تفاوت ویزای دانشجویی کانادا و اجازه ی تحصیل

 

 

تمام کسانی که قصد تحصیل در خارج از کشور و یا به عبارتی تحصیل در کانادا را دارند لازم است که برای ورود به این کشور ویزای خود را اخذ کنند. ویزا یک مجوز است که به وسیله ی اداره مهاجرت کشور مقصد صادر می شود و به دانشجویان اجازه می دهد که به آن کشور وارد شوند. اما در مورد کانادا، وقتی که یک دانشجو برای تحصیل در این کشور اقدام می کند، به او ویزا تعلق نمی گیرد. همین مسئله می تواند باعث سردرگمی دانشجو شود. در این مقاله قصد داریم تا تفاوت ویزای دانشجویی کانادا و اجازه ی تحصیل را بصورت کامل توضیح دهیم.

بسیاری از افراد اصطلاح ویزای دانشجویی و اجازه ی تحصیل را یکسان تصور می کنند و همین نکته باعث سردرگمی آن ها می شود. پیش از هر چیز، لازم است بگوییم که این دو به هیچ وجه یکسان نیستند. ویزا در واقع مجوزی است که به خارجی ها اجازه می دهد به کانادا وارد شوند. این مدرک توسط افسرهای مختلفی در مرز و یا فرودگاه بررسی می شود تا صلاحیت دانشجو برای ورود به کشور را بررسی کنند و می توانند که در صورت لزوم مانع ورود دانشجو به کشور شوند. این مسئله هیچ ربطی به وضعیت ویزا ندارد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید کانادا ویزای دانشجویی را به شکلی که اغلب مردم تصور می کنند صادر نمی کند. به جای ویزا، کانادا یک مجوز سفر الکترونیکی صادر می کند که به اختصار به آن ETA گفته می شود. البته در مواردی نیز ویزای بازدید کننده را صادر می کند. میان این دو هیچ تفاوتی نیست و هر دو برای ایجاد دسترسی فرد به کشور و ورود به کشور استفاده می شوند. سندی که در حقیقت به دانشجو امکان اقامت و تحصیل در کانادا را می دهد ” اجازه ی تحصیل” نامیده می شود.

در اکثر موارد، این مدرک توسط افسر مرزی و با توجه به شماره مرجع مجوز دانشجو که در نامه ی معرفی وی ذکر شده است؛ صادر می شود و معمولا در زمان تصویب اجازه ی تحصیل توسط دفتر ویزا ارسال می شود. بنابراین تایید نهایی برای ورود و ماندن فقط از طریق مامور مرزی بر حسب مجوز تحصیل صادر می شود. از این رو لازم است که دانشجویان اطمینان حاصل کنند که مجوز تحصیل آن ها شامل تمام جزئیات اطلاعات شخصی شان و همینطور تاریخ انقضای صحیح ذکر شده در سند است.

 

 

 

 

ویزای دانشجویی کانادا یا اجازه ی تحصیل؟

برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در کانادا هستند؛ اخذ ویزای دانشجویی یک بخش اساسی و مهم در پروسه ی اپلای محسوب می شود. اگر دانشجو ویزا نداشته باشد نمی تواند به کانادا وارد شود بنابراین از تحصیل هم خبری نخواهد بود. با این حال، ویزا تنها مدرکی نیست که دانشجویان بین المللی برای آغاز تحصیل در کانادا به آن نیاز دارند.

اجازه ی تحصیل به اتباع خارجی اجازه می دهد تا در موسسات آموزشی انتخاب شده در کانادا به تحصیل بپردازند. بسیار ساده است اما همانطور که گفتیم اکثر افراد از اصطلاح “ویزای تحصیلی” و “اجازه ی تحصیل” به شکل یکسانی استفاده می کنند. در حالی که این دو کاملا متفاوت هستند. در مقاله ای که امروز برای شما آماده کرده ایم به بیان تفاوت های میان ویزای تحصیلی و اجازه ی تحصیل در کانادا می پردازیم.

 

برای مطالعه شرایط اجازه کار دانشجویی در کانادا کلیک کنید.

 

 

یک مشاور معتبر در زمینه ی مهاجرت کانادا (RCIC) ویزای دانشجویی را اینگونه تعریف می کند:

هری می گوید: “ویزای دانشجویی مجوز ورود به یک کشور است.” “این مجوز، یک مجوز مشروط است، به این معنی که حتی اگر ویزای دانشجویی هم داشته باشید، افسر مسئول در مرز مجاز است که مانع ورود شما به کشور شود.”

هری در مورد اجازه ی تحصیل هم می گوید که: “اجازه تحصیل به شما اجازه می دهد که در کشور کانادا بمانید. جزئیات آن به دوره ی تحصیلی شما و دیگر موارد مشابه بستگی دارد. مواردی مانند: دلیل شما، چرا در کانادا حضور دارید، قصد دارید تحصیل خود در کانادا را در چه مقطع و دوره ای بگذرانید، مدت زمان آن چقدر است و… . توجه کنید که اجازه ی تحصیل از نظر کار محدودیت هایی دارد. ”

 

در ادامه به طور ساده و خلاصه، تفاوت میان اجازه ی تحصیل و ویزای دانشجویی را بیان کرده ایم:

ویزای دانشجویی: دانشجو را قادر می سازد که به کانادا وارد شود.

اجازه ی تحصیل: دانشجو را قادر می سازد که در کانادا بماند.

 

 

وارد شدن به کانادا و اجازه ی تحصیل:

از نظر فنی، دولت کانادا چیزی تحت عنوان “”ویزای دانشجویی” را صادر نمی کند. در عوض، هنگامی که مجوز تحصیل تایید شود، ویزای بازدید کننده (visitor visa) و یا مجوز سفر الکترونیکی (electronic travel authorization (eTA)) به دانشجو داده می شود. هر یک از این دو به دانشجو اجازه ی ورود به کشور کانادا را می دهند.

بر اساس وب سایت دولت کانادا، تایید نهایی مجوز تحصیل دانشجو به وسیله ی یک افسرد خدمات مرزی صادر می شود. این مامور از شماره مرجع اجازه تحصیل دانشجو برای صدور مجوز تحصیل تایید شده، استفاده می کند. این شماره مرجع در نامه ی مقدماتی که توسط اداره ی ویزا ارسال شده است، قرار دارد. حتما از صحت اطلاعات درج شده در این نامه (اطلاعات صحیح شخصی و تاریخ انقضا) اطمینان حاصل کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزاهای دانشجویی و اجازه ی تحصیل می توانید با کارشناسان استادی پلن مشورت کنید. همچنین مشاوره ی ویزا   تحت عنوان “ویزای تحصیلی کانادا ” می تواند بسیاری از سوالات شما را در مورد تفاوت میان ویزای دانشجویی و اجازه ی تحصیل رفع کند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *