انواع ویزای کار کانادا و شرایط آنها

در قوانین کار کانادا برای نیروی کار حرفه‌ای بین‌المللی چندین نوع ویزای کار تعبیه شده‌ است که متقاضی باید با توجه به شناخت انواع ویزای کار کانادا بهترین آن‌ها با توجه به شرایط خود انتخاب کند.

• ویزای کار کانادا بعد از فارغ ‌التحصیلی
یکی از انواع ویزای کار کانادا مخصوص به دانشجویانی است که در این کشور مشغول به تحصیل شده و بعد از آن می‌توانند در این کشور شغل داشته باشد. در واقع کشور کانادا به دانشجویان بین‌المللی خود این امکان را می‌دهند تا مجوز کار بعد از تحصیل خود را داشته باشند. مدت اعتبار این ویزا بعد از تحصیل به‌ اندازه‌ی طول دوره تحصیلی تا حداکثر ۳ سال است. دانشجویانی کانادایی که طول تحصیل آن‌ها کمتر از ۸ ماه است مجاز به اخذ ویزای ورک ترمیت یا ویزای کار بعد از فارغ‌التحصیلی نیستند.

• ویزای کار همسر دانشجو
تمامی دانشجویان بین‌المللی که همسر آن‌ها دارای شغل و تخصص خاصی هستند می‌توانند اقدام به دریافت ویزای همراه کار کنند. در این ‌صورت همسران متقاضی مجاز به کار تمام ‌وقت در کانادا خواهند بود.

• ویزای اسکیل ورکر کانادا
ویزای اسکیل ورکر کانادا برای متقاضیانی مناسب است که به ‌دنبال مهاجرت کاری دائم به کانادا هستند. این ویزا توسط دولت کانادا اخذ می‌شود. به‌ عبارت ‌دیگر دولت کانادا برای جذب نیروی متخصص و حرفه‌ای امکاناتی را فراهم کرده تا بتواند آن‌ها در کانادا کار پیدا کرده و همراه با خانواده خود اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. در این ویزا داشتن سابقه کار، سطح زبان بالا، داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با کار مورد بررسی قرار گرفته و باعث می‌شود تا امتیاز بندی آنها افزایش پیدا کند.

• ویزای کار از طریق پیشنهاد کاری
جاب آفر که همان داشتن پیشنهاد کاری است از طریق کارفرمایان کانادایی اعمال می‌شود یعنی درصورتی‌که متقاضی بتواند یک پیشنهاد کاری از طریق کارفرماهای کانادایی داشته باشد می‌تواند اقدام به دریافت ویزای کار کرده و یک ویزای موقت داشته باشد.

• دریافت ویزای کار کانادا از طریق برنامه استانی
کشور کانادا دارای ایالت‌های متنوعی است که شرایط بسیار خوبی برای نیروی کار بین ‌المللی فراهم می‌کند. جدا از سیستم امتیاز بندی ویزای کار کانادا برای مهاجرت کاری، هر ایالت نیز سیستم امتیاز بندی ویزای کار کانادا با توجه به شرایط کاری خاص خود را دارد. البته هر شغل و حرفه نیز در این اداره ایالات با توجه به شرایط خاص همراه است. توجه داشته باشید که تمام این ایالت‌ها به‌دنبال جذب نیروی ماهر هستند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا


برای آنکه اقدام به دریافت ویزای کار کانادا کنید باید مدارک خاصی را نیز همراه خود داشته باشید. داشتن یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای مقیم یا شهروند کانادایی بمهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا است. بعد از آن باید درخواست دریافت ویزای کار را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کرده و تمامی مدارک هویتی خود از جمله شناسنامه، کارت ملی آخرین مدرک تحصیلی، تجربه کاری، سابقه‌ی کار متخصص به‌همراه بیمه، مدرک مالی به‌منظور برخورداری از تمکن مالی، ارائه گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه ارائه داده تا بعد از بررسی‌های کلی ویزای کار کانادا برای شما ارسال شود.

سیستم امتیاز بندی ویزای کار کانادا چگونه است.

اکسپرس اینتری یکی از محبوب‌ترین راه‌های مهاجرت به کانادا بوده که تنها افراد متخصص و واجد شرایط را که توانایی آن‌ها در حوزه‌های مختلف کاری در کانادا است و به رشد اقتصادی این کشور کمک می‌کند مورد هدف قرار می‌دهد. درواقع سیستم امتیاز بندی ی کانادا براساس فاکتورهای خاصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که این فاکتورها شامل سن، سطح تحصیلات، میزان توانایی در زبان انگلیسی یا فرانسه یا هر دو در تجربه کاری متقاضی در کشور خود یا در سایر کشورها، تجربه کار کانادایی است.

حداکثر امتیاز مربوط به سن باید ۱۰۰ باشد و افرادی که بین ۲۰ تا ۲۹ هستند می‌توانند این امتیاز را دریافت کنند. البته این بدین‌معنی نیست که افراد زیر ۳۰ سال قادر مهاجرت به کانادا نیستند.

سطح تحصیلات باید امتیاز ۱۴۰ را داشته باشد. هرچه این امتیاز بالاتر رود شانس بیشتری برای دریافت ویزای کار ایجاد می شود. مدرک دبیرستان ۲۸ امتیاز و مدرک دکترا ۱۴۰ امتیاز را دارد.

تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه حداکثر ۱۵۰ امتیاز را برای متقاضی ایجاد می‌کند. که این نمرات با توجه به آزمون‌های زبان انگلیسی و فرانسه در سیستم امتیاز بندی کسب خواهد شد.

سابقه کار در خارج از کانادا حداکثر ۵۰ امتیاز است که اگر متقاضی در کشور خود سابقه کاری داشته باشدذبه ازای ۱ سال سابقه دائم ۵۰ متیاز برای او جمع زده می‌شود.

سابقه کار در کانادا حداکثر ۷۰ امتیاز را دربر دارد. این مرحله مختص به دانشجویان یا افرادی است که اقامت موقت در کانادا را داشته و حداقل یک‌سال در کانادا با ۳۰ ساعت در هفته کار را کرده باشند. توجه کنید که تجربه کاری در هنگام تحصیل در کانادا در سیستم اکسپرس این‌طوری محاسبه نخواهد شد.

هزینه ویزای کار کانادا.

ویزا کار کانادا
هزینه ویزای شغلی کانادا با توجه به نوع ویزایی که متقاضی دریافت می‌کند و شرایط آن می‌تواند متفاوت باشد. این هزینه شامل هزینه درخواست بررسی مدارک از طرف سفارت کانادا، هزینه انگشتذ‌نگاری، هزینه بررسی مدارک هویتی آن‌ها شامل خواهد شد. بسته به نوع ویزای شغلی کانادا در سال ۲۰۲۲ می‌تواند متفاوت باشد. معمولاً هزینه‌های اضافی مانند گذراندن دوره خاص برای شغل موردنظر، هزینه‌های مربوط به وکیل، تخصصی بودن شغل نیز می‌تواند در هزینه ویزای شغلی  کانادا تاثیر گذار باشد. دانشجویان گرامی می‌توانند با این برنامه ها بعد از تحصیل در کانادا اقدام به جست و جوی کانادا کنند.

 

روش‌های تبدیل ویزای شغلی به اقامت دائم کانادا.

از روش‌های معتبر برای تبدیل ویزای شغلی به اقامت دائم کانادا سیستم اکسپرس اینتری است. این سیستم یکی از روش‌های محبوب برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا می‌باشد. همان‌ طور که در پاراگراف قبلی بیان شد این سیستم امتیاز بندی مخصوص به خود را دارد که با در نظر گرفتن عواملی باعث می‌شود تا جمع امتیازات برای متقاضی صورت‌گرفته و درصورتی‌که به حداقل امتیازات برسد می‌تواند ویزای کار موقت خود را به اقامت دائم کانادا منتهی کند.

سیستم اکسپرس اینتری واجد شرایط ها را تحت عنوان یکی از برنامه‌های نیروی کار متخصص فدرال، نیروی کار متخصص فنی و حرفه‌ای فدرال، کلاس تجربه کانادایی، برنامه‌های پذیرش استانی مورد پذیرش قرار می دهد.

برنامه نیروی کار متخصص فدرال از محبوب‌ ترین برنامه‌ها برای دریافت ویزای شغل کانادا است. این برنامه متخصص هایی را که دارای تجربه کاری در خارج کانادا هستند را مورد هدف قرار می‌دهد.

نیروی کار متخصص فنی و حرفه‌ای فدرال برای گروه‌های مشخصی طراحی‌شده که در ۵ سال گذشته حداقل ۲ سال تجربه کار تمام ‌وقت و قابل ‌اثبات را در حوزه مشاغل پاره‌وقت در کارهای فنی‌حرفه‌ای داشته باشند. این برنامه و در واقع افرادی که ۱ پیشنهاد شغلی تمام ‌وقت حداقل یک‌سال از کارفرمایان کانادایی داشته باشند. یا از یکی از استان‌ها و مناطق کانادا در حوزه کاری گواهی صلاحیت و تخصص دریافت کنند را در بر می‌گیرد.

تجربه کانادایی برای افرادی است که در کشور کانادا تجربه کاری مورد قبولی دارند. این برنامه واجد شرایط را دربرمی‌گیرد که در طی ۳ سال گذشته حداقل ۱۲ ماه سابقه کار تمامذ‌وقت را داشته باشد یا معادل آن تجربه مشاغل پاره‌وقت در کانادا ‌داشته باشند. در واقع این برنامه باعث و تبدیل تحصیلی به کاری کانادا خواهد شد.

آیا امکان دریافت ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

ویزا کار کانادا
اخذ ویزای شغل کانادا بدون مدرک زبان ممکن است در برخورد اولیه کمی غیرممکن و راحت‌طلبان به‌ نظر آید اما با این‌ حال بسیاری از افراد هستند که به دلایل مختلف امکان دریافت مدرک زبان انگلیسی را ندارند. بدلیل وقت‌ گیر بودن این دوره‌ها نمی‌توانند در کشور مقصد خود این مدارک را دریافت کنند. همان‌ طور که می‌دانید جمعیت کانادا رو به پیر شدن است و در بسیاری از زمینه‌های کاری این کشور با کمبود نیروی انسانی مواجه بوده و به‌همین دلیل این کشور برنامه‌های متعدد مهاجرت را و اخذ اقامت از طریق کار برای متقاضیان فراهم کرده تا بتوان علاوه‌بر رشد جمعیت اقتصاد کشور خود را نیز بهبود ببخشد. اما این سوال پیش می‌آید که آیا امکان دریافت ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد یا خیر؟

جواب این سؤال بدین‌ گونه است که در اکثر موارد متقاضیان نیاز به ارائه مدرک زبان با نمره حداقل CLB 7دارد. اما در صورتی ‌که کارفرمای خاص در کانادا پیشنهاد شغلی قابل توجهه ارائه دهد و به سفارت تأکید کند که این کار ساده‌ است. بدین ‌ترتیب شما می‌توانید با توضیح دادن شرایط خود به کارفرما بدون مدرک زبان ویزای کار را دریافت کنید. همچنین اگر سابقه کار مرتبط را به اندازه کافی داشته باشید می‌توانید در جهت اخذ اقامت ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان اقدام کنید. در این زمینه صورت بعد از ورود به کانادا دوره‌های تخصصی رشته خود را با دوره‌های زبان شرکت کرده تا بتوانید اقامت دائم را به دست آورید.

سخن پایانی

در این مقاله شما عزیزان را با انواع ویزا کار کانادا آشنا کردیم. برای اطلاع دقیق تر با شرایط هرکدام از ویزا ها با مشاوران استادی پلن تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *