CV یا رزومه تحصیلی چیست؟ 

 

 

مانند یک رزومه معمولی،CV یا رزومه تحصیلی چیست ؟ سابقه علمی و تحصیلی شما را بازگو می کند. برخی از کارفرمایان مشاغل در خارج از کشور یا برای استخدام در رشته پزشکی به جای رزومه معمولی از شما رزومه تحصیلی می خواهند. همچنین برای اخذ بسیاری از کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه ها به آن نیاز دارید. بنابراین شما باید Curriculum Vitae سی وی خود را به گونه ای نوشته و تنظیم کنید که تجربه و تخصص شما را به صورت شفاف و کامل نمایش دهد. علاوه بر این شما را از سایر افراد متاقاضی، متمایز کند. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا یک رزومه تحصیلی قدرتمند به کارفرمایان خود ارائه دهید. پس با ما همراه باشید و ادامه مطلب را از دست ندهید!

 

 

 

 

 

 

CV چیست؟

 

CV  مخفف عبارت لاتین curriculum vitae” است که در لغت به معنای “دوره زندگی” می باشد. اما در واقعیت سندی دقیق که سابقه کاری و تحصیلی شما را نشان می دهد، به عنوان رزومه تحصیلی (CV) شناخته می شود. CV ها معمولاً شامل اطلاعاتی مانند تجربه کاری، دستاوردها و جوایزی که کسب کردید، بورس های تحصیلی یا کمک هزینه های تحصیلی شما، دوره های آموزشی که گذرانده اید، پروژه های تحقیقاتی و نشریات شما هستند. یک CV به طور معمول دو یا سه صفحه است. اما برای افراد در سطح متوسط یا ارشد ممکن است طولانی تر باشد. خب مسلما این فراد موفقیت های شغلی و تحصیلی بیشتری دارند که در آن بنویسند!

برای مطالعه نحوه نگارش رزومه تحصیلی (CV) کلیک نمایید.

 

 

 

 

فرق CV و رزومه

 

فرق رزومه تحصیلی و رزومه معمولی در چیست؟ اصلا با هم فرقی دارند؟ CV و رزومه از آن لحاظ که هر دو سابقه کاری و تحصیلی، مهارت ها و موفقیت های شما را منعکس می کنند، شبیه به هم هستند. همچنین هر دوی آن ها برای کسب شغل به کارفرمایان ارائه داده می شوند. اما فراموش نکنید که عمدتا در اروپا و آمریکا نمی توانید از رزومه و رزومه تحصیلی به جای یکدیگر اسفاده کنید. رزومه معمولا در یک صحفه نوشته می شود. و به طور مختصر شغل های قبلی شما، مهارت ها و جزئیات مربوط به تحصیلات شما را ارئه می دهد. اما CV معمولا سندی دقیق تر و طولانی تر است. همچنین تمرکز آن عمدتا بر روی دروس دانشگاهی که شما خوانده اید و تحقیقاتی که انجام داده اید می باشد. معمولا برای دریافت موقیعت های شغلی آموزشی، دانشگاهی و همچنین علوم و تحقیقات به نوشتن رزومه تحصیلی نیاز دارید. توجه داشته باشید که برای کوتاه کردن CV اصلا نباید آن را مثل یک روزمه معمولی بنویسید. زیرا رزومه تحصیلی باید شامل جزئیات بیشتری باشد. به همین دلیل طول آن معمولا جند صحفه است. به عبارت دیگر، برای خلاصه کردن رزومه تحصیلی خود، اصلا جزئیات مهم را از آن حذف نکنید.

 

برای مطالعه مقاله  اشتباهات رایج در نوشتن رزومه تحصیلی کلیک نمایید. 

 

 

رزومه تحصیلی (CV)
رزومه تحصیلی (CV)

 

 

 

قالب  و فرم کلی CV

 

به طور کلی  CV شما باید شامل سوابق تحصیلی و حرفه ای شما باشد. همچنین بستگی به شغلی دارد که برای درخواست می دهید. اما معمولا همه رزومه های تحصیلی شامل بخش های زیر هستند:

 

 • اطلاعات تماس
 • سابقه دانشگاهی و تحصیلی شما
 • تجربه حرفه ای و کاری شما
 • صلاحیت ها و مهارت های شما
 • جوایز و افتخاراتی که کسب کردید
 • انتشارات شما
 • انجمن های حرفه ای که در آن عضو بودید
 • بورسیه ها و کمک هزینه تحصیلی هایی شما
 • مجوزها و فلوشیپ های شما
 • کار های داوطلبانه ای که انجام داده اید.
 • اطلاعات شخصی (اختیاری)
 • علایق شما (اختیاری)

چگونه  CV خود را بنویسیم؟

 

هنگام نوشتن CV به ترتیب زیر عمل کنید.

 

 1. اطلاعات تماس خود را وارد کنید
 2. سابقه تحصیلی و دانشگاهی خود را به ترتیب معکوس، بنویسید.
 3. تجربه حرفه ای و کاری خود را ثبت کنید.
 4. مهارت های خود را در رزومه تحصیلی خود بنویسید.
 5. افتخارات و جوایز را لیست کنید.
 6. انتشارات و ارائه های مربوطه خود را در آن بگنجانید.
 7. انجمن های حرفه ای که در آن ها عضو بودید، را در CV خود بنویسید.
 8. رزومه تحصیلی خود را چک کنید، که اشکالی نداشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه نوشتن CV و تاثیربخشی بیشتر به آن با مشاوران استادی پلن تماس حاصل نمایید.

 

 

مطالب مرتبط:

اشتباهات رایج در نوشتن رزومه تحصیلی | نحوه نگارش رزومه تحصیلی (CV)۶ مدرک مهم برای تحصیل در خارج از کشور | فلوشیپ (fellowship) چیست و چه مزایایی دارد؟و به چه کسانی تعلق می گیرد؟ | تحصیل مجازی در خارج از کشور

 

 

 

برای دریافت خدمات مشاوره تحصیلی به صفحه ی  رزرو وقت مشاوره ویزای تحصیلی مراجعه کنید.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *