دانشگاه ها و کالج های برتر هلند

کشور هلند میزبان یکی از قدیمی‌ترین و قابل قبول ترین  سیستم‌های آموزش عالی در جهان است که تاریخچه‌ی آن، به قرن شانزدهم بازمی‌گردد. QS World University Rankings، در فهرست خود، ۱۳ دانشگاه در هلند را جای داده که همه جزو ۳۵۰ دانشگاه برتر جهان و هفت دانشگاه، جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. بالاترین دانشگاه هلند در این فهرست، دانشگاه تکنولوژی Delft  است که در جایگاه ۵۲ جهان قرار دارد. همچنین، دانشگاه آمستردام و دانشگاه تکنولوژی آیندهون نیز، چندان از دانشگاه Delft عقب نیستند و به‌ترتیب، در رتبه‌های ۵۷ و ۹۹ جهان جای گرفته‌اند. در این بخش می توانید لیستی از دانشگاه ها و کالج های برتر هلند را مشاهده کنید.

دلایل رتبه بندی دانشگاه

کیفیت بالای آموزش، همراه با هزینه‌های آموزشی نسبتاً معقول و دوره‌های بسیار به زبان انگلیسی، از ویژگی‌های دانشگاه‌های هلند است (هلندی‌ها غالباً برای تسلط‌شان به زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم شناخته می‌شوند) و به همین دلیل است که هلند یکی از محبوب‌ترین کشورهای قاره‌ی اروپا برای تحصیل دانشجویان خارجی به‌حساب می‌آید.

 

 

 

تحصیل در هلند


هلند کشوری 
 کوچک در شمال غربی اروپا است و عضو شنگن می باشد. هلند کشوری توسعه یافته و جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا می باشد. واحد پول کشور هلند یورو است و از مهم‌ترین شهرهای دانشجویی این کشور می‌توان به آمستردام، روتردام، خرونینخن، اوترخت، لایدن و .. اشاره داشت. در کشور هلند دانشگاههای مختلفی با اعتبار علمی بالا وجود دارند که مدارک تحصیلی آنها در اکثر کشورهای دنیا مورد تایید می‌باشد. زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد.

تحصیل در هلند مزایای مختلفی دارد که در زیر آمده است:

 1. تحصیل به زبان انگلیسی در معتبرترین دانشگاه های هلند
 2. تحصیل در هلند بدون محدودیت سنی
 3. وجود دانشگاه‌های معتبر در تمامی رشته های تحصیلی و تمامی مقاطع تحصیلی
 4. وجود اقتصاد و فرهنگ اجتماعی بالا مردمان هلند
 5. امکان تبدیل ویزای تحصیلی هلند بلافاصله بعد از اتمام تحصیل به ویزای کاری
 6. امکان اخذ اقامت بعد از ۵ سال کار در هلند
 7. امکان دریافت ویزای همراه در هنگام تحصیل در هلند

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای هلند

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید معدل دیپلم آنها بالاتر از ۱۲ باشد و البته برای پذیرش تحصیلی در بعضی از رشته‌ها نیاز به معدل بالاتر از ۱۴ می‌باشد. اگر دوره تحصیلی به زبان انگلیسی باشد، نمره ۶ یا ۶.۵  زبان در آزمون آیلتس که براساس شرایط مختلف دانشگاه متفاوت است , مورد نیاز است.

البته می‌توان بدون داشتن مدرک زبان برای گرفتن پذیرش تحصیلی اقدام کرد و دوره زبان را در هلند گذراند ولی در این صورت امکان دریافت ویزا کاهش می‌یاشد. پیشنهاد ما به شما این است دوره زبان را بگذرانید و بعد وارد کشور هلند شوید. ولی در مقطع لیسانس در بیشتر رشته‌ها نیاز به زبان هلندی یا آلمانی است و نمره زبان B1 یا B2 مورد نیاز است .

طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس ۳ الی ۴ سال است که این بستگی به رشته شما دارد , همچنین هزینه تحصیل در دانشگاههای مختلف هلند متفاوت است. شهریه دانشگاههای هلند در مقطع لیسانس در حدود ۷ الی ۱۱ هزار یورو در سال است. دانشجویان مقطع لیسانس میتوانند در هفته حدود ۱۰ ساعت کار پاره‌وقت انجام دهند و در ساعت حدود ۸ تا ۱۰ یورو درآمد داشته باشند.

در کشور هلند میتوان در رشته‌های مختلفی اعم از فنی و مهندسی، علوم انسانی و … تحصیل در کرد.

مدارک لازم جهت ثبت نام کارشناسی در هلند به شرح زیر می باشند:

 • ریز نمرات دبیرستان اصل با ترجمه رسمی
 • مدرک پیش دانشگاهی اصل با ترجمه رسمی
 • گواهی سابقه کار (در صورت وجود)
 • نمونه کار (فقط برای رشته های هنر و معماری)
 • عکس پاسپورتی
 • مدرک زبان
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • توصیه نامه از دو نفر استاد ( برای افراد با تحصیلات دانشگاهی )

تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاههای هلند

به علت کیفیت بالای دانشگاههای هلند در مقاطع بالا، افراد زیادی برای مقطع فوق‌لیسانس این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند و وارد دانشگاههای این کشور میشوند. برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس نیاز به معدل لیسانس بالای ۱۲ می‌باشید که البته در انتخاب بعضی از رشته‌ها نیاز به معدل بالای ۱۴ نیاز است. اگر دوره فوق‌لیسانس شما به زبان انگلیسی باشد نیاز به مدرک زبان با نمره آیلتس ۵/۶ هستید و اگر دوره به زبان آلمانی است، نیاز به نمره زبان آلمانی B2  دارید.

شهریه دانشگاههای هلند در مقطع فوق‌لیسانس در حدود ۱۱ تا ۱۵ هزار یورو  در سال است. طول دوره مقطع فوق‌لیسانس ۱ الی ۲ سال است. مدارک تحصیلی ۱ ساله فوق‌لیسانس فقط در بعضی ا دانشگاهها در ایزان مورد تایید است و برای مطلع شدن از لیست این دانشگاهها می‌توانید با مشاوران استادی پلن تماس بگیرید. دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار دارند و حقوق آنها بین ۸ تا ۱۰ یورو در ساعت است.  در کشور هلند میتوان در رشته‌های مختلفی اعم از فنی و مهندسی، علوم انسانی و … میتوان ادامه تحصیل داد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد کشور هلند:

 • مدرک کارشناسی اصل با ترجمه رسمی
 • ریزنمرات دوره کارشناسی اصل با ترجمه رسمی
 • ریز نمرات دبیرستان اصل با ترجمه رسمی
 • مدرک پیش دانشگاهی اصل با ترجمه رسمی
 • گواهی سابقه کار ( در صورت وجود )
 • نمونه کار (فقط برای رشته های هنر و معماری)
 • عکس پاسپورتی
 • مدرک آیلتس زبان با نمره ۵/۶
 • رزومه
 • انگیزه نامه تحصیلی
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *