مدارس هلند

 

 

بدون شک تحصیل در کشور های پیشرفته ای مثل هلند در آینده و سرنوشت دانش آموزان و دانشجویان بسیار موثر خواهد بود. مخصوصا اگر فرزندان خود را از بچگی به مدارس هلند بفرستید! تعلیم و تربیت کودکان شما در سیستم آموزشی نوین هلندی، نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت فرزند شما خواهد داشت. در این مقاله در رابطه با انواع مدارس هلند، سیستم آموزشی دبستان و دبیرستان های هلند و جزئیاتی از این قبیل اشاره می شود. با ما تا انتهای مقاله همراه شوید تا بهترین مدرسه در هلند را برای کودک خود انتخاب کنید!!

 

 

 

 

انواع مدارس هلند

 

 

در هلند دو نوع مدرسه وجود دارد:

 

 

مدرسه های دولتی و مدرسه های غیر دولتی

 

 

مدرسه های دولتی:

 

مدارس دولتی هلند، هیچگونه وابستگی به سازمان های مذهبی و غیره ندارند و مستقیما توسط دولت اداره می شوند. از حدودا۷۰_۸۰ سال پیش تا کنون تعداد زیادی از مدارس دولتی در هلند ساخته شده.

 

 

 

 

مدارس غیر دولتی (ویژه)

 

تقریبا دو سوم کودکان هلندی در مدارس ویژه یا غیر دولتی تحصیل می کنند. در اینجا رایج ترین انواع مدارس ویژه در هلند ذکر شده:

 

 

 

 

مدارس دینی:

 

مدرسه های دینی در هلند بر اساس یک دین خاص مانند فرقه های مسیحی پروتستان، کاتولیک، اکومنیک، یهودی یا اسلامی تاسیس شده اند. با اینکه از نام این مدارس مشخص است و مدرسه های اختصاصی دینی هستند، اما کودکان با مذهب های متفاوت را نیز می پذیرند و از این لحاظ محدویتی برای دانش آموزان شما وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

مدرسه های مونته سوری:

 

مدارس مونته سوری بر اساس فلسفه ی مربی ایتالیایی ماریا مونتسوری ایجاد شده.  این فلسفه می گوید :” به من کمک کن تا خودم این کار را انجام دهم.” بر همین اساس مدرسه های مونته سوری ایجاد شده اند تا حس کنجکاوی و ابتکار کودکان را افزایش داده و از طریق بازی های مختلف، به کودکان آموزش های درسی را یاد می دهند. در مدارس مونته سوری کودکان به سرعت پیشرفت می کنند و با انجام فعالیت های مختلف، نظم و انضباط را فرا گرفته و با روش های ابتکاری نوین درس های خود را یاد می گیرند.

برای مطالعه شرایط دبیرستان های استرالیا کلیک نمایید. 

 

 

 

مدرسه های اشتاینر

 

مدرسه ی اشتاینر در ابتدا توسط رودولف اشتاینر، یک فرد اتریشی تاسیس شده با آموزش های خود به رشد فردی هر کودک کمک شایانی کرده است.  در مدرسه های اشتاینر، دانش آموزان با فعالیت های هنری، عملی و علمی که انجام می دهند برای انجام فعالیت های اجتماعی آماده می شوند. در این مدارس اساس کار آموزشی کودکان خلاقیت و تخیل است.

 

 

 

 

مدارس دالتون (دالتونز)

 

طرح اولیه مدارس دالتون توسط یک معلم آمریکایی به نام هلن پارخرست ارائه شده. در مدرسه های دالتنوز، اساس آموزش و یاد گیری بر مسئولیت پذیری است. دانش آموزان در این مدارس با همکاری یکدیگر و پذیرش مسئولیت کار ها و فعالیت های خود آموزش های علمی لازم را فرا می گیرند.

 

 

 

 

مدارس jenaplan

 

آموزش jenaplan بر اساس ایده ی یک معلم آلمانی به نام پیتر پترسن ایجاد شده و آموزش های این نوع از مدارس بر اساس ویژگی های مثل همکاری، یادگیری مستقل و… انجام می شود.

 

 

 

 

مدارس بین المللی هلند
مدارس بین المللی هلند

 

 

 

 

مدارس بین المللی هلند

 

 

در مدارس بین المللی هلند، آموزش زبان انگلیسی به دانش آموزان ارائه می شود. برای اینکه ممکن است خانواده های مهاجر، از کشور های دیگر به هلند رفته باشند و فرزندان شان به زبان های دیگر تحصیل کرده باشند‌. سیاست اینگونه مدارس بر این است که امکان تحصیل برای همه ی دانش آموزان وجود داشته باشد. به همین دلیل آموزش زبان انگلیسی از اصلی ترین برنامه های مدارس بین المللی است. در مدارس بین المللی مهارت هایی به دانش آموزان یاد داده می شود که اعتماد به نفس مناسبی برای ورود به دانشگاه حتی در سایر کشور ها داشته باشند. پس از اتمام تحصیل، گواهینامه های بین المللی مثل IGCSE و IB به فارغ التحصیلان دبیرستان ارائه می شود. این مدارک در تمامی دانشگاه های جهان معتبر هستند.

 

 

 

 

 

سیستم آموزشی مدارس هلند

 

 

 

در هلند مدرسه برای کودکان از سن۵ تا ۱۶ سالگی شروع می شود. اما بیشتر کودکان از ۴ سالگی مدرسه را شروع می کنند. ساختار آموزشی مدارس در هلند هم مانند بسیاری از کشور ها است. برخی از مدارس دانش آموزان را برای آموزش های حرفه ای (VMBO) و  در آموزش های دیگر برای ورود به دانشگاه دانش آموزان را آماده می کنند.(vwo )

از طرفی یک روش دیگر نیز برای آموزش دانش آموزان وجود دارد که دانش آموزان برای تحصیل در دانشگاه های علوم کاربردی آماده می شوند. (HAVO)

 

 

 

سیستم مدارس در هلند به شرح زیر است:

 

 

 

مهد کودک هلندی:

 

 

مهد کودک های هلند تا سن  ۵ سالگی برای کودکان و خردسالان شما قابل استفاده است. تا۵ سالگی می توانید کودکان خود را به مهد کودک بفرستید و با خیال راحت به محل کار خود رفته و فعالیت هایتان را انجام دهید!

 

 

 

مدارس هلند
مدارس هلند

 

 

 

 

مدرسه ابتدایی در هلند (baseonderwijs)

 

 

مدرسه ابتدایی در هلند دارای هشت کلاس است که به نام groepen شناخته می شود، از Groep1 (کودکان ۴ ساله) تا Groep 8 (12 ساله). دانش آموزان شما می توانند از پنج سالگی کلاس های خود را شروع کنند و تا کلاس دوم، تحصیل در هلند اجباری نیست. اما بیشتر کودکان هلندی، از سن چهار سالگی به کلاس اول می روند و مدرسه را شروع می کنند.

دانش آموزان هلندی تا سن ۱۲ سالگی به مدت ۸ سال به دبستان می روند و مهارت هایی مثل خواندن، نوشتن، محاسبات و… را فرا می گیرند‌. همچنین در برخی مواقع مطالعه ی زبان انگلیسی هم جزء موارد درسی دبستان های هلند نیزهست.

 

 

 

دبیرستان در هلند (voortgezet onderwijs)

 

 

دبیرستان در هلند از سن ۱۲ سالگی شروع می شود. فرزندان شما پس از اتمام دبستان،‌ سه روش پیش رویشان است تا دبیرستان را شروع کنند:

 

 

 

VMBO (آموزش حرفه ای مقدماتی متوسطه)

 

VMBO یک جریان آموزشی چهار ساله حرفه ای است که بر دانش عملی تمرکز دارد و منجر به آموزش حرفه ای (MBO) می شود. این آموزش ها چهار ساله است و در سن ۱۶ سالگی به اتمام می رسد.

 

 

 

HAVO (آموزش متوسطه عمومی)

 

HAVO یک دوره متوسطه پنج ساله است که دانش آموزان را برای تحصیل در مقاطع بالاتر حرفه ای در دانشگاه های علوم کاربردی (hogescholen) آماده می کند. جایی که می توانند مدرک کارشناسی خود را در علوم کاربردی (HBO) دنبال کنند. دانش آموزان HAVO را حدودا ۱۷ سالگی تمام می کنند.

 

 

VWO (آموزش مقدماتی دانشگاه)

 

VWO یک دوره آموزشی شش ساله با تمرکز بر دانش نظری است. این نوع از آموزش، دانش آموزان را برای تحصیل در یک دانشگاه تحقیقاتی آماده می کند. دانش آموزان VWO را حدودا ۱۸ سالگی به پایان می رسانند.

 

اگر در رابطه با مدارس هلند به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید با مشاورین مجموعه ی استادی پلن تماس حاصل بفرمایید.

 

 

 

مطالب مرتبط : ویزای همراه در هلند | تحصیل در آمستردام | بورسیه های تحصیلی هلند  | هزینه های تحصیل و زندگی در آمستردام | بورسیه های تحصیلی هلند | انواع بورسیه تحصیلی در هلند | تحصیل در هلند

 

 

 

 

برای دریافت خدمات مشاوره تحصیلی به صفحه ی  رزرو وقت مشاوره ویزای تحصیلی مراجعه کنید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *