اقامت هلند

 

 

آیا می خواهید به هلند مهاجرت کنید؟ راه و روش های دریافت اقامت هلند را می دانید؟ مهاجرانی که می خواهند بیش از ۹۰ روز در این کشور، زندگی و کار کنند باید برای اخذ مجوز اقامت اقدام کنند. نوع درخواستی که برای اقامت می دهید بستگی به دو عامل دارد. ملیت و دلیل شما برای مهاجرت به هلند. این دلایل شامل، مهاجرت به عنوان همسر یک فرد هلندی، کار، تحصیل و … می شود. در این مقاله به اهداف مختلف برای درخواست اقامت هلند و راه و روش های درخواست دادن متناسب با این اهداف می پردازیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

 

 

 

انواع درخواست مجوز اقامت هلند

 

 

افراد دلایل مختلفی برای ادامه زندگی در هلند دارند. بعضی برای کار به این کشور می روند و برخی دیگر برای ادامه تحصیل و … . نکته مهم این جاست که برای ارسال درخواست اقامت هلند، هدفی که بیشترین تناسب را با شرایط شما داشته باشد، انتخاب کنید. زیرا این موضوع روی انتخاب شدن و یا نشدن و تائید درخواست شما تاثیر زیادی دارد.

 

 

 

اهداف اصلی در درخواست اقامت هلند

 

 

معمولا افراد با شرایط و اهداف و عناوین زیر برای درخواست اجازه اقامت هلند در خواست می دهند:

( این اهداف در درخواستی که برای اخذ اقامت می فرستید، اهمیت بسیاری دارد.)

 • اگر فردی از اعضای خانواده شما اقامت هلند را دارد، می توانید به عنوان همسر و یا اعضای خانواده او، درخواست مجوز اقامت هلند کنید.
 • به عنوان یک شاغل یا یک فرد دارای شغل آزاد در هلند.
 • به عنوان محقق علمی بسیار ماهر.
 • به عنوان دانشجوی دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در هلند.
 • به عنوان دانش آموز دبیرستان یا دبیرستان فنی حرفه ای در هلند.
 • به عنوان فارغ التحصیل در یک سال جهت گیری. (دانشجویانی که به تازگی از یک کشور غیر اروپایی فارغ التحصیل شده اند، می توانند به مدت یک سال در هلند بمانند. آنها می توانند بدون نیاز به دریافت اجازه کار، به دنبال کار باشند. همچنین کار کردن این فارغ التحصیلان نیز در این مدت مانعی ندارد.)
 • به عنوان فردی که برای تعطیلات کاری به هلند سفر کرده.
 • به عنوان یک فرد بین ۱۸ تا ۳۰ ساله که قصد زندگی با یک خانواده هلندی را دارد. تعجب نکنید! برخی از افراد جوان برای ماندن در هلند، با یک خانواده هلندی زندگی می کنند.  بعضی کار های سبک خانه و مسئولیت نگهداری از کودکان این خانواده ها بر عهده آنهاست. در این زمان، این افراد به یادگیری زبان و فرهنگ هلند مشغول می شوند.
 • به عنوان سرمایه گذار خارجی.
 • به عنوان یک کارآفرین با ویزای کار آفرینی.

 

چه کسانی باید برای دریافت اقامت هلند اقدام کنند؟

 

 

این که آیا باید برای دریافت اقامت هلند اقدام کنید یا نه، بستگی به دو چیز دارد. ملیت شما و این که می خواهید چقدر در هلند بمانید.

شهروندان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس

 

 

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا ،EEA و سوئیس برای اقامت و کار در هلند مطابق با معاهده EC نیازی به دریافت اجازه اقامت ندارند. مهاجران این کشورها، ملزم به ثبت نام در IND (اداره مهاجرت هلند)  نیستند. فقط اگر بخواهند بیشتر از چهار ماه در این کشور بمانند، باید در شهرداری محلی خود ثبت نام کنند.

 

 

 

اعضای خانواده شهروندان اروپایی

 

 

طبق قوانین اتحادیه اروپا، اعضای خانواده متعلق به اتحادیه اروپا، EEA و اتباع سوئیسی مقیم هلند می توانند اقامت هلند را دریافت کنند. حتی اگر تابعیت اروپایی نداشته باشند. این مورد برای همسران افراد اروپایی مقیم هلند ذکر می شود. به عنوان مثال اگر یک فرد ایرانی با یک فرد اروپایی مقیم هلند ازدواج کند، می تواند به راحتی به همسر خود در هلند بپیوندد. بدون این که نیاز به اخد اقامت داشته باشد. فقط اگر فردی که با شهروند اروپایی مقیم هلند ازدواج می کند، شرایط IND برای اتباع third country nationals را داشته باشد، باید درخواست گواهی اقامت قانونی کند. این کار برای رعایت قوانین اتحادیه اروپا است. توجه کنید، این مورد شامل اعضای خانواده اتباع هلندی نمی شود. مگر این که شهروند هلندی در یک کشور اروپایی دیگر زندگی کرده باشد. یعنی اگر به عنوان مثال یک ایرانی با یک فرد هلندی تبار ازدواج کند، نیاز به هیچ اقدامی برای اخذ اقامت ندارد. مگر این که فرد هلندی که با او ازدواج می کند، در یک کشور دیگری از اروپا زندگی کرده و بزرگ شده باشد.

 

 

 

 

اقامت کوتاه مدت در هلند

 

 

 

اگر می خواهید کمتر از ۹۰ روز در هلند بمانید، شرایط فرق می کند. باید برای دریافت ویزای کوتاه مدت هلند اقدام کنید. این نوع ویزا بستگی به مقصد، و مدت زمان اقامت کوتاه شما در هلند

دارد.

مشاورین مجموعه استادی پلن می توانند بهترین و جدیدترین اطلاعات روز دریافت انواع ویزا هلند را در اختیار شما قرار دهند.

اگر بیش از یک ملیت دارید، گذرنامه ای که با آن سفر  کنید تعیین می کند که آیا نیاز به ویزا دارید یا نه.

 

 

مجوز اقامت موقت MVV

 

برخی از مهاجران هنگام درخواست مجور اقامت هلند، باید برای مجوز MMV، اقدام کنند.

 

 

MVV چیست؟

 

MVV (Machtiging tot Voorlopig Verblijf) یک نوع مجوز اقامت موقت است که به شما اجازه می دهد به عنوان یک شهروند و نه به عنوان یک توریست، وارد هلند شوید. MVV مجوز اقامت رسمی نیست. شما و یا اسپانسرتان، می توانید قبل از سفر به هلند برای دریافت MVV و اجازه اقامت همزمان اقدام کنید. به این روش، روش TEV می گویند.

 

 

چه کسانی باید MVV دریافت کنند؟

 

 

در صورتی که فرد یکی از شرایط زیر را داشته باشد، نیاز به دریافت MVV ندارد.

 • هنگام سفر، مجوز اقامت معتبر برای هلند داشته باشد.
 • شهروندان استرالیا، نیوزلند، ژاپن، کره جنوبی، کانادا، ایالات متحده، موناکو یا شهر واتیکان باشد.
 • شهروندان کشور های اروپایی، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس.
 • همسر یک فرد متعلق به کشور های اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس. حتی اگر ملیت متفاوتی داشته باشد.
 • فردی که اقامت دائم یک کشور اروپا تحت عنوان اقامت طولانی مدت “EC CE” را دارد.
 • فردی که خودش و یا یکی از اعضای خانواده اش کارت آبی اروپایی (Blue Card) به مدت ۱۸ ماه دارند.
 • در IND شرایط خاصی مشخص شده که اگر آن شرایط را داشته باشید، نیاز به دریافت MVV ندارید.

 

 

نحوه درخواست مجوز اقامت هلند با MVV  (روش TEV)

 

برای این نوع درخواست، می توانید از ایران و با مراجعه به سفارت هلند روند TEV را دنبال کنید. اگر اسپانسر دارید، او برای درخواست از طریق این روند در هلند اقدام کند.

 

 

مدارک لازم برای اخذ اجازه اقامت  هلند

 

 

برای انجام درخواست مجوز اقامت، باید مدارکی مثل شناسنامه را ارائه کنید. مدارکی که باید داشته باشید، بستگی به فرم درخواست شما دارد. با توجه به نوع درخواستی که می دهید این مدارک مورد نیاز تعیین می شوند. به عنوان مثال مدارکی که یک دانشجو برای ادامه تحصیل در هلند باید ارائه دهد، با یک محقق ماهر فرق می کند. در هر نوع فرم درخواست، مدارک مورد نیاز ذکر شده است. مدارک ما چون به زبان فارسی هستند، باید در هلند توسط مترجم مشخص شده ترجمه شوند.

 

 

 

اسپانسر برای دریافت مجوز اقامت هلند

 

 

داشتن اسپانسر برای دریافت اکثر انواع مجوز های اقامت هلند، الزامی است. برخی از مجوز های اقامت هلند نیازی به اسپانسر ندارند. مانند فارغ التحصیلان یک سال جهت گیری و یا افرادی که برای تعطیلات کاری به هلند می آیند.

 

 

 

اسپانسر به چه کسی گفته می شود؟

 

 

اگر به عنوان کارمند و یا محقق ماهر به هلند مهاجرت می کنید، کارفرمای شما، اسپانسر شماست. اگر به عنوان فردی از یک خانواده هلندی به این کشور می روید، اقوام و یا همسر هلندی شما، اسپانسرتان به حساب می آیند. اگر قصد ادامه تحصیل در هلند را دارید، موسسه آموزشی شما، اسپانسرتان خواهد بود.

 

 

مجوز اقامت  و IND

 

 

کلیه امور درخواست های اجازه اقامت هلند توسط IND  (اداره مهاجرت و تابعیت هلند) انجام می شود. وقتی در هلند برای اقامت درخواست می دهید، می توانید مستقیما با IND در ارتباط باشید. اما اگر از ایران درخواست اقامت می کنید، دو راه پیش روی شماست. یا به سراغ سفارت هلند بروید. یا این که توسط اسپانسر خود در هلند به IND وصل شوید.

 

 

اخذ اقامت هلند
اخذ اقامت هلند

 

 

 

 

شرایط لازم برای اخذ اقامت هلند

 

 

شرایط اقامت در هلند بسته به دلیل و هدف درخواست و فرمی که پر میکنید متفاوت است. ب عنوان مثال شرایط درخواست یک محقق ماهر با شرایط همسر یک فرد هلندی بسیار فرق می کند.

برای اطلاع از شرایط هر کدام از درخواست های اقامت هلند، با مشاوران مجموعه استادی پلن تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

هزینه درخواست اقامت هلند

 

 

 

برای درخواست مجوز اقامت هلند یا MVV باید هزینه بپردازید. مقدار این هزینه بستگی به نوع درخواست شما دارد. IND پس از دریافت درخواست شما، درخواست پرداخت هزینه به شما ارسال می کند. می توانید با استفاده از پول نقد ( در صورت ارسال درخواست در هلند توسط خود شخص یا اسپانسر) و یا با  کارت بانکی این هزینه را بپردازید. نمی توانید از کارت اعتباری و پرداخت اقساطی استفاده کنید. در صورت رد درخواست، این هزینه به شما برگردانده نمی شود.

 

برای مطالعه شرایط تحصیل رایگان در هلند کلیک نمایید.

 

 

 

زمان پاسخ IND به درخواست ها

 

 

پس از ارسال فرم و پرداخت هزینه، IND درخواست شما را ارزیابی می کند. زمان ارزیابی و اعلام نتیجه نهایی، متفاوت است. زیرا اداره مهاجرت هلند می تواند تا ۹۰ روز برای ارزیابی درخواست وقت بگذارد. اگر درخواست شما تائید شود، نامه تائیدیه به شما و یا اسپانسرتان در هلند داده می شود. اگر از روش TEV درخواست اقامت هلند دهید، می توانید MVV خود را از سفارت هلند در تهران دریافت کنید. پس از ورود به این کشور، فقط دو هفته وقت دارید تا اجازه اقامت خود را از IND دریافت کنید. مهاجران با مهارت های زیاد، می توانند اجازه اقامت خود را از مرکز مهاجران بگیرند. البته برای مراجعه به هر کدام از این مراکز باید وقت قبلی بگیرید.

برای مطالعه شرایط ویزای تحصیلی هلند کلیک نمایید.

 

 

 

بعد از ورود به هلند چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 

 

بسته به مجوز اقامتی که دریافت می کنید، ممکن است برخی اقدامات را در حین ورود به هلند انجام دهید. برخی از آنها را در ادامه برای شما لیست کرده ایم:

 

 

ثبت نام در شهرداری

 

 

همه مهاجرانی که بیش از سه ماه در هلند اقامت دارند، باید به شهردای محلی خود برای ثبت نام مراجعه کنند. در این صورت اطلاعات آنها وارد پایگاه داده پرونده های شخصی قرار می گیرد.

 

برای مطالعه هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در هلند کلیک نمایید. 

 

 

 

انجام آزمایش سل

 

برخی از افراد باید ظرف سه ماه پس از تائید درخواست اقامتشان، آزمایش سل بدهند. برای انجام این آزمایش باید از نزدیک ترین مرکز بهداشت شهرداری محلتان(GGD) وقت بگیرید.

 

 

 

شرکت در امتحانات تکمیلی

 

 

بعضی  از مهاجران پس از ورود به هلند، باید در یک سری امتحانات تکمیلی شرکت کنند. به عنوان مثال امتحان تکمیلی مدنی (inburgeringsexamen) یا امتحانات دولتی هلند به عنوان امتحان زبان دوم (Staatsexamens NT2). برای شرکت در این امتحان زبان، باید در دوره های زبان و فرهنگ هلندی شرکت کنید. اگر واجد شرایط شرکت در این امتحانات باشید، توسط اداره آموزش و پرورش، فرهنگ و علوم هلند (DUO) نامه ای دریافت خواهید کرد. در این نامه شرایط و منایع امتحان و زمانی که دارید را به شما اعلام می کنند.

 

 

 

 

تمدید اجازه اقامت هلند

 

 

حداکثر اعتبار هر کدام اجازه اقامت هلند، پنج سال است. به طور معمول، شما و یا اسپانسرتان، ۳ ماه قبل از پایان اعتبار نامه تمدید را دریافت خواهید کرد. در غیر این صورت باید حتما با اداره مهاجرت هلند تماس بگیرید.

 

برای مطالعه شرایط تحصیل دکتری در هلند کلیک نمایید.

 

 

 

 

 

کسب اقامت دائم هلند

 

 

برای کسب اقامت دائم و سیتیزن شیپی هلند، باید مدت زمان کافی را در این کشور زندگی کرده باشید. همچنین شرایط دریافت شهروندی را داشته باشید.

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط اقامت هلند می توانید با مشاورین برجسته ی مجموعه ی استادی پلن تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

مطالب مرتبط: تحصیل در هلند | بهترین شهر هلند برای زندگی | ویزای همراه در هلند | بهترین شهر های دانشجویی هلند |  بورسیه های تحصیلی هلند | وب سایت های اجاره خانه و خوابگاه در هلند | بیمه درمانی دانشجویان در هلند | میانگین درآمد در هلند |  بیمه دانشجویان در هلند |

 

 

 

برای دریافت خدمات مشاوره تحصیلی به صفحه ی  رزرو وقت مشاوره مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *