌ای‌ بر خوردار هستند، جایی‌ که‌ آموزش‌ و خدمات‌ درمانی‌ تا حد زیادی‌ رایگان‌ است. طبق‌ بسیاری‌ از استانداردها، نروژ یک‌ کشور ثروتمنداست.

 


چ
را تحصیل در نروژ ؟

 

نروژ با جمعیتی بیش از5 میلیون نفر، یکی ازسه کشوراسکاندیناوی است. این کشور به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی در نظر گرفته شده است و یکی از کمترین میزان جرم وجنایت در جهان را دارد.

درسالهای‌اخیر، گزارش‌های توسعه انسانی سازمان ملل متحد، کشور نروژ را بارها و بارها به عنوان “بهترین کشور برای زندگی ” در نظر گرفته است.  این رتبه بندی سالانه، عمدتا مبتنی بر سطح متوسط ​​تحصیلات، درآمد و امید به زندگی است. عواملی همچون حقوق بشر و آزادی فرهنگی را نیز شامل می شود. نروژ به دلیل میزان سواد، سطح تحصیلات و ثروت مادی دارای رتبه بالایی است. علاوه براین، نروژ یکی‌ازبهترین سیستم‌های رفاهی جهان را دارد، به این ترتیب می‌توان اطمینان حاصل کرد افرادی که بیکارهستند و یا قادر به کار نیستند، ازطرف دولت حمایت می‌شوند تا بتوانند زندگی خوبی داشته باشند.

 

تحصیلات در نروژ

 

تکمیل آموزش عالی در نروژ به طور فزاینده ای رایج است.  یکی از دلایل این واقعیت است که گرفتن مدرک تحصیلی مقرون به صرفه است.

سیستم آموزشی به طور کلی از طرف دولت پشتیبانی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که دسترسی به آموزش برای همه برابراست. این بدان معنی است که بیشتر مدارس و دانشگاه ها شهریه ندارند.  با چنین شرایط مطلوب، تقریباً انتظار می‌رود اکثردانش پذیران مدرک دریافت کرده و زندگی راحت دانشجویی را تجربه کنند. کیفیت بالای دانشگاه‌ها و کالج های نروژ باعث شده است که دانشجویان بیشتری  تحصیل در نروژ را انتخاب کنند.

 

 

حق آموزش در نروژ

 

کلیه کودکان و نوجوانان نروژی حق تحصیل در دوره ابتدایی و راهنمایی متوسطه را دارند.  بزرگسالان و سالمندان نیز حق تحصیلات ابتدایی و پایین را دارند.

سیستم تحصیلات نروژی را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

 

 •  مدرسه ابتدایی در نروژ ( Barneskole ،سنین 6-13 )
 •  راهنمایی در نروژ  ( Ungdomsskole) ، 13-16 سال)
 • دبیرستان متوسطه در نروژ  ( Videregående skole) ، سنین 16-19)

 

در مدارس ابتدایی ‌و راهنمایی نروژ  دانش‌آموزان یک برنامه درسی مشترک دارند. درمقطع متوسطه موضوعات به اصطلاح حرفه ای و تخصصی را آموزش می‌بینند. این برنامه آموزشی، اساس زندگی حرفه ای شما را تشکیل می دهد.

 

 

 

الگوهای آموزشی در نروژ

امروزه، در نروژ تقریباً از هر سه نفر، یک نفر به سطح بالاتری از آموزش می‌رسد. نسبت تحصیلات عالی در بین زنان بیشتر از مردان است.  این گروه که بیشترین درصد از آموزش عالی را دریافت می کنند ، زنان 30 تا 39 ساله هستند.

بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه‌های نروژ به طور طبیعی در شهرهای بزرگ قرار دارند.  با این حال، دولت با حمایت از شهرهای کوچکتر با کمک‌های بلاعوض و سایر برنامه‌های بودجه، رشد و پیشرفت در مناطق دور افتاده را تشویق می‌کند. مطابق با این سیاست، دانشکده‌های زیادی درحومه شهرها تأسیس شده اند.

 

 

زندگی دانشجویی در نروژ

 

برای بیشتر نروژی‌ها، زندگی دانشجویی دوره ای غنی، اجتماعی و فعال درزندگی است.  دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیلات خود، بسیاری ازمشاغل پاره وقت را برای پرداخت وام دانشجویی خود و به دست آوردن تجربه کاری انجام دهند. به عنوان یک دانشجو، می توانید یک شغل پاره وقت و حداکثر 20 ساعت درهفته داشته باشید.  بسیاری ازدانشجویان نروژی همچنین در انجمن‌های دانشجویی مانند تیم های ورزشی دانشجویی و شوراهای دانشجویی و به طور کلی در سازمان‌های فرهنگی شرکت می کنند.

 

 

آموزش با کیفیت نروژ

 

نروژ علیرغم اینکه یک کشور کوچک است، دانشگاه ها و کالج های آن، آموزش های با کیفیت ارائه می دهند. همچنین تحصیل در نروژ امکان شغلی شما را در داخل و خارج از کشور بهبود می بخشد.

 

 

سیستم آموزش در نروژ

 

نروژبا ارائه آموزش معتبربه دانشجویان نروژی و بین المللی به طور یکسان مشهور است.  سیستم آموزش نروژی با تأکید جدی بر تنوع و دسترسی آموزش بصورت رایگان معروف است.  شاید تعجب کنید که چرا نروژ حتی می‌تواند به دانشجویان بین المللی آموزش رایگان ارائه دهد.

جواب، ساده است.  نروژ علاقمند به تهیه افراد با استعداد از سراسر جهان و ارائه مهارت های حرفه ای لازم برای پیشرفت است.

نروژ همراه با این عقیده سیستمی که همه باید با وجود پیشینه اجتماعی به آموزش و پرورش دسترسی داشته باشند، استعدادهایی را ازسراسر جهان به خود جلب کرده است که عاشق نروژ هستند و از تحصیلات خود به خوبی استفاده می کنند.

 

آموزش رایگان در نروژ

 

نروژ یک کشور کوچک با منابع بزرگ است.  مقامات نروژی حفظ و توسعه یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا، بدون در نظر گرفتن سوابق اجتماعی برای هر دانشجو در نظر می گیرند.  این همچنین برای دانشجویان بین المللی اهمیت دارد.  با این حال، نروژ یک کشور پرهزینه است، و به عنوان یک دانشجوی بین المللی باید بتوانید در طول تحصیل، هزینه های زندگی خود را در نروژ تأمین کنید.

 

جامعه نروژ

 

نروژ یک جامعه مدرن است.  برابری یک ارزش است که عمیقاً در جامعه نروژ ریشه دارد. دانشجویان می‌توانند از استانداردها و خدمات فناوری پیشرفته، امکانات و تجهیزات مدرن و همچنین آموزش‌های نوین بهره مند شوند. نروژ همچنین به عنوان یک جامعه امن دیده می شود. تقریباً در هر کجا که هستید می توانید احساس امنیت کنید.

سطح زندگی و هزینه ها به طور کلی حتی برای دانشجویان بالا است. بیشتر نروژی‌ها مایل به داشتن یک آپارتمان یا خانه هستند، اما اجاره آن برای دانشجویان متداول تر است.  بیشتر مردم صاحب یک ماشین هستند، اما دانشجویان به طور کلی از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند، که در شهرهای بزرگ نسبتاً مناسب است. همچنین باید بدانید هزینه استفاده از تاکسی در نروژ گران است.

 

 

هزینه اقامت
بازگشت

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور نروژ

 

 

شهریه دانشگاه های نروژ

تکمیل مدرک دانشگاهی یک تلاش گران به حساب می آید و شهریه معمولاً بخش عمده هزینه را تشکیل می دهد.  این امر در مورد نروژ که بودجه عمومی تحصیلات رایگان را هم برای دانشجویان نروژی و هم برای دانشجویان بین المللی تضمین می کند، بسیار مهم است. اکثر دانشگاه های نروژ با بودجه دولتی تأمین می شوند و دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی را برای همه بصورت رایگان انجام می‌دهد.

بنابراین، به طور معمول، موسسات دولتی نروژ شهریه دریافت نمی‌کنند.  این امر در مورد دانشجویان بین المللی نیز انجام می‌شود، فارغ از این که از کدام کشور به نروژ آمده‌اند.  دانشگاه‌های خصوصی نروژ برای تامین برنامه‌های مدرک تحصیلی خود شهریه می گیرند، اما معمولاً هزینه‌ها بطورقابل توجهی پایین‌تر از سایر کشورها است.  همچنین، با دانشجویان بین المللی همانند دانشجویان نروژی به طور یکسان رفتار می‌شود، و هزینه ای بالاتر از آنها دریافت نمی‌شود.

 

 

نروژ، کشور پر هزینه

 

با این حال، باید توجه داشته باشید که نروژ یک کشور پرهزینه است و هزینه‌های زندگی نیز زیاد است.  متقاضیان بین المللی خارج ازاروپا باید انتظار داشته باشند که برای داشتن مجوز اقامت دانشجویی بایستی هزینه های زیادی را متحمل شوند.

 

تحصیل در نروژ یک تجربه چالش برانگیز اما با ارزش خواهد بود.  این تجربه منجر به گرفتن یک مدرک دانشگاهی با ارزش می شود، که علاوه برآن، تاثیر قابل توجهی برای رزومه شما خواهد بود.

 

 

شهریه دانشگاه های نروژ برای دانشجویان بین المللی

 

در نروژ، بیشتر دانشگاه های دولتی شهریه دریافت نمی‌کنند. این قانون برای دوره های کارشناسی ارشد ، دکترا وهمچنین برای دانشجویان همه کشورها، صرف نظر از عضویت در اتحادیه اروپا / EEA ، معتبر است. البته هزینه استفاده از کارت دانشجویی بین30 تا 60 یورو در هر ترم است که باید به طور کامل پرداخت شود. مزیت استفاده از کارت دانشجویی استفاده از تخفیف‌هایی در حمل و نقل عمومی، خدمات درمانی و فعالیت های فرهنگی را شامل می‌شود.

 

شهریه دانشگاه های خصوصی نروژ ، که شهریه  آنها متفاوت است:

 

 • 7000-9000 یورو در سال برای مقطع کارشناسی
 • 9000-19000 یورو درسال برای مقطع کارشناسی ارشد

 

برخی از دانشگاه های خصوصی نروژ که شهریه دریافت می کنند عبارتند از:

 • دانشگاه اسلو
 • دانشگاه برگن
 • دانشکده بازرگانی نروژی BI
 • دانشگاه علم و فناوری نروژ (NTNU)
 • دانشکده اقتصاد نروژ( NHH)

برخی از دانشگاه های دولتی بدون شهریه در نروژ عبارتند از:

 

 • UIT از دانشگاه قطب شمال نروژ
 • دانشگاه استاوانگر
 • دانشگاه نروژ جنوب شرقی
 • دانشکده معماری و طراحی اسلو

 

 

 

هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان بین المللی

 

حضوردر دانشگاه در نروژ شامل هزینه‌های زندگی است که شامل اقامت ، کتاب، غذا و استفاده از خدمات می‌شود. به طور متوسط، شما بایستی انتظار داشته باشید که برای زندگی در نروژ هزینه ای بین 800 – 1400 یورو در ماه را بپردازید. هزینه‌ها درشهرهای بزرگ می‌تواند بسیار بیشتر باشد.  در اینجا برخی از هزینه‌های زندگی در برخی شهرها ذکر شده است:

 • اسلو : ،1000-2000 یورو
 • برگن : ،1000-1800 یورو
 • ترومسو و تروندهایم  1000 – 1600 یورو

 

سایرشهرهای کوچکتر در نروژ معمولاً متوسط ​​هزینه زندگی ماهیانه بین800 – 1000 یورو دارند.

 

هزینه های اقامت در نروژ

 

دانشجویان درنروژ حدود 36٪ از کل هزینه‌های زندگی خود را بایستی برای اقامت پرداخت کنند. محبوب ترین گزینه ها برای داشتن مسکن، خوابگاه دانشجویی و اجاره اتاق به صورت مشترک است. به طور کلی، شما می‌توانید هرجایی را بین 300 – 700 یورو در ماه پرداخت کنید. بسته به شهری که در آن زندگی می کنید، نزدیک به مرکز شهر و اینکه آیا شما تنها هستید یا با سایر دانشجویان زندگی می کنید، قیمتها بسیار متفاوت است.

 

هزینه های غذا در نروژ و خرید ارزان

 

معمولاً بین 250 تا 400 یورو در ماه برای غذا هزینه خواهید کرد.  با یادگیری نحوه پخت و پز و خرید ازفروشگاه های مواد غذایی که بعضا تخفیف ارائه می‌دهند یا از سوپر مارکت‌های قابل دسترس می توانید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

اگرخواسته باشید  یک شب را برای غذا در یکی از رستوران‌ها غذا بخورید بایستی ، 20 یورو را در یک رستوران ارزان قیمت و 70 یورو در یک رستوران متوسط برای وعده غذایی دو نفره صرف کنید.  همچنین اگر شما بخواهید چیزی بنوشید، مثل بطری آب 4 یورو اضافی نیز هزینه خواهید کرد.خرید دلسترو یا آبمیوه نیز معمولاً حدود 8 یورو است.

 

 

هزینه ی حمل و نقل در نروژ

 

در نروژ، 41٪ از دانشجویان از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند و می‌توانند از تخفیف های خود که توسط کارت دانشجویی دانشگاه ارائه می‌شود بهره مند شوند.  هزینه کل حمل و نقل ماهانه بین 55 تا 72 یورو است.  در اینجا گزینه های حمل و نقل دیگری وجود دارد:

 • تاکسی های نروژ : قیمت اولیه 10 یورو و 1.5 یورو در کیلومتر
 • اجاره دوچرخه در نروژ : بین 12 – 25 یورو در روز

 

هزینه های اضافی در نروژ

 

در طول تحصیل، برای دوره ها و تحقیقات خود به کتاب، مجله و مواد دیگر نیاز خواهید داشت. این موارد معمولاً به حدود 50 یورو در ماه می رسد، اما می توانید برای صرفه جویی در هزینه ، کتابهای استفاده شده را نیز از کتابخانه ها و مغازه های دست دوم خریداری کنید.  برای شرکت در فعالیت‌های دانشجویی ، شما باید حدود 50 – 120 یورو در ماه هزینه کنید.

 

 

اسکان دانشجویان و هزینه های زندگی در نروژ

 

خوشبختانه اگر قصد دارید در دانشگاه دولتی تحصیل کنید، هزینه تحصیل در نروژ بسیار پایین است.  دانشگاه های خصوصی با شهریه گران تر نیز بویژه برای دانشجویان بین المللی فرصت های تحصیلی زیادی را ارائه می‌دهند.

با این حال، به طور کلی، هزینه زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی منطقی است.  دانشجویان باید هنگام آمادگی برای تحصیل در نروژ، این مسئله را در نظر بگیرند.

فاکتورهای مهمی که باید در نظر بگیرید شامل این است که آیا شما در محل‌های خوابگاه دانشجویی زندگی می کنید ویا اینکه می‌خواهید آپارتمانی را مشترکا استفاده کنید. همچنین شما بایستی در نظر بگیرید که آیا می‌خواهید در هفته یک شغل پاره وقت داشته باشید یا خیر؟

 

دانشجویان بین المللی می‌توانند تا 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند.  این یک روش عالی برای پس انداز کردن مقداری پول است که شما می‌توانید از آن در فعالیت های فوق برنامه استفاده کنید. همچنین داشتن یک شغل پاره وقت می‌تواند باعث ایجاد یک فرصت شگفت انگیز برای به دست آوردن تجربه حرفه ای در یک محل کار بین المللی باشد.

 

برخی از هزینه های ماهیانه برای داشتن زندگی متوسط ​​ در نروژ عبارتند از:

 

وعده غذایی در نروژ : 24 دلار

 

قهوه: 6 دلار

 

بلیط سینما : 15 دلار

 

اجاره مسکن ماهانه : 1200 دلار

 

حمل و نقل ماهانه : 87 دلار

 

نکاتی برای صرفه جویی در هزینه های دانشجویی در نروژ

 

اگرچه نروژ بسیارگران است، اما مواردی وجود دارد که دانشجویان می توانند برای صرفه جویی بیشتر بودجه دانشجویی خود انجام دهند.

 • استفاده از خوابگاه دانشجویی در نروژ : یکی ازبزرگترین هزینه‌ها برای دانشجویان در نروژ، تهیه مسکن است. بنابراین، دانشجویان می توانند با انتخاب محل اقامت دانشجویی مبلغ زیادی از پول خود را پس انداز کنند. خوشبختانه در بعضی از شهرها مانند برگن دانشجویان بین المللی حق استفاده از مسکن دانشجویی را دارند.  در شهرهای دیگر، دانشجویان می‌توانند آپارتمانی را با دوستان خود به صورت مشترک اجاره کنند.

 

 • فعالیت های رایگان را انتخاب کنید : اگرچه یک شب غذا خوردن و نوشیدن انواع آبمیوه ها سرگرم کننده است، اما می توان در نروژ کارهای زیادی انجام داد که هزینه ای ندارد و می تواند به همان اندازه هیجان انگیز باشد. به عنوان مثال، پیاده روی، شنا و قدم زدن در طبیعت کاملاً رایگان است.

 

 • پروازهای ارزان پیدا کنید : نروژ به خوبی با بقیه اروپا ارتباط برقرار کرده است، به همین دلیل شما می‌توانید با استفاده از شرکتهای هوابیمایی مختلف، پروازهای ارزان را به راحتی پیدا کنید و به سفر بروید.

 

منتظر چی هستی؟ آیا شما یک دانشجوی بلندپرواز هستید که می خواهید ضمن داشتن یک زندگی ایده آل ، فرصتهای شغلی خود را نیز بهبود دهید، زندگی در نروژ ارزش  بررسی کردن را دارد!

 

درباره
بازگشت
موسسات
بازگشت
ویزای دانشجویی
بازگشت
مجوز کار
بازگشت
نحوه درخواست
بازگشت

فرم ارزیابی تحصیلی

 • ثبت فرم ارزیابی بصورت رایگان و انلاین
 • امکان انتخاب چند کشور و رشته مورد علاقه جهت بررسی
 • بررسی شرایط شما توسط کارشناسان پذیرش تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان درخصوص شرایط پرونده شما برای دریافت پذیرش تحصیلی
 • بررسی شرایط شما و خانواده توسط کارشناسان ویزای تحصیلی
 • دریافت نتیجه بررسی و پیشنهادات، کارشناسان ویزا در خصوص شرایط پرونده شما برای دریافت ویزای تحصیلی کشور مدنظر
 • دریافت مشاور انلاین از کارشناسان ما پس از دریافت نتیجه فرم
 • دریافت مشاوره در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز هریک از دانشگاه های هدف
 • بهره مندی از مشاوره حضوری در دفتر تهران
+ اطلاعات بیشتر
درخواست فرم ارزیابی

ارتباط با کارشناسان

شما می توانید برای برای ارتباط با کارشناسان استادی پلن و دریافت مشاوره رایگان از لینک زیر اقدام بفرمایید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.