اپلیکیشن فی چیست ؟ 

Application Fee مفهومی است که برای درخواست پذیرش از دانشگاه­ها و کالج­ها اهمیت زیادی دارد. به خصوص اینکه برای پذیرفته شدن در رشته­ ی موردعلاقه­ی خود ممکن است لازم باشد برای چندین دانشگاه و یا کالج درخواست بدهید. علاوه بر این برآوردی از هزینه­های تحصیل در یک دانشگاه و یا کالج برای دانشجویان بین­المللی اهمیت پرداخت Application Fee را چند برابر می­کند. اما Application Fee چیست و به چه منظور دریافت می­شود؟ آیا راهی وجود دارد که از پرداخت آن اجتناب کنیم؟ در این مقاله به بررسی اپلیکیشن فی در دانشگاه های مختلف می پردازیم:

جهت پذیرش در بیشتر برنامه­های دانشگاهی و کالج­ها نیاز است که هزینه­ای پرداخت شود. این هزینه­ به طور جدی برای پوشش هزینه­های ارزیابی و طی روند پذیرش در دانشگاه و یا کالج مورد استفاده قرار می­گیرند که عمدتا تحت عنوان Application Fee  شناخته می­شود. پرداخت Application Fee از جهاتی برای دانشگاه­ها ضرورت دارد. از جمله دلایلی که دانشگاه­ها و کالج­ها این هزینه را درخواست می­کنند، اطمینان از این است که فقط متقاضیانی که نسبت به ثبت نام در برنامه خود جدی هستند، درخواست ارائه می­دهند.

دلیل دیگر دانشگاه­ها و کالج­ها برای درخواست Application Fee اینست که با توجه به اینکه این هزینه برای بررسی روند انتخاب و پذیرش دانشجویان استفاده می­شود، بدون هزینه برخی دانشجویان به امید پذیرش در بهترین موارد صدها درخواست ارائه می­دهند. در صورتی که دانشگاه بخواهد Application Fee را بر عهده گیرد، بایستی هزینه­ی بالایی پرداخت کند. به همین جهت پرداخت Application Fee عمدتا به دانشجویان منتقل می­شود.

 Application Fee در دانشگاه های آمریکا

 

مبلغ دقیق Application Fee به دانشگاه و کالجی که برای آن درخواست پذیرش می­کنید بستگی دارد. اما به طور کلی Application Fee در دانشگاه­ها و کالج­های آمریکا به طور متوسط ۴۰ دلار است که این هزینه بسته به رشته­ی مورد درخواست و دانشگاه و کالج مورد نظر می­تواند بیشتر یا کمتر باشد. هر چه یک دانشگاه از نظر سطح علمی بالاتر باشد، ممکن است Application Fee بالاتری نیز دریافت کند. به عنوان مثال دانشگاه­های استنفورد، کالیفرنیا، کلمبیا و دوک دارای Application Fee به مبلغ ۹۰-۸۵ دلار هستند یا دانشگاه­های منتخبی همچون دانشگاه نیویورک، بوستون، هاروارد، ییل و استنفورد هزینه­ای معادل ۷۰ دلار دارند.

برخی از دانشگاه­ها و کالج­های دولتی Application Fee پایین­تری دارند. از جمله دانشگاه تگزاس، ویسکانسین و دانشگاه پن با هزینه­ای در حدود ۵۰ دلار. علاوه بر این تعدادی از کالج­های کوچکتر با Application Fee کم­تر در حدود ۲۵ تا ۳۰ دلار نیز می­توان یافت. خبر خوب این است که برخی از کالج­ها و دانشگاه­های ایالات متحده­ی آمریکا هزینه­ای بابت درخواست پذیرش دریافت نمی­کنند که از جمله­ی آنها می­توان از کالج سن دیگو کالیفرنیا، کالج نورث وست، وزلی کالج، مرکز تکنولوژی فلوریدا، کالج سانتافه، دانشگاه آرورا، دانشگاه لویولا شیکاگو و … نام برد. با یک جستجوی ساده در اینترنت می­توانید از کالج­ها و دانشگاه­های ایالات متحده که هزینه­ای بابت Application Fee دریافت نمی­کنند، آگاهی یابید.

Application Fee در دانشگاه های کانادا

 

دانشگاه­ ها و کالج­ های کانادا در مقایسه با ایالات متحده­ی  Application Fee بالاتری درخواست می­کنند. به طوری که برای پذیرش در کالج­ها و دانشگاه­های کانادا بایستی به طور میانگین Application Fee معادل ۹۵ دلار کانادا بپردازید. برخی از دانشگاه­های کانادا همچون St. Lawrence College، Columbia College، University of Fraser Valley، Langara College هزینه­ای معادل ۲۰۰-۱۵۵ دلار کانادا دارد. در مقابل برخی دیگر از دانشگاه­ها و کالج­ها از جمله Niagara College، North Island College، Northern Alberta Institute و … Application Fee معادل ۱۰۰ دلار کانادا دارد. البته برخی از کالج­ها و دانشگاه­های کانادا نیز وجود دارد که Application Fee در حدود ۷۰-۶۰ دلار کانادا دارند و برخی از آنها از جمله Cambrian College، Lambton College، Centennial College و … نیز Application Fee دریافت نمی­کنند.

Application Fee در دانشگاه های اروپا

 

دانشگاه­های اروپا در مقایسه با دانشگاه­ها و کالج­های ایالات متحده و کانادا Application Fee پایین­تری دریافت می­کنند. به طور متوسط برای دانشگاه­ها و کالج­های اروپا بایستی Application Fee معادل ۷۵ دلار بپردازید. برخی از دانشگاه­ها و کالج ها نیز Application Fee دریافت نمی­کنند که می­توان از TU Munich، University of Vienna، University of Oslo، University of Glasgow و … نام برد.

چگونه می­توانیم Application Fee را پرداخت نکنیم؟

در صورتی که متقاضی تحصیل در طیف وسیعی از کالج­ها و دانشگاه­ها باشید بایستی Application Fee زیادی برای پذیرش پرداخت کنید. اما راه­هایی برای اجتناب از پرداخت این هزینه­ها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • در صورتی که نمی­توانید از عهده­ی پرداخت Application Fee برآیید و با توجه به شرایط زندگی شما این مورد نیز قابل اثبات است، بسیاری از مدارس درخواستی جهت اجتناب از پرداخت Application Fee را به دانشگاه و کالج مورد نظر شما ارائه می­دهند. اما این امر تنها شامل دانش­آموزان متقاضی تحصیل در کشور محل زندگی خود خواهد بود.
 • در صورتی که تمایل داشته باشید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آمریکا و یا پورتوریکو اقدام کنید، نیاز است در آزمون­های SAT شرکت کنید. این آزمون حدود ۵۰ دلار هزینه دارد که از طریق ارائه­ی یک درخواست در خصوص عدم توانایی پرداخت از طریق مدرسه می­توانید از پرداخت Application Fee برای این آزمون­ها اجتناب کنید. این مورد نیز منوط به تحصیل در کشور دانشگاه و یا کالج مورد تقاضای شماست.
 • برخی از دانشگاه­ها دارای آزمون ورودی می­باشند که در صورت قبولی در این آزمون­ها با نمره­ی بالا از پرداخت Application Fee معاف خواهید شد. بنابراین شما می­توانید از طریق قبولی در آزمون ورودی کالج یا دانشگاه مورد نظر خود از از پرداخت این هزینه اجتناب کنید.
 • برخی کالج­ها و دانشگاه­ها در صورت ارائه­ی درخواست پذیرش به صورت آنلاین از Application Fee صرفنظر می­کنند که این امر در واقع پاداش شما برای صرفه­جویی در قطع درختان و دردسرهای تشکیل پرونده­ی کاغذی و پردازش کلیه مدارک شماست.
 • برخی از دانشگاه­ها و کالج­­ها به خصوص دانشگاه­ها و کالج­های کوچک­تر در صورت بازدید از محوطه­ی دانشگاه Application Fee را کاهش می­دهند یا از دریافت آن صرفنظر می­کنند؛ زیرا آنها این بازدید را نشان از علاقه­مندی شما می­دانند. این امر در خصوص دانشگاه­های بزرگ که بازدید کننده­ی زیادی دارد، معمولا اتفاق نمی­افتد. برای آگاهی از این مسئله می­توانید با دفتر پذیرش دانشگاه یا کالج موردنظر خود تماس حاصل کنید.

 

 • برخی کالج­ها و دانشگاه­های کوچک در صورت ارائه­ی درخواست پذیرش در ابتدای زمان پذیرش از دریافت Application Fee صرفنظر می­کنند؛ چراکه می­خواهند سریعتر از تعداد درخواست­دهندگان برای ارائه­ی برنامه­های کاربردی آگاهی یابند. البته این مورد نیز تنها در مورد دانشگاه­ها و کالج­های کوچک صادق است.
 • برخی اوقات فارغ­التحصیلان یک دانشگاه به شکل پشتیبان مالی پرداخت Application Fee برخی دانشجویان تازه­وارد را بر عهده می­گیرند.
 • در صورتی که بورسیه تحصیلی دریافت کنید و این بورسیه نیز به اندازه­ای باشد که بتواند هزینه­های کالج یا دانشگاه را به اندازه­ی کافی پوشش دهد، از پرداخت Application Fee معاف خواهید شد.

Application Fee از جمله مواردی است که به هنگام اقدام برای دانشگاه­ها و کالج­های اروپا، کانادا و ایالات متحده بایستی مورد توجه قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص Application Fee هر یک از دانشگاه­های مورد نظر شما و همچنین نحوه­ی پرداخت می­توانید با مشاورین استادی پلن تماس حاصل کنید.


Student Activity Fee

از دیگر هزینه­هایی که در روند ثبت­نام و پذیرش دانشگاه بایستی پرداخت شود Student Activity Fee است.Student Activity Fee هزینه­ای است که دانش­آموزان در یک مدرسه، کالج، دانشگاه و یا هر مکان آموزشی دیگری علاوه بر Application Fee و شهریه برای خدماتی که در هر دوره­ی تحصیل دریافت می­کنند، می­پردازند. این هزینه ممکن است به مواردی که در زیر به آنها اشاره می­کنیم، اختصاص یابد:

 • شرکت در باشگاه­های ورزشی و انجمن­های دانشجویی: باشگاه­های ورزشی و انجمن­های دانشجویی به دانشجویان کمک می­کند تا روابط اجتماعی و مهارت­های رهبری خود را توسعه دهند.
 • استفاده از بورس­های کتاب که به دانشجویان امکان خرید کتاب را می­دهد. بخشی از هزینه خرید کتاب توسط دانشجو و باقی توسط دانشگاه به شکل یارانه پرداخت می­شود.
 • خدماتی همچون مراقبت از کودک برای والدینی که قصد تحصیل دارند.
 • برخورداری از خدمات درمانی در محوطه­ی دانشگاه
 • برخورداری از تخفیف­های دانشجویی برای خرید لوازم، ملزومات مورد نیاز و یا حتی خرید پیتزا!

Student Activity Fee بسته به دانشگاه محل تحصیل و هر ترم تحصیلی متفاوت است. در هر ترم ممکن است برنامه­های خاصی به منظور Student Activity ارائه شود و بر این اساس Student Activity Fee ممکن است متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می­توانید از مشاورین استادی پلن کمک بگیرید!

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۶ دیدگاه

  • سلام

   بعضی از خدمات پرداخت دانشگاهی و کالج انجام میشه, لطفا با دفتر تهران تماس بگیرید.

   موفق باشید

 • سلام

  به سوال داشتم ، آیا درسته که بعضی از دانشگاه ها هزینه Application Fee ندارند و یا دریافت نمی کنند؟!

  ممنون

  • درود

   بله، بعضی از دانشگاه ها اپلیکیشن فی ندارند و یا دارند ولی براساس شرایط خاص دانشجو دریافت نمی کنند.

   شرایط هر دانشگاه در وبسایت رسمی آن دانشگاه ذکر شده.

   موفق باشید

  • باسلام

   قسمت پرداخت اپلیکیشن فی ، براساس هر دانشگاه متفاوته، اما تو بیشتر دانشگاه ها شما باید تمامی مراحل اپلیکیشن را تکمیل کنید تا به بخش پرداخت برسید.

   برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *